ثبت دیدگاه

شهادت هنر سرافرازان تاریخ است

photo_2019-03-04_00-02-26

قدم در راه امیرالمومنین گذاشتن؛

شهادت هنر سرافرازان تاریخ است

۱۳ / اسفند / ۱۳۹۷ - ۳:۴۹ ب.ظ

حجت الاسلام سراجی در ویژه برنامه یادبود شهدای حریم امنیت مجموعه فرهنگی عاشوراییان یکشنبه ۱۲ اسفند ماه۱۳۹۷ بیان کرد: کسی که خدا را خوب شناخته باشد، همه دارایی اش را در راه خدا خواهد داد.
حجت الاسلام سراجی در ابتدای صحبت های خود گفت: زندگی دنیایی را بعد از شناختی که راجع به دین خدا پیدا کردیم باید از روی استدلال و عقلانیت بپذیریم. اصول دین بر اساس تعبد پذیرفته نیست. اگر اصول دین را از دیگری یاد گرفته باشیم، شنیده باشیم، مورد قبول نیست. باید اصول دین را از روی استدلال بپذیریم. بر خلاف فروع دین که جایی برای عقل نیست، البته نه به این معنا که احکام عقلانی نیست. منتهی عقل بشری و حکمت بشری ناقص است. بسیاری از اوقات آنچه که خدا نتیجه و آثار اعمال می داند و می خواهد که ما به آن برسیم به ذهن ما نمی آید، برای همین در فروع دین به ما می گوید تعبد. شاید خداوند عملی را واجب کند که در پی آن عمل به دنبال نتایج فراوانی باشد.
سخنران جلسه افزود: کسی که خدا را خوب بشناسد و بداند با چه کسی طرف است همه آنچه را که دارد و همه اموراتش را به خدا واگذار می کند و ابایی ندارد از اینکه همه آنچه را دارد در راه خدا بدهد. این ایمان واقعی است. اولین علم شناخت و معرفت خداست. آخرین علم وقتی خدا را خوب شناخت و علم او هم کامل شد، اموراتش را به خدا واگذار می کند. در حدیث عنوان بصری، امام صادق علیه السلام به عنوان می گویند: وقتی بنده خداوند را شناخت، امور خودش، تدابیر و برنامه هایش را به خدا واگذار می کند. چون ابایی از اینکه همه آنچه در راه خدا ببخشد ندارد. در واقع افرادی که بر سر جان می ترسند، ایمانشان لنگ می زند و خدا را به درستی نشناخته اند.
دنیا را به سراغت می فرستم اگر از آن روی گردان باشی
وی در بخش بعدی سخنرانی خود خاطرنشان کرد: وقتی کسی خدا را خوب شناخته باشد ایثار برای او سخت نیست. ایثار از ریشه اثر و معنای لغوی آن برگزیدن و برتری دادن یک چیز بر چیز دیگر است. سخا، جو، بخشش و عطا معنای بخشیدن در آن است. اگر کسی قسمت کمی از مالش را ببخشد به او سخی و به کار او سخاوت می گویند. اگر قسمت بیشتر مالش را ببخشد به او جواد و کار او را جود می گویند. اگر همه آنچه که دارد را ببخشد به آن ایثار می گویند. ایثار انواع مختلف دارد. ایثار بر نفس، برمال و ایثار بر جان . ایثار بر نفس یعنی خواست خدا را بر خواست نفس مقدم باشد. خداوند در حدیث قدسی می فرماید: کسی که خواست خدا را بر خواست نفسش مقدم کند، به عزت و جلالم سوگند، به عظمت و نورم سوگند و به بلندی مرتبه و مقامم سوگند بنده ای هوای مرا بر هوای نفسش برنمی گزیند مگر اینکه او را با ملائکه خود حفظ می کنم و زمین و آسمان ها را مامور می کنم و رزق او را کفیل شوم، پشت تجارت هر تاجری من به نفع او هستم و دنیا را به سراغ او می فرستم در حالی که او از دنیا روی گردان است. ایثار بر مال را در زندگی امیرالمومنین، حضرت زهرا سلام الله و اهل بیت علیه السلام زیاد شنیده ایم. نوع سوم ایثار، ایثار بر جان است که عمل کردن به آن کار سرافرازان تاریخ و بندگان واقعی خداست. اینکه کسی از جان خود بگذرد و لحظه ای تردید در راه خدا به خودش راه ندهد، این قدم گذاشتن در راه امیرالمومنین است.

+ دیـــدگاه