ثبت دیدگاه

به بهترین شکل با هم تعامل کنیم

شب هشتم محرم 96 (93)

تحقق ظهور در انجام کار گروهی؛

به بهترین شکل با هم تعامل کنیم

۰۸ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲ ق.ظ

مریم فرشادفر مدیر شورای اجرایی بخش خواهران در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان از برنامه های ویژه مهدکودک با همکاری اعضای فعال این مجموعه فرهنگی در نهضت نهج البلاغه خوانی اصفهان خبر داد و گفت به زودی اتفاقات ویژه ای در این بخش رقم خواهد خورد.

مریم فرشادفر که سابقه مسئولیت نهاد دانش آموزی عاشوراییان را در کارنامه فعالیت های فرهنگی خود ثبت کرده است، چندی ست مدیریت شورای اجرایی مجموعه فرهنگی عاشوراییان در بخش خواهران را بر عهده دارد. وی درباره تعداد خادمین خواهر در ویژه برنامه محرم گفت: بحمدالله امسال هم طبق روال سال های گذشته استقبال زیادی از بحث خادمی شده است. حدود ۲۲۰ نفر از خواهران برای حضور و کمک رسانی در اجرای برنامه محرم اعلام آمادگی کردند که در دو شب اول به دلیل اینکه هنوز تمامی بخش ها راه اندازی نشده بود، نتوانستیم از همه افراد استفاده کنیم و به خاطر تعداد بالای نفرات کادر شیفت بندی هایی انجام دادیم که همه بتوانند از این فضا استفاده کنند.

ارتباط مؤمنین با یکدیگر اهمیت دارد

هرساله شعار داخلی برای کادر خواهران که متمرکز بر بحث ویژه ای است انتخاب می شود، مدیر ستاد اجرایی روضه عاشوراییان هدف از انتخاب شعار داخلی را دانستن اصول کار تشکیلاتی به صورت صحیح عنوان کرد و گفت: تشکیلاتی که در مجموعه فرهنگی عاشوراییان شکل گرفته یکی از بهترین اتفاقاتی است که می تواند در یک مجموعه فرهنگی رخ دهد. چیزی که دین از ما خواسته این است که بتوانیم در یک کار جمعی به بهترین شکل با هم تعامل کنیم و به هم افزایی برسیم. متأسفانه یکی از نقص ها و کمبودهای ما در جامعه این است که در انجام کار گروهی و جمعی ضعیف عمل می کنیم و بنا به تعبیری تا این مسئله حل نشود به هدف مطلوب نخواهیم رسید. کما اینکه یکی از مشکلاتی که از ابتدا در مسیر اهل بیت برای تحقق هم افزایی در جامعه مسلمین وجود داشته این بود که در کار تشکیلاتی ضعیف بودند. به تعبیر استاد پناهیان یکی از دلایل اصلی تأخیر ظهور هم این است که مؤمنین نمی توانند در کار تشکیلاتی به تعامل با هم برسند.

گفتنی است شعار امسال بخش خواهران برگرفته از آیه ۲۰۰ سوره آل عمران «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا» است به این معنا که ای کسانی که ایمان آورده اید به صورت فردی صبر کنید، در جمع صبر کنید و با هم ارتباط داشته باشید. فرشادفر در باب توضیح این شعار بیان کرد: طبق تفسیر علامه طباطبایی ذیل این آیه در المیزان، رابطوا یعنی در جهت امر ولایت با هم ارتباط داشته باشید و این آیه اهمیت ارتباط مؤمنین را با یکدیگر می رساند. ما به دنبال این هستیم که با توجه به شعار داخلی تبیین مختصری در مورد ارتباط و تعامل مؤمنین در سطحی که دین از ما انتظار دارد، داشته باشیم.

مشارکت دانش آموزان خادم در بین عزاداران اباعبدالله

مجموعه فرهنگی عاشوراییان که قرار است طبق سند راهبردی خود تا سال ۱۴۰۰ به مرجع دانش آموزی تبدیل شود، امسال نیز طبق روال سه سال گذشته در بخش دانش آموزی فعالیت هایی دارد؛ با این تفاوت که امسال تلاش شده فضای دانش آموزی به کادر اصلی مجموعه نزدیک تر شود. مدیر خواهران از برنامه های ویژه امسال گفت: سعی کردیم شیفت های دانش آموزی را در قسمت های مختلف روضه افزایش دهیم که از شب اول دانش آموزان مشارکت داشته باشند و انس و علاقه بیشتری بین اعضای مجموعه اتفاق افتد. برنامه های ویژه ای نیز در نظر گرفتیم که شامل گعده های روزانه با موضوع ویژگی جایگاه امامت در زندگی بشر می باشد. همچنین بخش کفشداری هم توسط دانش آموزان با مدیریت خودشان اداره می شود و به دنبال این هستیم با هماهنگی هایی که در حال انجام است جلسات ویژه ای را برای دانش آموزان با حضور حجت الاسلام زائری برگزار کنیم و از حضور خانم بهرامی استاد حوزه در جمع دانش آموزان بهرمند شویم.

مهدکودک شکوفه های عاشوراییان یکی از اتفاقات ویژه خواهران در برنامه محرم است و امسال با رویکرد خاصی راه اندازی شده است. فرشادفر خاطرنشان کرد: کادر خواهران زحمت بسیاری برای برپایی مهدکودک کشیدند و برنامه هایی که در مهدکودک امسال اجرا می شود در سه بخش تعریف شده است. کودکان پس از ورود ابتدا به اتاق نمایش می روند. در این اتاق داستان هایی با محوریت نهج البلاغه در قالب نمایش عروسکی اجرا می شود که دکور ویژه ای نیز برای این نمایش ها ساخته شده است. پس از آن بچه ها به اتاق نقاشی می روند و با توجه به مفاهیمی که از نمایش دریافت کردند شروع به نقاشی می کنند و در انتها هم وارد اتاق بازی می شوند؛ در آنجا بازی های مختلفی طراحی شده که شامل استخر توپ، استخر ماهیگیری، گل بازی و بازی های حرکتی دیگر می باشد.

اتفاق ویژه امسال همکاری با اعضای نهضت نهج البلاغه خوانی اصفهان در برپایی مهدکودک بود که عموماً از فعالین مجموعه فرهنگی عاشوراییان می باشند. بحمدالله مشارکت خوبی اتفاق افتاد. انشالله در شب های بعد گزارش های تکمیلی ارائه می شود.

نظم کادر خادمین و وجه تمایز آن ها با دیگر مخاطبان در محوطه روضه عاشوراییان شال گردن هایی به رنگ کرم دارای نقش اسلیمی است، این شال گردن ها از جنس ماهوت است که مختص خادمین توسط ریحانه کرمانی طراحی شده است و در کنار شال گردن های ترمه ی بخش برادران خودنمایی می کند.

جلسات ویژه خادمین که هرساله برگزار می شود، از شب اول برنامه با قوت برگزار و با استقبال خوبی از طرف خادمین مواجه شد. محور موضوع جلسات بر روی بحث شعار داخلی کادر برنامه ریزی شده است که به تبیین اصبروا، صابروا و رابطوا می پردازد. مدیر شورای اجرایی خواهران هدف از برگزاری این گعده ها و دورهمی را توسل به اباعبدالله و آمادگی به لحاظ روحی برای خدمت در روضه دانست و بیان کرد: انشالله این جلسات بتواند فرصتی را برای خلوت مختصر به همه ما بدهد. در این جلسات از حضور خانم میردامادی و اساتیدی همچون حجت الاسلام متقی هم بهره خواهیم برد.

+ دیـــدگاه