ثبت دیدگاه

شیعه هم می تواند گمراه شود

photo_2019-02-10_10-36-04

در زندگی ما چقدر قرآن نقش دارد؟

شیعه هم می تواند گمراه شود

۲۱ / بهمن / ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹ ق.ظ

حجت الاسلام زائری در شب دوم روضه «بی تفاوت ها سقوط می کنند» ۲۰ بهمن ماه۱۳۹۷ به گمراهی مسلمانان و شیعیان اشاره کرد و متذکر شد: همانطور که بی توجهی به اهل بیت خطرناک است، بی توجهی به قرآن هم خطرناک خواهد بود.
سخنران روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان در ابتدای سخنرانی خاطرنشان کرد: سه رکن عقلانیت، عدالت و معنویت اساس باور و عقیده ما را تشکیل می دهد و هر سه در کنارهم لازم است؛ اگر جایی انحراف، لغزش و نسخه های غیرمعقول و نادرست از اسلام مشاهده کردید، وقتی تأمل کنید، خواهید دید که این سه رکن باهم جمع نشده است یا اسلامی ست که عقلانیت دارد ولی با عدالت کاری ندارد یا از دانش و آگاهی حرف می زند اما از معنویت در آن اسلام خبری نیست یا معنویت دارد، نماز شب و روضه دارد اما از عدالت در آن اثری پیدا نمی شود؛ پس جمع اینها باهم مهم است. اساسی ترین مأموریت و رسالت پیامبر نیز این بود که فرمود: دو یادگار گران قیمت و با ارزش در بین شما باقی خواهم گذاشت یکی قرآن و نسخه مکتوب الهی و دیگری اهل بیت و نسخه عملی قرآن.
وی در ادامه متذکر شد: کسی که با قرآن انس ندارد، نمی تواند ادعای انتظار امام زمان (عج) را داشته باشد. قرآن علی صامت و حقیقت ایشان است و علی بن ابی طالب قرآن ناطق است، پیامبر اکرم (ص) فرمود: ای مسلمانان وقتی این دو را باهم داشته باشید گمراه نمی شوید یعنی اگر فقط دنبال علی رفتی و قرآن را رها کردی گمراه شدی و برعکس. شیعه هم می تواند گمراه شود، متاسفانه بلایی که ما سر اسلام آورده ایم این است که عده ای اهل بیت را درست چسبیده و قرآن را رها کرده اند یا برعکس. در زندگی ما چقدر قرآن نقش دارد و من چقدر با قرآن انس دارم و حکم قرآن را بالای سر زندگی ام می گذارم؟ همانطور که بی توجهی به اهل بیت خطرناک است، بی توجهی به قرآن نیز خطرناک خواهد بود.
حجت الاسلام زائری افزود: دین به ما یادآوری می کند که بلاتکلیف و باری به هر جهت نیستیم، انسان مومن اعتقاد دارد که با برنامه برای انجام ماموریتی آمده است و با آن اعتقاد و عقیده احساس مسئولیت می کند، چه زمان آدم بی تفاوت می شود وقتی به سود، منفعت و لذت کوتاه دنیایی خودش فکر می کند. اگر می خواهی روز قیامت به حسابت بیاورند، اگر به کسی رسیدی که از نظر بینش و علم نیازمند است باید به او تعلیم دهی، اگر مسکینی دیدی به او حقش را برسانی و اگر کسی یتیم بود، باید به او خوراک محبت دهی.
کسی نمی تواند به دیگری برچسب بزند
سخنران ویژه برنامه فاطمیه عاشوراییان با اشاره به روایتی از امام سجاد علیه السلام که با هرکس روبرو می شوی او را عضو خانواده خود بدان گفت: اسلام آمده جامعه ای بسازد که همه باهم اینطور رفتار کنند. اگر اینطور شود کسی می تواند به کسی رشوه دهد؟ آیا لازم است برای انجام عادی ترین کارها مردم دنبال پارتی باشند؟ چون احساس تعهد و مسئولیت نیست و چون من همه را عضو خانواده خود نمی دانم این مسائل به وجود می آید. اگر کسی نیازمند بود و تو به او جوابی ندادی، نمی توانی روز قیامت انتظار داشته باشی خداوند تو را جواب دهد. ما چون خدا را دوست داریم نسبت به انسان ها بی تفاوت نیستیم چه کافر باشد یا مومن.
وی در پایان صحبت های خود بیان کرد: گاهی وقتی خودمان نماز می خوانیم، به کسی که نماز نمی خواند چپ چپ نگاه می کنیم یا چون خودمان به روضه فاطمه زهرا می آییم به کسی که نیامده جور دیگر نگاه می کنیم؛ دین ما این را به ما یاد نمی دهد، دین ما می گوید وقتی در خیابان آمدی و کسی را دیدی باید فکر کنی که او از تو بهتر است و تو از او بدتری. تربیت دینی اینطور است که کسی نمی تواند به دیگری برچسب بزند، اگر تو جای یک بودایی بودی آیا تضمین می دهی که باز هم اینجا و در روضه باشی؟ پس برای چه کسی ادعا دارید؟ این لطف حضرت زهرا بوده که همه ما اینجا هستیم.

+ دیـــدگاه