ثبت دیدگاه

عاشوراییان باید در رسانه حضور پیدا کند

وحید ملتجی

در گفتگو با رئیس شورای سیاست گذاری عاشوراییان:

عاشوراییان باید در رسانه حضور پیدا کند

۲۹ / آبان / ۱۳۹۴ - ۷:۲۲ ق.ظ

ویژه برنامه ی تلویزیونی حرم ماه که در دهه ی اول محرم هر شب به صورت زنده از شبکه استانی اصفهان به روی آنتن می رفت برای اولین بار پیوست رسانه ای مجموعه فرهنگی عاشوراییان بوده است که در این باره خبرگزاری عاشوراییان با آقای وحید ملتجی رییس شورای سیاست گذاری مجموعه گفت وگویی را ترتیب داد که در ادامه می خوانید.

پیوست رسانه ای عاشوراییان در حرم ماه

ابتدا آقای ملتجی درباره ی ایده ی اجرای برنامه توضیح دادند و گفتند: چندین سال است در فکر بودم که مجموعه عاشوراییان یک پیوست رسانه ای و برنامه زنده ی تلویزیونی داشته باشد؛ اگر بخواهیم در حرکت دوم موفق باشیم، یکی از ابعادی که حتما باید به آن توجه کنیم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم رسانه است. عاشوراییان باید در رسانه حضور پیدا کند به این دلیل که وقتی مطرح می کنیم قرار است گروهی شویم که بتوانیم بر نوجوانان جامعه تأثیرگذار باشیم باید از همه ی ابزارهای موجود استفاده ی درست کنیم. البته عاشوراییان جسته و گریخته تجربه کار رسانه ای بیشتر به صورت پخش برنامه ها از بعضی شبکه ها را داشته است اما به شکل برنامه سازی خیر.

این تقریباً اولین باری بود که خودمان برنامه ای را ساختیم و اجرا کردیم البته با توجه به شرایط، خیلی دیر تصمیم گیری شد و حدوداً چند روز قبل از آغاز برنامه این اتفاق کلید خورد. منتها چون از قبل ایده و فکر در این باره وجود داشت، پذیرفتیم که از فرصت در دهه ی اول محرم استفاده کنیم و وارد برنامه شویم.

بررسی ابعاد دین داری نوجوانان در شرایط روز جامعه

عنوان برنامه یعنی حرم ماه جزء عناوینی بود که یک روز قبل از برنامه از میان چند عنوانی که در نظر بود انتخاب شد. خود عنوان برای ما خیلی مهم نیست. اینکه یک گروه فرهنگی به مدت ده شب یک برنامه زنده تلویزیونی داشته باشد برای ما اهمیت داشت. هدف از اجرای برنامه این بود که ابتدا عاشوراییان پیوست رسانه ای را تعریف کند و در این زمینه محکی بزند.

رسانه یک قابلیت است

دیگری بحث محتوا بود در محتوای این برنامه تلاش شد ابعاد مختلف دینداری نوجوانان در شرایط روز جامعه با حضور دو کارشناس، حجج الاسلام مرادی و زائری که دهه ی اول محرم در اصفهان حضور داشتند بررسی شود و در واقع چالش ها و آسیب های موجود مطرح شود. در مورد انتخاب این دو کارشناس محترم هم باید عرض کنم آنها به عنوان سخنران های برنامه محرم عاشوراییان بودند ضمن اینکه این نکته را باید حتما مدنظر داشت که این دو نفر قابلیت اجرا و ارائه ی یک برنامه تلویزیونی را دارند. مدیوم های مختلف قابلیت های مختلفی می خواهد. منبر یک قابلیت است و آدم خاص خودش را می خواهد. تلویزیون، رسانه و برنامه زنده آن هم با شکلی که ما اجرا کردیم مدلی است که باید فرد خاص خودش را داشته باشد و این دو بزرگوار قابلیت را داشتند.

حرم ماه خط شکنی بود

رئیس شورای سیاست گذاری مجموعه درباره مدل اجرای برنامه گفتند: مدل اجرای برنامه حرم ماه، مدل سختی است. ما حتی در رسانه ها و شبکه های ملی به دلیل سختی و دشواری چنین مدلی را نداریم و باید بپذیریم سوالاتی که در ذهن جوانان و نوجوانان است سوالات خاصی است. اصلا شاید تلویزیون نتواند به خوبی آن هارا ارائه کند و به آن ها بپردازد و ارائه در قالب برنامه زنده تلویزیونی خیلی سخت است. شاید اگر برنامه تولیدی بود خیلی از استرس ها و فشارها را نداشتیم و برای ما راحت تر بود. منتها اینکه روی آنتن زنده تلویزیون این برنامه ارائه شود اتفاق خیلی ویژه ای بود.

این برنامه با حضور دو گروه سنی نوجوان و جوان اجرا شد و برنامه به صورت کارشناس محور طراحی شده بود که بچه ها سوالات را بپرسند و او جواب دهد. به نظر خودم در این زمینه موفق بودیم. توانستیم سوالاتی که مد نظر بود پرسیده شود. شاید ده درصد از سوالات مطرح شده را حذف کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ظرف ارائه آن ها در این برنامه و فرصت کوتاهی که در اختیار ما بوده نیست.

البته برنامه می توانست خیلی قوی تر ارائه شود. میان برنامه هایی که پخش می شد در اختیار ما نبود و این ها را خود تهیه کننده برنامه آماده کرده بود. اما اصل برنامه یعنی محتوا، سوالات و رفت و برگشت هایی که می شد مواردی بود که جزء طراحی ما بود و اولین بار بود که عاشوراییان چنین برنامه ای را داشت و اولین بار است که یک گروه فرهنگی در کشور برنامه تلویزیونی به این شکل اجرا می کند که به نظرم خط شکنی و اتفاق خوبی بود.

ارتباط حداکثری مخاطبان از نقاط قوت برنامه

ایشان در رابطه با استقبال بینندگان از برنامه حرم ماه خاطرنشان کردند: خوشبختانه برنامه با استقبال کم نظیری از طرف مخاطبان رو به رو شد و برنامه دیده شد. خود تلویزیون نگاهش این نبود و فکر نمی کرد این اتفاق بیفتد حتی شهرهای مختلف برنامه را دیدند و در طی ده شب مخاطبان زیادی داشت. همچنین در زمان های تکرار برنامه نیز مخاطبان زیادی داشت که از نکات مثبت بود. حدود بیست هزار تماس از نقاط مختلف برای این برنامه با شبکه اصفهان گرفته شد به علاوه آمار پیامک هایی که هر شب به برنامه ارسال می شد کم نظیر، قابل توجه و از ابعاد مثبت برنامه بود. خیلی ها اذعان می کردند که بعد از مدت هاست یک برنامه زنده قوی تلویزیونی که مخاطب با آن ارتباط برقرار می کند تولید شده است. موضوعات برنامه را براساس بحث دینداری انتخاب می کردیم. ابعاد مختلف دینداری که با نگاه به شعار انتخابی محرم امسال عاشوراییان درباره ی سلاح شما برای دفاع از دینتان چیست و با موضوع غیرت به شکل های مختلفی تقسیم بندی کردیم و جوانان حاضر در برنامه این سوالات را طرح می کردند.

درخواست های زیادی از ما برای ادامه این برنامه شده است هم از طرف تلویزیون و هم از طرف خیلی از مخاطبین و عموم مردم که برنامه را دیدند از ما می خواهند این برنامه را ادامه بدهیم. البته شب های آخر در برنامه اعلام کردیم که انشاالله در آینده ادامه می دهیم اما در حال حاضر راجع به آن صحبت های مختلفی است. چند جلسه با تلویزیون صحبت کردیم بنا بر اینکه برنامه هفتگی یا مناسبتی باشد که در حال بررسی است. باید مقداری حرفه ای تر از قبل به شکل کار بپردازیم و در همین جا از اعضای مجموعه خانم ها و آقایان دعوت می کنم که اگر پیشنهادی در این زمینه دارند حتما ارائه دهند که اگر قرار شد برنامه ای داشته باشیم و ادامه پیدا کند خیلی قوی تر از آن چیزی که در شب اجرا کردیم بتوانیم ارائه دهیم.

دلایل موفقیت برنامه حرم ماه فراوان بود

ایشان در پایان متذکر شدند: اینکه برنامه جدید با حضور یک کارشناس ادامه یابد یا کارشناس های مختلف حضور داشته باشند مسائلی است که باید راجع به آنها فکر کرد. اینکه آن برنامه موفق بود دلایل زیادی داشت؛ زمان پخش و پشت سر هم بودن برنامه اهمیت داشت. کارشناسان برنامه، نوع سوالات، مسابقه پیامکی که وجود داشت همه از موارد مهمی بود. همه ی این عوامل تأثیرگذار بود. اینطور نیست اگر خواستیم کار را به شکل دیگر تکرار کنیم این ها حذف شود یا عوض شود حتماً موفق شود. پس بنابراین همه ی این موارد را باید در نظر بگیریم.

+ دیـــدگاه