ثبت دیدگاه

عاشوراییان حرفی برای گفتن دارد

IMG_5935_1

در گفت و گوی خبرگزاری داخلی با مدیر شورای اجرایی:

عاشوراییان حرفی برای گفتن دارد

۱۰ / خرداد / ۱۳۹۴ - ۷:۲۷ ق.ظ

مصاحبه با مدیر شورای اجرایی عاشوراییان در روزهای ابتدای سال، وقتی مشغول برگزاری فصل جدید هیئت هفتگی بهشت و روز عاشوراییان هستند بسیار دشوار به نظر می رسید، با این حال مدیر جوان مجموعه فرصتی را برای گپ و گفت درباره ی پروژه ها و طرح های سال ۹۴ اجرایی عاشوراییان و سند راهبردی ۱۴۰۰ ترتیب دادند تا از اهداف و راهکارهای این مجموعه فرهنگی بیشتر مطلع و آشنا شویم.

آقای همراه ابتدای این گفت و گو در رابطه با اهداف عقلایی یک سازمان؛ از نگاه بیرونی، مهم‌ترین اهداف مجموعه فرهنگی عاشوراییان را برای ما تشریح کردند.

-آنچه که قطعی است این است که حرکت دوم عاشوراییان هنوز شروع نشده و طبق صحبت هایی که قبلاً کرده بودیم بنا داشته ایم که به فضل خداوند از سال ۹۴ حرکت اصلی را آغاز کنیم، فلذا در حال حاضر فکر می کنم وقت مناسبی برای ارزیابی حرکت دوم نباشد، از آن جهت که خود عاشوراییان به صورت جدی به حرکت دومش نپرداخته است البته همان طور که پیش از این گفتیم حرکت هایی را برحسب کارهای مشورتی و شناختی انجام داده ایم و سعی کرده ایم در موضوع سبک زندگی وارد شویم ولی هنوز برنامه اصلی را شروع نکرده ایم حتی کارهایی در فعالیت های دانش آموزی که از اصلی ترین اهداف عاشوراییان است تا در سال ۱۴۰۰ بتواند یک مجموعه مرجع برای فعالیت های دانش آموزی باشد به طور جدی صورت نگرفته است.

بله ما دوره هایی مثل طوفان هشتم را با سه مدارس دختران و پسران آغاز کردیم و وارد فعالیت شدیم و در حال حاضر ۱۰۰ نفر دانش آموز دختر و پسر در مجموعه داریم که منظم و هفتگی با آنها در ارتباط هستیم و این ابتدای ماجراست ولی هنوز در مرحله ی برنامه ریزی هستیم و مجددا شورای سیاست گذاری در حال بازنگری سند راهبردی است و اکنون فرصت مناسبی نیست که من بگویم عاشوراییان موفق بوده یا نه، اما اینکه کارشناسان بیرونی آن قدری که ما با آنان صحبت می کنیم و ایده ها، طرح ها و نظراتمان را به آنها ارائه می دهیم در عمل اهداف و صحبت های ما را تأیید می کنند و اذعان دارند مسیر، مسیر درستی است و در این وانفسایی که هست و سردرگمی که بعضی ها در مورد فعالیت فرهنگی دارند، مشکلات و معضلاتی که در انجام فعالیت فرهنگی است عاشوراییان حرفی برای گفتن دارد و حداقل برای آینده ی خودش برنامه ریزی کرده و می داند تا ۵ الی ۱۰ سال دیگر باید چه مسیری را طی کند.

سال ۱۴۰۰ به مجموعه ای مرجع در فعالیت دانش آموزی تبدیل می شویم

طبیعتاً یکی از اهداف مهم عاشوراییان در دیدگاه دیگران موضوع سبک زندگی است؛ البته همان طور که می دانید موضوع سبک زندگی گستردگی و سطوح مختلفی دارد که ما برای خود تعریف کرده ایم و نخبگان فرهنگی از عاشوراییان انتظار دارند بر حیطه ای از موضوعات سبک زندگی که به جوانان و نوجوانان برمی گردد کار کند و ویژگی دیگری که ما برآن تأکید داریم و در حرکت دوم ازآن صحبت کردیم راه اندازی نهادی به نام نهاد اجتماعی است که طراحی حرکت های اجتماعی را برای جا انداختن موارد و پارامترهایی که در سبک زندگی دنبال می کنیم برعهده دارد و اگر خداوند توفیق دهد و بتوانیم از ظرفیت ایجاد جریان های اجتماعی برای رسیدن به مدل های مناسب استفاده کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم.

همچنین در بین نخبگان فرهنگی این مبحث جا افتاده که عاشوراییان به دنبال کار دانش آموزی است تا بتواند در سال ۱۴۰۰ به مجموعه ای مرجع تبدیل شود که حرکت هایی نیز در این راستا طراحی شده مثل جشنواره دانش آموز موفق که فکر می کنم برای اولین بار است که چنین کاری صورت می گیرد و اگر انجام شود می تواند شروع خوبی باشد برای اینکه در فضاهای جدید با دانش آموزان ارتباط برقرار و این فضاها را تجربه کنیم.

-آقای سید حمیدرضا همراه در باب مهم ترین فرآیندها و فعالیت‌هایی که درون مجموعه عاشوراییان به لحاظ ساختار مدیریتی، حفظ تعادل مالی و درون‌سازمانی مهم هستند را توضیح دادند و اولویت های اصلی مجموعه را این چنین بیان کردند.

- براساس تکلیفی که سند راهبردی برای ما مشخص کرده پرداختن به نیروی انسانی در دو جهت مهم هستند، یکی ارتفاع معرفتی و توانمندی های فکری و مهارتی اعضای عاشوراییان و کسانی که به صورت جدی به ما کمک می کنند و دوم تأمین نیروی انسانی لازم. این دو هدف براساس سند راهبردی جزء اولویت های اصلی ماست و طبیعی است، البته مورد دوم از اتفاقاتی است که دیگر مراکز فرهنگی شهر و کشور که ما با آنها در ارتباط هستیم به صورت جدی دست و پنجه نرم می کنند و دغدغه ی آنها نیز بحث نیروی انسانی و کارآمد هست. به هرحال سعی کردیم در این خصوص برنامه هایی طراحی کنیم مثل برگزاری دوره سنگر اجتماعی که اصلی ترین پروژه ما در ۲سال اخیر بود و ۲ هدف عمده داشت اول ارتقاء توانمندی های فکری اعضای عاشوراییان و دوم تأمین کارشناسان کارآمد به این جهت که عاشوراییان بستری آماده سازد برای کسانی که در شهر اصفهان کار فرهنگی جدی می کنند و به جایی متصل نیستند تا عضو سنگر شوند و آرام آرام وارد مجموعه شوند. بحث هیئت هفتگی بهشت و برگزاری جلساتی با حضور حجت الاسلام مهدوی ارفع را شروع کردیم که محور این مباحث نکات اخلاقی بود و جزء کارهایی بود که باید انجام می شد. دیگری تشکیل گردان پانصد مبارز بود با همین عنوان و لفظ که ایجاد انگیزه برای اعضای داخلی می کند و افقی جلوی ما باز می کند که طبیعتاً همه ی ما ترغیب و تشویق شویم که هرجا افرادی را می شناسیم به عاشوراییان اضافه کنیم تا بتوانیم تعداد نیروی انسانی خود را افزایش دهیم.

تأمین کارشناسان کارآمد مهم است

-از نظر فکری و مهارتی در شورای نهاد تربیت برای سال ۹۴ به دنبال این هستیم که بسته های توحیدی و معرفتی را آماده کنیم، بسته ای که شامل جلسات گروهی، اردوها و کارگاه های آموزشی و برنامه مطالعاتی است که در حال طراحی است تا در سال ۹۴ افراد دانشجو و کسانی که در فعالیت های اجرایی حضور دارند شرکت کنند و به نوعی زمینه ای آماده شود تا این اتفاق بیافتد.

باز دور جدید هیئت هفتگی بهشت را با محوریت نهج البلاغه و حضور حجت الاسلام مهدوی ارفع شروع خواهیم کرد که امیدواریم حلقه هایی که در نظر داریم شکل گیرد و به ما کمک کند و قطعاً ما باید برنامه ریزی کنیم تا در سال ۹۴ نیروهای جدید انسانی به مجموعه اضافه شود. برگزاری دوره ی فتح الفتوح است که از ابتدای سال آغاز می شود و در راستای همان تأمین کارشناسان کارآمد است یعنی کسانی که بتوانند در فعالیت های دانش آموزی به ما کمک کنند. نگاه ما به فعالیت های دانش آموزی این است که در ۴ سال آینده دانش آموزانی که در حال حاضر وارد مجموعه می شوند عضو و بخشی از نیروی انسانی در رده های پایین تر اجرایی باشند که در این زمینه محتواهایی که باید در شاخه دانش آموزی به کار گرفته شود را برنامه ریزی کرده ایم.

ارائه قلک های یاوران حسین (ع) یک حرکت فرهنگی است

- در بخش مالی فعالیت هایی که در راستای تأمین منابع مالی ما هست مشخص است و ما همچنان بحث بانیان و خیرین را داریم، همین طور قلک هایی که در ایام محرم و در طول سال بین مخاطبان و اعضای عاشوراییان توزیع می کنیم را ادامه می دهیم چرا که معتقد هستیم این قلک ها علاوه بر درآمد اندکش، یک حرکت فرهنگی است و عرصه ی جدیدی که مجموعه در سال ۹۴ وارد آن خواهد شد. دیگری بحث فعالیت های اقتصادی است که در چند زمینه خواهد بود و اعضای عاشوراییان، کسانی که توانایی راه انداختن آن زمینه های مشخص شده را دارند طرحی را ارائه می دهند، بهترین طرح انتخاب و براساس شرایط طرف دوم قراردادی تنظیم می شود و عاشوراییان از برند و اعتبارش و کانال هایی که دارد به طرف دوم کمک خواهد کرد و سود حاصل از کار بین دو طرف تقسیم خواهد شد و به این نحو عاشوراییان بخشی از هزینه هایش را تأمین می کند. این زمینه ها در فراخوان مشخص شده است مثل راه اندازی مهدکودک، انتشارات، فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی، رستوران و… . منتهی ما در این فعالیت دو هدف را دنبال می کنیم؛ یکی در بخش هایی که برای آنها ایده و حرفی داریم و برای ایجاد جریان های اجتماعی به آنها نیاز داریم وارد می شویم مثلاً برای ایجاد حرکت و موج اجتماعی حتماً به رستوران نیاز داریم، رستورانی که بتواند متناسب با سبک زندگی اسلامی غذاهایی که می بایست توزیع شود را ارائه دهد. در واقع این فراخوان تدبیری بود که دوستان ما اندیشیدند تا ما ساختاری برای ارائه ی محتواهایمان داشته باشیم و هم بستری برای اشتغال زایی بچه های داخلی فراهم کنیم و هم بخشی از هزینه های عاشوراییان را تأمین کنیم و سعی خواهیم کرد این سه بخش را باهم داشته باشیم البته باید برحذر باشیم که خیلی با دقت وارد این مبحث شویم چون مایل نبودیم در فعالیت های اقتصادی به صورت مستقیم وارد شویم، هرچند که با آن فاصله داریم و این طرف دوم خواهد بود که به طور متمرکز در آن زمینه کار و برنامه ریزی خواهد کرد.

تقویت برند دانش آموزی و هیئت طراز انقلاب اسلامی از اهداف ماست

- براساس محتوایی که در سند راهبردی برای توسعه مجموعه نوشته شده است باید تا سال ۱۴۰۰ مسیری را طی کنیم منتهی اینکه در کوتاه مدت چه می کنیم به نظرم بر می گردد به پروژه هایی که انجام می دهیم مثل تقویت برند دانش آموزی تا عاشوراییان را دانش آموزان فعلی اصفهان بشناسند و ما بتوانیم فعالیت های دانش آموزی انجام دهیم که از اولویت های اول ماست.

اولویت دوم رسیدن به مدلی از هیئت است تا بتوانیم بگوییم این هیئت طراز انقلاب اسلامی است و این جزء برنامه ریزی های ماست. می خواهیم به صورت هفتگی هیئت شهری را معرفی کنیم که سخنرانش حرفی برای گفتن متناسب با نیاز اکنون جامعه ی جوانِ دانشجوها و طلابی که در میدان هستند، داشته باشد و ارائه ی مداحی خوب که امیدواریم با حضور حجت الاسلام مهدوی ارفع و برادران یزدخواستی و نریمانی این اتفاق محقق شود.

یکی از نکات دیگری که در سال ۹۴ برای عاشوراییان مهم است بحث مکان مجموعه هست که باید تا قبل از محرم به سرانجام برسد که در این زمینه قول هایی گرفته شده و قریب به این هستیم که عاشوراییان مکانی هرچند کوچک برای خودش بعد از ۱۶ سال داشته باشد. ان شاالله خداوند یاری کند تا قبل از محرم بحث مکان به نتیجه برسد چون برای ما بسیار مهم است.

با پتانسیل نیروی جوان، طراوت و شادابی به عاشوراییان تزریق می شود

گسترش فعالیت های دانش آموزی با همان نگاهی که در صحبت های پیش از این سوال کردم این است که اولاً ما در راستای افق ۱۴۰۰ گام برداریم و دیگر اینکه عاشوراییان نیروهای جوان جذب کند و با پتانسیل نیروی جوان، طراوت و شادابی به عاشوراییان تزریق شود. مبحث دیگر برگزاری مراسم محرم است که درصدد هستیم طرح و برنامه های مراسم را از هم اکنون تشکیل دهیم و برنامه ریزی را شروع کنیم تا به نحو احسن به اجرای برنامه بپردازیم که البته قبل از محرم، براساس تصمیمی که شورای سیاست گذاری اتخاذ کرد برنامه ۱۳ رجب را خواهیم داشت تا بتوانیم اگر خداوند توفیق دهد بحث حضرت امیر و ولایت را جدی تر دنبال کنیم. بحث راه اندازی دفتر تهران و برگزاری دوره ی سنگر اجتماعی تهران را هم خواهیم داشت که پس از رایزنی ها اگر مقدماتش فراهم شود، برای اجرا، برنامه ریزی خواهیم کرد.

امکان ارتباط نفس به نفس با مخاطب در هیئت

-به نظر من اولین بحث در واکنش به اتفاقات متغیر جامعه شناخت است، اینکه ما شناخت صحیحی از وضعیت فرهنگی کشورمان داشته باشیم چراکه در بین مسئولین فرهنگی به خصوص دولتی تصور درستی از فعالیت فرهنگی و شناخت صحیحی از جامعه وجود ندارد و وقتی در بحث اظهارنظرها وارد می شویم بعضی از مسئولین فرهنگی خیلی پیش پا افتاده درباره برخی مسائل صحبت می کنند چراکه تصور درستی از اتفاقاتی رخ داده ندارند.

دوم اینکه بتوانیم با مشورت کارشناسان به مدل های جدیدی برسیم البته با حفظ اصالت اساس ها، یک مباحثی برای ما اصالت دارد مثل هیئت، منبر و روضه که اینها جزء اصلی ترین کارهای ما هستند و نمی توانیم به بهانه ی اینکه می خواهیم کار متفاوت برای دانش آموزان انجام دهیم روحانیت و هیئت را حذف کنیم، نه این نیست، اینها برگه برنده ی ما هستند، چیزی است که دشمن ندارد. هیئت یک فضای آماده ی، چهره به چهره و فضایی است که شما می توانید نفس به نفس با مخاطب ارتباط داشته باشید و بهترین فرصت برای ماست منتهی بحث سر این است که در کنار هیئت باید جذابیت هایی وجود داشته باشد و ما لازم داریم فضاهای جدیدی را برای دانش آموزان باز کنیم و از چیزهایی که به آن علاقه مند هستند استفاده کنیم، استفاده کردن از این باب است که راه ورودی شود تا دانش آموزان بیایند و با آن اساس و اصالت فعالیت فرهنگی مرتبط شوند. به نظرم رسیدن به این راهها مهم است.

کشف و خلق راههای جدید در واکنش به اتفاقات فرهنگی جامعه لازم است

- کشف و خلق راه جدید مهم است که ما احساس می کنیم با برگزاری جشنواره ی دانش آموز موفق خلق جدیدی اتفاق می افتد و به ما کمک می کند راه ورودی را برای ارتباط دانش آموزان با گونه های اصیلی که پس پرده است باز کنیم . سومین نکته این است که کار محتوا داشته باشد و صرفاً پر سرو صدا و پر طمطراق نباشد، حتما با کارشناسان مشورت شود چراکه جامعه ی ما جامعه ی آگاهی است و در این مسائل شناخت خوبی دارد، پس قطعا محتوای به روز و مناسبی نیاز است . چهارمین حرکت ایجاد عرصه های ارتباط مستمر است یعنی تعریف حلقه های استمرار که بتوانی ارتباط با مخاطب را حفظ کنی و در طول زمان استمرار دهی و مخاطب را از نقطه ای به نقطه ی خاص دیگری برسانی که عاشوراییان باید این چهار حرکت را در نظر داشته باشد و به آن بپردازد.

+ دیـــدگاه