ثبت دیدگاه

عاشوراییان در میان برترین ها

شب-دهم-محرم-97-3

جلوتر از زمان هستند؛

عاشوراییان در میان برترین ها

۳۰ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان دهمین شب از ویژه برنامه روضه اباعبدالله را با سخنرانی حسینعلی ذهتاب پدر معنوی عاشوراییان، حجت الاسلام رنجبر و مداحی پر شور حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد.

در این شب خیمه عاشوراییان میزبان حسینعلی زهتاب پیر غلام اهل بیت و همراه قدیمی عاشوراییان بود. وی در جمع مخاطبان روضه عاشوراییان با بیان این مطلب که امام حسین علیه السلام هر چه داشت در کف اخلاص تقدیم پروردگار کرد و این نام بر شناسنامه بشریت نوشته شد، گفت: انقلاب اسلامی ایران با همه عظمتش، چیزی جز شاگردی مکتب امام حسین، کربلا و عاشورا نیست و اگر سه عاشورای سال های ۴۲، ۵۷ و ۶۱ نبود، هرگز این انقلاب به وجود نمی آمد.

شمر و یزید زمان کیست؟

وی با اشاره به  عبارت «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» در زیارت عاشورا گفت: یعنی صلح و جنگم برای توست. امروز تکلیفمان را با امام حسین روشن کنیم که مبادا هر روز در زیارت عاشورا به حضرتش دروغ بگوییم. نهضت امام حسین فراتر از آن بود که نگران یزید ملعون و پلید باشد. حسین علیه السلام نگران همه ی یزیدهای تاریخ و در عصر ما بود. شمر و یزید زمان کیست؟ عنصر یزید زمان، چه کسی غیر از استکبار جهانی می تواند باشد. مظهر تمام قداست های امروز، قمر بنی هاشم است. وقتی امام سجاد می خواهد ایشان را توصیف کند از قد رشید و خال هاشمی سخن نمی گوید. می گوید عمویم شعور و بصیرت بالایی داشت. تشخیص کمال برای من و شما و تمام انسان های عصرمان به شعور و بصیرت بستگی دارد.

حاج حسینعلی ذهتاب در ادامه افزود: بسیار خوشبختم در فضایی به نام عاشوراییان سخن می گویم. به عنوان یک پیر غلام در حالی به خدمت گزاری عاشوراییان ورود کردم که آن ها را آگاه به زمان، بصیرت و با شعور زمان شناسی دیدم و گاهی هم آن ها را جلوتر از زمان دیدم. رمز توفیق این عزیزان همین یک کلمه است که به فضل الهی از بصیرت ولایی، حسینی، ایمانی و انقلابی برخوردارند و در عصر ما حجت هستند. شاید شنیده باشید ۱۰ میلیون دسته، گروه، هیئت، روضه و برنامه های حسینی در کلان کشور وجود دارد. مسئولین مسایل ارزیابی مملکت با آنالیز و تحلیل ۱۶۰۰ گروه برتر را از این میان شناسایی کردند. در محاسبه و غربالگری دوم که از بین ۱۶۰۰ گروه انجام شد، عنصر برترین برترین ها به لطف الهی مجموعه عاشوراییان اصفهان بود که اسناد آن هم موجود است.

وظیفه ما این است که بی تفاوت نباشیم

جایی که مولایمان حضرت عباس علیه السلام می گوید: به خدا قسم اگر دست هایم قطع شود، دست از حمایت دینم بر نخواهم داشت، وظیفه ما چیست؟ وظیفه ما این است که بی تفاوت نباشیم  و در حمایت این راه و طریق به بهترین شکل ممکن انجام وظیفه کنیم. اگر من و شما دست آن ها را نگیریم معتقدم گناه کرده ایم. امید است در این شرایط اقتصادی و این سیل جمعیت که گاهی به ده هزار نفر هم می رسد این نور چشمان را حمایت کنیم و بی تفاوت نباشیم و الا ” انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم ” زیر سوال می رود.

در شب دهم روضه عاشوراییان حجت الاسلام رنجبر گفت: نصرت الهی در راستی و صدق قرار دارد. وقتی صداقت را در پیش می گیرید، عقب می افتید اما عقب افتادنی ست که به دنبال خودش جلو افتادن دارد. هرکس راستی و صدق پیشه کند در وهله اول عقب می افتد. وقتی تیر در کمان قرار می گیرد، در وهله اول عقب کشیده می شود. هر چه عقب تر کشیده شود، شتاب بیشتری دارد.

از دیگر بخش های این مراسم قرائت زیارت عاشورای محسن شکل آبادی، قرائت قرآن توسط قاری نوجوان، مداحی سنتی بود و اجرای نمایش و سرود با محوریت شهادت امام حسین علیه السلام بود که مورد اقبال مخاطب قرار گرفت.

+ دیـــدگاه