ثبت دیدگاه

عاشوراییان ذائقه مخاطب را تغییر داد

حسن کوشکیان

تلفیق نمایش و سرود در آیتم سوگواره عاشورایی؛

عاشوراییان ذائقه مخاطب را تغییر داد

۰۸ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱:۰۰ ب.ظ

یکی از توفیقات مجموعه عاشوراییان به ویژه در سال های گذشته، ابداع روشی جدید در ارائه مفاهیم دینی بود. عنوان و نامی که بتوان بر روی این سبک کار گذاشت شاید دشوار باشد، چرا که در عین منحصر به فرد بودن، تلفیقی از تکنیک ها، ابزارها و روش های مختلف است که هر کدام نام و عنوان خود را دارد.

برنامه ترکیبی عنوانی است که می توان بر این ترکیب و هم افزایی که با خلاقیت و دقت صورت گرفته، نهاد. برنامه ترکیبی منظومه ایست که در آن بر اساس سناریویی مشخص و توسط گروه های کاردان و در فرایندی تشکیلاتی، ابزارها و روش های مختلف هنری از جمله موسیقی، نور، دکور، نمایش، جلوه های ویژه در کنار هم قرار می گیرند تا پیامی از پیش تعیین شده را به شکلی واقعی و عینی بر مخاطب حاضر عرضه نماید. اجرا در تاریکی و در فضایی که به واسطه نورپردازی بتواند آنچه را که قرار است مخاطب ببیند، هدایت و مدیریت می نماید و مخاطب هم می داند و هم نمی داند که قرار است چه اتفاقی بیافتد!

حال تصور کنید که مخاطب برنامه محرم با پیشینه ای که از تعزیه و شبیه خوانی داشته و با ذخیره ارادت و معرفتی که به ساحت قدس آن ابرمردان دارد، خود شاهد صحنه هایی از تاریخ آنان باشد، صحنه هایی که هر کدام اوج قله احساسات و شور و حماسه و مظلومیت اهل بیت علیهم السلام است. این ها را اضافه کنید به قدرتی دیگر در برنامه ترکیبی، آنجا که با تدبیر از روش ها و ابزارهای مختلف در فعال نمودن همه حواس انسان استفاده می شود.

نمایش در عاشوراییان نهادینه می شود

نمایش یکی از بخش های برنامه ترکیبی در ویژه برنامه محرم عاشوراییان است. امسال در بخش نمایش ۷۰ نفر مشغول فعالیت هستند. کارگردانی برعهده ی روح الله فرشادفر عضو شورای سیاست گذاری مجموعه فرهنگی عاشوراییان است و محمد منصوریان، امیر پهلوان نشان و حسن کوشکیان به عنوان دستیار با وی همکاری دارند. همچنین احمد رضوی به عنوان مسئول صحنه و پوریا شفیعی و علی عبدیزدان دستیار صحنه هستند.

حسن کوشکیان در مصاحبه با خبرنگار عاشوراییان از سبک و سناریوی نمایش های امسال گفت: در سال هایی که مجموعه تولیدات جدیدی در قالب سرود داشته، سناریوی نمایش ها بر اساس متن سرودها تنظیم شده است؛ البته هر سال نسبت به سال های قبل سعی کردیم نوآوری داشته باشیم مثلاً پارسال تصمیم گرفته شد اشعار سرودها بر اساس اشعار سنتی و قدیمی انتخاب شود اما امسال از اشعار کلاسیک استفاده کردیم و فعالیت گروه کر محدودتر شده است؛ حسن این تغییرات جلوگیری از تکراری شدن آیتم هاست.

نوآوری عاشوراییان الگوی دیگر مراکز فرهنگی

وی درباره بازخورد نمایش ها در بین مخاطبان برنامه بیان کرد: بازخوردهای متفاوتی از اجرای سوگواره ها در بین مخاطبان گرفتیم؛ اکثراً آیتم ها را دوست دارند و با آن ارتباط برقرارمی کنند. در حال حاضر نمایش به صورت مستقل عمل نمی کند و با سرود ارتباط مستقیم دارد. در این زمینه منتظر بازخورد مخاطبین هستیم.

کوشکیان از تأثیرگذاری عاشوراییان بر دیگر هیئت های شهر گفت: از سالی که عاشوراییان در اجرای نمایش با استاد بهزادپور همکاری کرد، سال به سال یک ذائقه جدید در زمینه اجرای برنامه در کل اصفهان و شاید ایران ایجاد شد و اخیراً مجموعه های دیگر هم قدم در عرصه نمایش های مناسبتی گذاشته اند. استفاده عاشوراییان در این سبک از اجرا تغییر ذائقه مخاطب را به دنبال داشته به طوری که در همه بخش های اجرایی مؤثر بوده و بیشتر مراسمات محرم در سطح شهر اصفهان از نور، صوت، دکور و تصویر استفاده می کنند؛ نوآوری که قبل از عاشوراییان وجود نداشت و مطمئناً این سبک سوگواره به عنوان یک الگو مطرح خواهد شد.

مسئول نمایش روضه عاشوراییان از نهادینه شدن نمایش در تشکیلات عاشوراییان خبر داد و خاطر نشان کرد: قصد داریم مانند سایر بخش ها مسئول ثابتی برای نمایش تعیین کنیم و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت تعریف شود و حتی در طول سال برنامه های آموزشی و حتی اجرای نمایش داشته باشیم. برای رسیدن به این هدف نیاز به نیروی انسانی داریم که امسال دانش آموزان به بدنه اجرایی تزریق شدند. هر چند تداخل ایام مهر با محرم باعث شد دانش آموزان آن طور که باید در کار سهیم نباشند.

+ دیـــدگاه