ثبت دیدگاه

عاشوراییان ذائقه ی یک نسل را تغییر داده است

بهشت11 (4) - Copy

در مصاحبه با حجت الاسلام موسویان/ قسمت سوم:

عاشوراییان ذائقه ی یک نسل را تغییر داده است

۲۵ / فروردین / ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۵ ب.ظ

در بخش سوم مصاحبه خبرگزاری داخلی عاشوراییان با حجت الاسلام موسویان دیدگاه و نظرات ایشان را در مورد فعالیت های مجموعه و چگونگی ارتقاء روحیه جهادی و اخلاقی و توانمندی های مهارتی اعضاء و تقویت ذائقه  ی نوجوانان و جوانان جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

تا چه اندازه مجموعه فرهنگی عاشوراییان توانسته است به تقویت ذایقه‌ی فرهنگی و هنری نوجوانان و جوانان کمک کند؟

عاشوراییان توانسته است مجموعه‌ای از افراد را جذب کند که در مجموعه‌های دیگر شاید جایگاهی برای آنها نبوده و توانسته با سیستم مدیریت خاص، فضایی را فراهم کند و نسل مدیریتی را پرورش دهد و خبر از این می‌دهد که برنامه خوبی از این جهت وجود دارد و توانسته ذائقه‌ها را به یک سمت بیندازد و ابعادی از وجود آنها را شکوفا کرده است. اما احساس می‌کنم یک تاریخ از بچه‌ها آمده و بعد از آن تاریخِ جدید را مشاهده نمی‌کنم و یک طیف خاصی که بوده‌اند، با همان‌ها ادامه داده، اینکه یک مرحله کامل تر و جامع‌تر شده باشند، اینطور نبوده است. اما توانسته با یک نسل با روشهای خود، آنها را جذب کند وذائقه آنها را تغییر دهد و آرام‌آرام وارد ساحت اندیشه کند.

ریشه های منجر به سبک زندگی را بیابید

- از آنجایی که عاشوراییان تشکیلاتی فرهنگی – دینی با هویت شیعی، مردم نهاد، تأثیرگذار، پویا است چگونه می‌تواند زمینه ساز تبیین سبک زندگی دینی در جامعه باشد؟

تا عالم افراد عوض نشود، تفکر عوض نمی‌شود و تا تفکر عوض نشود، فرهنگ عوض نمی‌شود و تا زمانی که فرهنگ تغییر نکند، سبک زندگی ظهور پیدا نمی‌کند. سبک زندگی فقط یک نان خوردن نیست که بتوانیم هر جایی انجام دهیم. تعبیر رهبری این است که این بحث باید در بین نخبگان مطرح شود و تا در بین نخبگان آسیب‌شناسی نشود، نمی‌توانیم سبک زندگی اسلامی را ظهور دهیم چون وابسته به تفکر غرب شده‌ایم که عالم، تفکرات و فرهنگ ما را در برگرفته است. حیطه اساسی که باید به عنوان اصل قرار گیرد، تغییر عالم انسانها نسبت به سبک زندگی است و اگر سبک خانه‌سازی ما غربی شد، ناخودآگاه روح غربی در ما ظهور کرده و اعمال غربی از دست و زبان ما نمایش می یابد. کار اساسی این است، ریشه‌هایی که منجر به سبک زندگی می‌شود، بیرون آورده وگرنه هر کار دیگری سطحی است و جامعه را مشغول کردن و از وظیفه اصلی جداکردن است

 طلب نسل جدید، عرفان است

بهترین راهبردها به منظور ارتقاء توانمندی های فکری و مهارتی اعضاء چیست؟

کتاب کار باید تشکیلاتی باشد از مقام معظم رهبری در این مسئله راه‌گشاست. ما باید برای نظام‌سازی فکر کرده و با نظام‌سازی مسئله محقق شده و این بحث باید اصل قرار گیرد، بحث نظام‌سازی قبلاً در مشهد خدمت دوستان عرض شده است. شیوه برخورد ما باید عوض شود، به این معنا که وقتی می‌توانیم کار اساسی را با نسلی پیش برده، که بفیمیم روح زمانش چیست و چه طلب دارد. طلب نسل جدید، عرفان است، اگر طلب عرفانی را جواب دهید، استعدادهای حقیقی ظهور می یابد، مثل بچه‌های دفاع مقدس، ما برای حسین خرازی برنامه نریختیم تا ظهور یابد، بستر طلوع حسین خرازی فراهم شد و خرازی طلوع کرد. تا بستر طلوع انسانهای صاحب استعداد فراهم نشود، هرکاری انجام شود اسم آن دیگر استعداد نیست و چه بسا نفسانیات افراد ظهور داده شده و نمی‌توانیم نتیجه اصلی کارمان را پیگیری کنیم. باید انسانها را توحیدی کنیم تا استعدادهای آنها در عرصه‌های مختلف ظهور پیدا کند. تقسیم مسئولیت از جمله کارهای خوب در عاشوراییان است وقتی کار بر روی دوش افراد گذاشته شود، استعدادهای آنها شکوفا می‌شود.

- تا چه اندازه عاشوراییان توانسته در شناسایی نیاز و جذابیت‌های جوان امروزی موفق باشد؟

وقتی دنیای ما دنیای تکنیک‌زده و گرفتار روحیه خاصی است، شاید بتوان گفت که عاشوراییان نمونه‌ای بود که توانست از این تکنولوژی به خوبی استفاده کند تا کارهایش را جذابتر کند برای مثال، می‌توانم به نحوه نمایش های محرم اشاره کنم که مزیت آن به تعبیری دچار ژیگوله‌بازی نشده است و الحمدالله روش سنتی خود را حفظ کرده و براساس آن جلو می‌رود البته باید به خطر آن هم توجه کرد خطر در صورتی احساس می‌شود که یک نوع تکنوکرات در فضای جذابیت حاکم شود و اجازه ندهد که فکر و اندیشه عمیق معرفتی ظهور یابد.

لازمه جهاد بذل موجود است

اعضای مجموعه چگونه می توانند به ارتقاء روحیه جهادی و اخلاقی دست یابند؟

یک نکته اساسی بیشتر نیست و اینکه روحیه جهادی را باید در قرآن پیگیری کرد. این روحیه براساس تقابل یا جدال فرهنگ حق و باطل ظهور خاص خود را پیدا کرده. نمی‌دانم که چقدر مصمم برای ظهور روحیه جهادی هستید، اما سوره توبه راهکارهای خوبی برای روحیه جهادی ارائه داده است و همه آن با تفسیر ما از نحوه زندگی در عالم هستی و چگونگی رسیدن به کمال و نگرش های ما مشخص می‌شود و اینجاست که جهادی و غیرجهادی بودن ما نمایش پیدا کرده است.

باید بفهمیم که ذات زندگی کمال ما در تلاش و در مقابله با شرک ظهور پیدا کرده. آیه ۲۰ سوره توبه” اولئک هم الفائزون” اینجاست که روحیه جهادی جایگاه خاص خود را پیدا کرده یعنی می‌فهمیم که باید برای رسیدن به کمال اهل جهاد باشیم و هیچ راهی برای آن وجود ندارد جز اینکه باید نگرش عوض شود، یعنی بستری برای ظهور این روحیه فراهم کرد. از خودگذشتگی ها برای رسیدن به فنایی که باید خود را نبینی و جز حق نبینی، باید از خودی هایت آزاد شوی. لازمه جهاد بذل موجود است، هر چه داری بذل کنی، از همه وجود خود بگذری. لازمه فنا این است که انسان خود را نبیند و از همه خودبینی‌ها آزاد شود؛ برای روحیه جهادی باید از کبرها و تکبرها بیرون آمده و افق را شناخته و جایگاه آن را در سختی‌ها دیده و بدانیم خدا بنا دارد یعنی سنت اوست که ما را در سختیها و در جدال حق و باطل به کمال برساند. اینجاست که برای رسیدن به حقیقت حاضریم در صحنه جهاد کنیم

تمدن زایی شیعه باید ستادی نمایش پیدا کند

- شما به عنوان همراه بهشت نظر دهید که آیا روند جلسات بهشت و موضوعات مطرح شده موثر است؟ تا چه اندازه؟

در اصل موضوع هیچ مشکلی نیست، اینکه آیا ساختار موضوعات کدام قسمت پازل شخصیتی افراد را برای ایجاد تمدن اسلامی پر می‌کند، مبهم است. موضوعات خوبی مطرح شد اما اینکه کدام قسمت من، به واسطه این بحثها پر می‌شود نباید از آن غفلت شود. عاشوراییان که می‌خواهد مجموعه فکری بزرگ باشد، نباید خود را در حد هیاتهای سطح شهر اصفهان بداند. باید نوآوری که در عرصه محرم دیده شده، در بهشت و در عرصه‌های کل سال هم نمایش پیدا کند. اینکه خود اعضا کادر بر روی کتاب تمدن‌زایی شیعه بحث می‌کردند و به یک افق بالاتر فکر کرده و بر اساس آن برنامه‌ریزی کرده بسیار امیدبخش بود اما باید این نکته را فراموش نکنند که کار فرهنگی نباید صرف یک کار صفی باشد بلکه اصل آن ستادی و در حیطه تفکر و اندیشه افراد باید ظهور پیدا کند.

-سبک برگزاری هیئت هفتگی عاشوراییان را چطور می بینید؟ (مثل ترتیب سخنرانی و مداحی)

روشی که در همه جلسات مرسوم است، ابتدا سخنرانی و سپس مداحی است. این شیوه مرسوم بهشت، از جهاتی خوب بوده که انرژی آنها تخلیه شده و آماده بحث می‌شوند ولی این سبک یک ضعف دارد و این است که فضای مداحی خستگی ایجاد کرده و آمادگی تفکر ایجاد نشده ولی من این صورت را می‌پسندم ولو اینکه یک عده هم بروند اما معتقدم که مشتاقان باقی می‌مانند.

فرصتی نداریم که خسته باشیم

به عنوان حرف آخر، توصیه‌هایی برای جوانان عاشورایی داشته باشید.

صحبتهای رهبری و مطالبات رهبری در ایجاد تمدن اسلامی را ساده و سطحی نگاه نکنند به خصوص رجوع به مکتب و تفکر امام را داشته باشند و برنامه عملیاتی محکم و جهادگونه برای مقدمه‌سازی ظهور و تمدن اسلامی نیاز داریم. به تعبیری ما محدود به یک حوزه، یک جزیره، یک شهر، منطقه، کشور یا قاره نیستیم بلکه همه ما نسبت به همه عالم وظیفه داریم پس باید خود را آماده آن فضا کنیم، فرصتی نداریم که بخواهیم خسته باشیم. همیشه در فضای تفکر خود را سرباز انقلاب بدانید و بدانید که اگر خود را سرباز انقلاب ندانید و تنها یک بچه مذهبی هیاتی بدانید، به زودی بحران پوچی و خستگی از کارهای فرهنگی آنها را فرا خواهد گرفت. مسئله معنویت را جدی بگیرید، بارها مقام معظم رهبری روی این مسئله و نیاز به معنویت برای تمدن اسلامی تاکید داشتند، معنویت جمعی را داشته باشید اما محدود به معنویتهای جمعی نباشید، معنویت فردی هم نیاز است. باید راه امام و شهدا زنده شود و تمام تلاشمان را بکنیم تا آنچه امام و شهدا باز کردند را پیدا کنیم وگرنه بدبخت و بیچاره هستیم. کشف راهی که شهدا پیمودند، در کتاب و دفتر نیست و بیشتر حضور است و این حضور فقط در تقابل با کفرایجاد می‌شود. نهایت حرف من این است که اگر می‌خواهید از نفس اماره، از شهوت ها و مشکات زمانتان آزاد شوید، تنها راه، تقابل حقیقی با کفر وشرک است، ولو اینکه آسیب ببینید و هزینه دهید اما مطمئن باشید از خیلی از چیزهایی که باید تلاش می‌کردید تا رها شوید، آزاد شده‌اید، گاهی یک عارف برای رهایی از یک فکر یا گناه باید هشتاد سال تلاش کند اما با این روحیه‌ی جهادی، انسان لیله‌القدری پیدا می‌کند برای گذر از همه حادثه‌ها و حرکت رو به جلو.

می توایند قسمت دوم این مصاحبه را اینجا بخوانید.

+ دیـــدگاه