ثبت دیدگاه

عاشوراییان رواقی از حرم امام حسین

ملتجی

با تن رنجور وارد شوید (1)؛

عاشوراییان رواقی از حرم امام حسین

۱۸ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۶:۰۸ ب.ظ

دورهمی خادمین عاشوراییان ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۸ با حضور وحید ملتجی رئیس شورای سیاست گذاری عاشوراییان و جمعی از خادمین برگزار گردید. ‌

رییس شورای سیاست گذاری عاشوراییان در ارتباط با آداب جلسه اهل بیت خطاب به خادمین متذکر شد: در حین جلسه صلوات و ذکر نفرستید چرا که اگر در جلسه اهل بیت به ویژه امام حسین شرکت می کنید، باید تمام فکرتان متمرکز به جلسه باشد، حتی اگر بارها آن موضوعات را شنیده باشید چراکه ‌به واسطه همین ادب، توجهات و تکرارهاست که خداوند به ما توفیق می دهد.

وی با اشاره به اینکه هر جا خیمه ای از امام حسین برپاست شعبه ای از حرم ایشان است افزود: پس اگر این خیمه، شعبه ای از حرم امام باشد، پس بعضی از آداب و احکام مثل همان خواهد بود و اگر این خیمه حرم ایشان است پس اگر دعایی ما کنیم برابر با دعاییست که در حرم امام حسین می کنیم و خداوند به نیت ها بسیار توجه می کند.

ملتجی با خواندن روایتی از امام صادق علیه السلام که می فرمایند: هرگاه ذکر مصائب ما نزد شخصی بیان شود و چشمانش پر از اشک شود حتی اگر به اندازه بال مگسی باشد، خداوند گناهان او را ببخشد اگرچه به اندازه کف دریاها باشد. گفت: بدانید ایام محرم در فضای این چنینی هستید، هرکسی در عزای سیدالشهدا قدمی برمی دارد و حتی فکری می کند که رونقی به مجلس ایشان ببخشد خادم امام حسین است. ۲۱ سال است که امام حسین به عاشوراییان اجازه داده که خادم ایشان باشد و اگر فرض بر این باشد که این خیمه یکی از شعبه های حرم امام حسین هست و عاشوراییان یکی از این صحن ها یا رواق هاست و کسانی که وارد این صحن می شوند و در روضه حضور پیدا می کنند، زائر امام حسین هستند.

ملتجی تفاوت زیارت امام حسین علیه السلام با دیگر ائمه یادآور شد: امام حسین بزرگترین ورودی را به نسبت دیگر امامان اهل بیت دارند و همه مدل آدمی را پذیرا هستند. زمانی که به حرم ائمه می رویم، غسل می کنیم و با لباس پاکیزه وارد شویم اما تنها حرمی که گفته اند این گونه نیست، حرم امام حسین است حتی گفته اند با همان حال شوریدگی، ژولیدگی، خستگی سفر و تن رنجور وارد شوید. همین آدم ها به جای رفتن به کربلا؛ در صحن عاشوراییان آمده اند. اینها زائر امام حسین هستند اگر ما بخواهیم با این دید به موضوع نگاه کنیم زاویه دید ما به کل عوض می شود.

عاشوراییان بهانه ای بزرگ برای بودن در لشکر امام حسین

وی اهمیت و ویژگی خادمین امام حسین را با خواندن روایتی از ائمه توصیف کرد و گفت: معصوم می فرمایند: کسی که در عزای ما بگرید و بگریاند و از مالش در عزای حسین صرف کند و و در غم او بی خوابی بکشد و در حاجت عزادارانش بکوشد و در راه او تشنگان را سیراب کند و به دشمنانش لعنت کند پاداش او بهشت است. این مقام کسانیست که خادم صحن عاشوراییان هستند.

این فعال فرهنگی دقت و نکاتی را حسب تجارب خود ویژه خادمین برشمرد و وصل شدن به امام حسین علیه السلام را اولین نکته دانست و بیان کرد: وصل به سخنرانان، مداحان، هیئت ها و دستگاه ها نباشید، چون تمام افراد انسان هستند و لغزش هایی دارند، آنها به عنوان الگوی تام نپذیرید، اینها بهانه ی است برای اینکه سیم ما به امام حسین علیه الاسلام متصل شود و هیچ چیزی مهمتر از امام حسین علیه السلام نیست و ایشان نیازی به واسطه ندارند.

ادامه دارد…

+ دیـــدگاه