ثبت دیدگاه

عملکرد رضایت بخش عاشوراییان در برقراری نظم

شب پنجم محرم 98 (67)

خادمین انتظامات پیش قراولان روضه؛

عملکرد رضایت بخش عاشوراییان در برقراری نظم

۱۸ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۶:۱۲ ب.ظ

هرسال با فرا رسیدن محرم و ویژه برنامه ی عاشوراییان در دهه اول ،تعداد قابل توجهی از نیروهای کادر خواهران و برادران در بخش انتظامات فعالیت می کنند که مسئولیت برقراری نظم و امنیت برنامه را عهده دار هستند.

به گفته ی ولی الله مزروعی مسئول بخش انتظامات؛ در قسمت برادران ۲۰ الی ۳۵ نفر از خادمان با تجربه به صورت گردشی در بحث انتظامات مشغول به فعالیت هستند که در بخش اصلی از درب ورودی سمت خیابان تا خیمه اصلی، سالن های جانبی، راهروها و پارکینگ مسئولیت نظم دهی و امنیت برنامه را به عهده دارند‌.

وی درباره مشارکت دانش آموزان در این بخش گفت: هر ساله دانش آموزان مقطع متوسطه در کنار بزرگترها آموزش های لازم را برای خادمی بهتر عزاداران اباعبدالله می بینند که تعداد آنها به ۱۰ الی ۱۵ نفر می رسد و و در شب هایی که جمعیت بیشتری از روضه ی عاشوراییان استقبال می کنند، نقش نوجوانان پررنگ تر می شود.

مزروعی ویژگی اصلی انتظامات را برخورد و ارتباط مستقیم با مردم دانست و اذعان داشت: در واقع خادمین انتظامات پیشانی و پیش قراول کار هستند و هرگونه ارتباطی که با مردم داشته باشند همان به عنوان بازخورد از عاشوراییان محسوب می شود. اگر با همه نواقصی که در برنامه پیش آمده، ارتباط خوبی بین انتظامات با مخاطبان شکل بگیرد، می تواند تأثیرگذار باشد و مخاطب دیگر نواقص را تحمل کند. اصطلاح انتظامات از نظم بر گرفته شده و داشتن نظم بسیار قابل توجه و ملموس در روحیه مخاطبین و خود نیروهاست.

مسئول بخش انتظامات برادران با اشاره به نقاط قوت این بخش یادآور شد: با توجه به ارزیابی های سال گذشته فرم و پوشش مشخص خادمین انتظامات و شناخت نیروها بین دیگر خادمین و عموم مردم باعث رضایتمندی مخاطبین شده است، همچنین برخورد محترمانه با زائران و عزاداران حسینی از دیگر نکات مثبت بخش انتظامات می باشد.

در ادامه زینب السادات مسائلی، مسئول انتظامات خواهران بیان داشت در قسمت خواهران تعداد انتظامات به ۵۵ نفر می رسد که بیشتر آنها از خادمین سال های گذشته هستند.

وی با اشاره به جلسات توجیهی و آمادگی خادمین انتظامات خاطرنشان کرد: هرسال چند ماه قبل از محرم جلسات حضوری با خادمین برگزار می شود که به آموزش مسائل فنی از قبیل آتش نشانی و اطفای حریق و کمک های اولیه با حضور کارشناسان این حوزه برای خواهران و برادران می پردازد.

مسائلی افزود: همچنین جلساتی کیفی در طی ده شب قبل از شروع مراسم برگزار می شود که نکات اخلاقی و‌‌ معرفتی را به خادمان یادآور می شود و با اشاره به برقراری امنیت جلسه گفت: دو سال است که در قسمت برادران و خواهران تعدادی نیروی آموزش دیده تحت نظارت مسئول حراست، مسئولیت تفتیش عموم مخاطبان را عهده دار هستند.

+ دیـــدگاه