ثبت دیدگاه

عمل صالح ثمره ایمان

photo_2019-04-19_15-15-33

حجت الاسلام سراجی؛

عمل صالح ثمره ایمان

۰۴ / اردیبهشت / ۱۳۹۸ - ۳:۰۴ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان هیئت هفتگی بهشت را به مناسبت نیمه شعبان و ولادت امام زمان عج الی الله یکشنبه اول اردیبهشت ماه با سخنرانی حجت الاسلام سراجی، شعرخوانی فراز ملکیان و مداحی پرشور حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد.
یکشنبه شب ها هیئت هفتگی عاشوراییان با حضور سخنرانان برجسته و طرح مباحث معرفتی برگزار می گردد، در دو جلسه ابتدایی سال جدید حجت الاسلام عرب زاده درباره اهمیت جایگاه پدر و مادر در زندگی فرزندان نکاتی را بیان کرد و در سومین جلسه بهشت حجت الاسلام سراجی با اشاره به آیه سوگند به زمان، به درستی که انسان در خسران و زیان است مگر کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند و همدیگر را به حق و به صبر توصیه کردند به تفسیر زمان در سوره والعصر پرداخت و گفت: قسم به زمان، قطعاً چیزی است که برای بندگان بسیار مهم است، برخی معتقدند منظور از سوگند به عصر، زمان و عصر بعثت پیغمبر خداست زیرا خاتم پیغمبران وقتی که مبعوث شدند، شیطان صیحه و ناله ای زد و گفت از امروز کسی از این امت به دنبال ما راه نخواهد افتاد. برخی دیگر قائلند مراد از قسم به عصر، زمان ظهور امام زمان عج الی الله است. برخی قائلند سوگند به عصر همان سوگند به زمان عصر و غروب خورشید است و برخی قائلند مراد از عصر سوگند به مطلق زمان را می گویند.
وی در ادامه متذکر شد: یکی از برترین نعمتی که خدا به بنده ها داده زمان و عمر است، چرا که این زمان قرار است مزرعه آخرت باشد. به درستی که هر انسانی قطعا در خسران و ضرر است. ضرر و خسران مثل یخ فروشی که در تابستان به او گفتند فروختی. گفت نفروختم ولی تمام شد. یعنی اصل و سرمایه اصلی را هم از دست دادم. همه انسان ها دچار غفلت و خسران هستند الا کسانی که ایمان آوردند، ایمان از بالاترین توفیقاتی ست که خدا به بنده ها عنایت می کند و ثمره ایمان عمل صالح است.
حجت الاسلام سراجی عمل صالح را یک مفهوم و عنوان کلی دانست که مراد آن حتما نماز یا فلان عمل نیست بلکه باید شرایط و ویژگی هایی در یک عمل باشد تا به آن عمل صالح می گویند. وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات یک ذکر، یک نماز، کمک کردن به دیگران عمل صالح است و گاهی اوقات توفیقی که خدا می دهد، امام جواد علیه السلام فرمودند: مومن برای مومن بودن محتاج سه خصلت است. اول توفیق از ناحیه خدا، دوم وجود واعظی درونی یعنی کسی که مدام او را راهنمایی کند و سوم کسی که او را نصیحت کند و او بپذیرد.
سخنران بهشت در پایان با اشاره به حدیث قدسی که خداوند به پیامبر خدا می فرماید: افتخار و قیافه گرفتن مردم در دنیا بر ۶ وجه است که هیچ کدام ماندگار نیست. یکی از آن ۶ وجه را افتخار به صورت و ظاهر زیبا بیان کرد. علاقه مندان جهت دنبال کردن مبحث می توانند یکشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشا در مجموعه فرهنگی عاشوراییان خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد (۳۳)، روبروی مسجد آقانور، پرچم بهشت حضور یابند.

+ دیـــدگاه