ثبت دیدگاه

فرح روحی به شخصیت افراد بستگی دارد

Untitled-1

بهشت در سوم اردیبهشت 1396؛

فرح روحی به شخصیت افراد بستگی دارد

۰۶ / اردیبهشت / ۱۳۹۶ - ۱:۲۰ ب.ظ

هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان با سخنرانی حجت الاسلام جدیدی برگزار گردید. ایشان گفت: «یکی از نیازهایی که در شئون زندگی به آن نیازمندیم بحث تفریح و نشاط است، در زمان ظهور امام زمان عج الله فرجه شریف قرار است با همین اسلام پاسخگوی نیاز‌های بشر در عصر حاضر باشیم پس ما تا حد توان باید نیازهای امروز را در حوزه‌ی سبک‌زندگی دینی تعریف کنیم».
حجت‌الاسلام حامد جدیدی بیان داشت: تفریحات دینی دو بعد دنیوی و دینی دارند که البته از یکدیگر جدا نیستند. تفکر، دعا، عبادت، احسان و انفاق مصداق‌های فرح روحی هستند که اگر بخواهیم باز به آن بپردازیم مدح اهلبیت و تلاوت قرآن را می توان به آن افزود. فرح در هر شخصی به میزان رشد روحی وی بستگی دارد. ایثار و شهادت برای کسی که به این باور رسیده است که باید امام یاور باشد و فوز الهی را از طریق شهادت بدست آورد فرح بی‌نهایتی دارد. همچنین از کسی که روحیه ی جهادی دارد و سبک زندگی اش جهادی است اگر در زمینه‌های مختلف جهاد این کار از او سلب شود احساس کسالت و ناراحتی می‌کند.
بیان حقیقت و تزکیه و خودسازی نیز از عوامل دیگر فرح روحی هستند. از تفریحات مربوط به جسم ارتباط با طبیعت است، به طور مثال ارتباطمان را با آسمان باید زیاد کنیم چرا که باعث می‌شود نگاه ما عمیق شود و در آیات الهی تفکر کنیم. روایت داریم که زمین حکم مادر ما را دارد باید با آن مرتبط بود و کارهایی چون کشاورزی یا سفالگری می‌توانند در این زمینه به ما کمک می کند. با آب نیز باید مرتبط باشیم شناکردن و نگاه کردن به آب برای همین توصیه شده است. همچنین حیوانات خانگی که منع نگهداری نداشته باشند را در خانه نگهداری کنیم و بعد تربیتی آن را در نظر داشته باشیم.
سفر کردن به هرجایی از دنیا که برای درس و عبرت گرفتن از خوبی‌ها و بدی‌های آنان برای ما ایجاد فرح جسمی می‌کند. ورزش هایی که در اسلام توصیه شده اند بدون سبب و علت نیستند مثلاً ورزشی مثل تیراندازی با کمان یا اسلحه نیازمند آرامش فکری و روحی است و تا تعادل بین جسم و روح را ایجاد نکنیم نمیتوانیم خوب تیراندازی کنیم. کوهنوردی هم توصیه شده است زیرا که بالاترین مراتب عبادی، روحانی، روحیه ی سلحشوری و حماسی را دل کوه می توان به دست آورد.
صله‌رحم نیز بسیاری از غم‌ها را از دل می برد به شرط اسلامی بودن و تجملی نبودن و اینکه در آن چشم وهم‌چشمی نباشد و کسی را با زبان آزار ندهیم. دردودل‌کردن خانوادگی و فامیلی، و اینکه به طور جمعی فکری برای مشکلات یکدیگر کنند باعث رفع بسیاری از سختی‌های زندگی می شود. مصاحبت و هم صحبتی نیز باعث رفع بسیاری از کدورت‌ها و ناراحتی‌ها مخصوصاً در خانواده است. حل مشکلات دیگران برای شخص ایجاد آرامش می کند پس منطقی است اگر خودمان برای رفع مشکل کسی به سراغش برویم و  پیش قدم شویم.
از جمله تفریحات فردی نیز آراستگی و پیراستگی بدون افراط و تفریط است و داشتن خانه‌ی بزرگ و خوب است. چرا که وقتی خانه‌ات بزرگ باشد اهل رفت‌وآمد و سفره‌دار می‌شوی و خانه‌ی بزرگ باعث صبر و حوصله‌ی بیشتر افراد خانواده است پس به تبع آن روحت نیز بزرگتر می‌شود.
ماساژ دادن بدن با روغن متناسب با طبع افراد در اسلام توصیه شده است و اگر بعد از آن بادکش شود گرفتگی های بدن برطرف و فرح جسمی ایجاد می‌شود.
نباید ها را باید در حوزه تفریح شناخت
این فعال فرهنگی افزود: تفریح نباید بی‌هدف باشد همچنین این هدف نباید سخیف باشد، چرا که انسان با فقر و مال و خوشی امتحان می‌شود باید در دل تفریح به دنبال تعالی باشیم. شیطان با تفریحات سخیف انسان را از تعالی باز می دارد.
تفریح نباید از خصلت های قوم نفرین شده باشد. کارهایی مثل سوت زدن که از عادات قوم لوط بوده است یا مثال جدیدش انگشتردر دست کردن به صورت خاص، که تو را شبیه کفار کند و در موضع تهمت قرار دهد. متاسفانه در تفریحات غربی این ها در حال احیا شدن هستند.
در دل تفریح نباید گناه و غفلت باشد. تفریحاتی مثل پاسور و تخته نرد در ما غفلت ایجاد می‌کنند. بسیاری از بازی‌ها این گونه اند. بزرگترین سرمایه‌ی ما عمرمان است که بازی‌ها و سرگرمی‌ها آن را از ما می‌ربایند.
هنجارهای صحیح و عقلی جامعه را نباید شکست و همچنین پرهیز از اعمالی که به شیطان نسبت داده شده است مثل استفاده از ساز موسیقی (اولین باری که ساز موسیقی ساخته شد توسط شیطان بود) از کارکرد های ساز موسیقی این است که قوه‌ی واهمه را تقویت می‌کند و وهم به مرور عقل را کنار می‌زند و ما را از راه صحیح باز می‌‌دارد. علاوه بر این روایت داریم که اگر در خانه ای چهل روز موسیقی غنا پخش شود غیرت از مرد آن خانه گرفته می‌شود. شراب و قمار نیز از ابداعات شیطان هستند و دیگر اینکه در تفریحاتمان باید از اعمال قبیحی که روح را کدر می‌کند مثل صحبت کردن و همنشینی زن و مرد نامحرم پرهیز کنیم.

هیئت هفتگی بهشت هر یکشنبه بعد از نماز مغرب و عشا با قرائت و تفسیر قرآن و نهج البلاغه خوانی آقای غازی و مداحی حاج محمد یزدخواستی واقع در دفتر مجموعه فرهنگی عاشوراییان به نشانی  خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می شود.

برای دریافت فایل های صوتی این جلسه اینجا کلیک کنید.

+ دیـــدگاه