ثبت دیدگاه

فعالیت‌های عاشوراییان با کمک نیروی تازه‌نفس به اوج خود خواهد رسید

اردو باغ ابریشم

مصاحبه با خواهران فعال مجموعه فرهنگی عاشوراییان

فعالیت‌های عاشوراییان با کمک نیروی تازه‌نفس به اوج خود خواهد رسید

۲۱ / مهر / ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۲ ق.ظ

اردوی باغ ابریشم باهدف معارفه و آشنایی افراد و ایجاد روابط دوستانه با حضور میدانداران عرصهٔ فرهنگی برگزار شد.

پس از اردوی باغ ابریشم از سه نفر افراد حاضر در اردو پرسش‌هایی در رابطه با چگونگی و کیفیت اردو و همچنین دیگر فعالیت‌های عاشوراییان مطرح شد که در زیر به‌تفصیل آن‌ها را بیان کرده‌ایم.

۱-چه تحلیلی از اردوی جمعه داشتید؟ نقاط ضعف و مثبت اردو چه بوده است؟

دیدگاه اول: اردوی جمعه فرصت خوبی برای من بود تا با افرادی که نمی‌شناسم بیشتر آشنا شوم. قبل از اینکه برویم تصور کردم کل اردو برای توجیه کردن اعضای جدیداست ولی برنامه اردو تقریباً تفریحی بود. البته اگر ابتدا پای صحبت آقایان می‌نشستیم و سپس بازی می‌کردیم شاید بهتر بود.

دیدگاه دوم: به نظر من این اردو برای ایجاد روابط دوستانه بین اعضای جدید و اعضای فعال عاشوراییان لازم بود که این ارتباط دوستانه در فعالیت اعضا بسیار تأثیرگذار است و به‌نوعی باعث بالا رفتن علاقه همکاری با مجموعه عاشوراییان خواهد بود و کلاً برنامه‌هایی با فضای دوستانه و صمیمی بین اعضا به ماندگاری و نگهداری اعضا کمک بسیاری می‌کند

و این مورد فضای دوستانه و صمیمیت بین اعضا از نقاط مثبت این اردو بود.

از نقاط ضعف اردو اطلاع ندادن از برنامه‌ها و نحوه اجرای این اردو پیش از زمان اردو بود که بهتر بود از قبل اطلاع داده می‌شد.

دیدگاه سوم: اردوی جمعه باهدف آشنایی و جلسه‌ای برای معارفه افراد بود که فرصت خوبی برای ایجاد رابطه بین افراد و همچنین باعث ایجاد پتانسیلی برای شروع فعالیت‌ها بود و از نقاط ضعف آن عدم اطلاع‌رسانی افراد از مکان اردو و برنامه‌های آن را می‌توان برشمرد ولی در کل اردوی شاد و پرمحتوایی بود و فقط جنبهٔ تفریحی نداشت.

۲-چه راهکارهایی برای برگزاری بهتر اردوها پیشنهاد می‌کنید؟

دیدگاه اول: اگر اردو روزی غیر از جمعه باشد بهتر است.

دیدگاه دوم: بهترین راهکار برای اردوها به نظر من داشتن یک برنامه منظم و البته ملزم به رعایت برنامه بودن هست، اردوها نیز متنوع باشند و همچنین اجباری نبودن شرکت در اردوها.

استفاده از نظرات اعضا درباره نحوه اجرای برنامه‌های اردویی نیز کمک زیادی خواهد کرد.

دیدگاه سوم: برنامه‌ریزی صحیح و اجرای به‌موقع و مدیریت زمان ازجمله راهکارهایی است که می‌توان نام برد.

۳-برداشت شما از سخنان آقای فرشاد فر یا آقای ملتجی چه بوده است؟

دیدگاه اول: عاشورائیان کاملاً مردمی است و وابسته به هیچ ارگان دولتی نیست. عاشورائیان برای رسیدن به اهدافی که دارد برنامه طولانی‌مدت دارد و اهدافش تعریف شده است.

دیدگاه دوم: سخنانی که در این اردو شد به نظرم خوب و لازم بود و برای آشنایی بیشتر اعضای جدید با عاشوراییان مناسب بود.

عنوان کردن مسائلی برای گرفتن نظرات اعضا بسیار خوب بود و انشا الله از همین نظرات در برنامه‌های مجموعه استفاده شود و فقط زمان سخنرانی مناسب نبود و بهتر بود در ساعات اولیه اردو که انرژی بچه‌ها بیشتر بود انجام می‌شد.

دیدگاه سوم: طبق سخنان آقای ملتجی از عوامل رشد عاشوراییان می‌توان به عدم وجود رقیب و تشنه بودن جامعه و همین‌طور همت افراد بوده است و به نظر من عاشوراییان می‌تواند با استفاده از این شرایط به بالاترین رشد و تکامل خویش دست پیدا کند و همین‌طور از سخنان آقای فرشاد فر نقاط فرصت تهدید یا نقاط منفی را که مجموعه در معرض آن قرار دارد را شناسایی نموده و اهداف مجموعه که بلندمدت ولی به‌طوری دور از دسترس نباشد و رسیدن به اهداف با استفاده از بهره‌برداری بهینه از فرصت‌ها امکان‌پذیر است.

۴-نقاط پررنگ و اساسی در بحث سنگرهای اجتماعی چه بوده است؟

دیدگاه اول: فرهنگ و فرهنگ‌سازی بحثی که فوق‌العاده جای کار دارد و در جلسات سنگر هم از آن صحبت شد. البته من از نیمه‌راه با جلسات سنگر همراه بودم.

دیدگاه دوم: عنوان کردن مسائل روز و آموزش بهره‌گیری از روش‌ها و متدها برای مقابله با این مسائل بهترین ویژگی سنگر اجتماعی بود که باعث بالا رفتن انگیزه خیلی‌ها در جبهه جنگ نرم می‌شد.

دیدگاه سوم: اصل تعریف بحث سنگر را می‌توان تربیت سرباز جنگ نرم برای مبارزهٔ با تهاجم فرهنگی نام برد که کار فرهنگی در امروزه در چه راستایی و چگونه باید انجام گیرد که بهترین تأثیرگذاری را بر افراد داشته باشد.

۵-به نظر شما بهترین جلسه و بهترین موضوع بحث سنگر چه بوده است؟ به چه دلیل بهترین بحث به شمار می‌آید؟

دیدگاه اول: حقیقتش این است که من انتظار داشتم در جلسات سنگر حرف‌های جدیدتری بشنوم و بحث‌ها جذاب‌تر باشد. بهترین جلسه هم برای من جلسه‌ای بود که جناب آقای بهزاد پور حضور داشتند.

دیدگاه دوم: جلسات با حضور آقای زائری به نظرم جزء بهترین جلسات بود و البته از بین بقیه جلسات جلساتی که بحث‌ها بیشتر در رابطه با نحوه برخورد با مسائل روز و فعالیت‌های فرهنگی بود تأثیرگذارتر بود که این‌جور بحث‌ها در اکثر جلسات صورت گرفت که هرکدام با تنوع موضوع و شخص سخنران به‌جا و لازم بود.

دیدگاه سوم به نظر من بهترین جلسات سنگر اجتماعی جلسات آقای زائری بود که واقعاً جلسات پربار و پرمحتوایی بود که نکات فراوانی در رابطه با کار فرهنگی و وظیفهٔ فعالان فرهنگی مطرح شد.

۶-آیا از دیگر برنامه‌های عاشورایان استفاده کرده‌اید؟ کیفیت کار را چگونه دیدید؟

دیدگاه اول: تابه‌حال فقط در جلسات سنگر و روضه دهه محرم شرکت داشته‌ام. جلسات روضه واقعاً عالی بود و فوق‌العاده جذاب.

دیدگاه دوم: جز برنامه سنگر فقط یک جلسه از مراسم‌های محرم سال گذشته و جشن ولادت حضرت معصومه سلام‌الله علیها رو شرکت کردم به نظرم برنامه‌های عاشوراییان منظم و طبق برنامه از پیش تعیین‌شده است و برخورد مسئولین دوستانه است که این موارد به پیشرفت سریع‌تر عاشوراییان کمک زیادی خواهد کرد.

دیدگاه سوم بله در برنامهٔ بهشت و محرم شرکت داشته‌ام که در همان برنامهٔ محرم با سنگر اجتماعی آشنا شدم به نظر من کیفیت برنامه‌ها بسیار عالی است ولی فکر می‌کنم اگر به نظم بهتر پاسخ داده شود کیفیت برنامه‌ها خیلی بهتر می‌شود.

۷-به نظر شما فعالیت‌های عاشورایان با چه هدفی و در چه راستایی بوده است؟

دیدگاه اول: فعالیت‌های عاشورائیان در راستای جذب جوانان تلاش نموده و تا حدودی هم در این زمینه موفق بوده است.

دیدگاه دوم: نیرو و مخاطب به نظرم بزرگ‌ترین هدف عاشوراییان هست و نسبتاً هم موفق بوده و در درجات بعدی هدف رشد و تعالی جامعه را دارد.

دیدگاه سوم: به نظر من فعالیت‌های عاشوراییان پس از جذب نیرو تربیت نیروی انسانی که در راستای رشد و تکامل اعتقادات دینی و مذهبی افراد است و همین‌طور فعالیت آنان در جامعه هدف عاشوراییان بوده است.

۸-برای بهبودی فعالیت‌های مجموعه چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

دیدگاه اول: حقیقتاً در حال حاضر ایده‌ای ندارم

دیدگاه دوم: واقعی و باطنی به نظرات اعضا نه ظاهری دوستانه یکی از عوامل پیشرفت و جذب نیرو خواهد بود

در بالا گفتم که هدف اصلی جذب نیرو و مخاطب هست و در درجات بعدی رشد و تعالی جامعه و حتی جنگ نرم را دارد

به نظر من عاشوراییان برای رسیدن به نیرو و مخاطب بالا از مباحثی مثل جنگ نرم و سبک زندگی و کار فرهنگی استفاده می‌کند اما اگر این عمل برعکس صورت بگیرد بهتر به نتیجه خواهد رسید

یعنی تمام تلاش خود را برای بالا بردن درک جامعه و رشد و تعالی جامعه و بهترین کیفیت نه کمیت صرف کنند و مطمئناً غیرمستقیم نیرو جذب خواهد شد.

البته جمله‌ای که خیلی در جلسات سنگر هم تکرار شد این بود که فقط کار برای خودمان نباشد و سنگرها را به هم متصل کنیم و به‌صورت جامع و وسیع فعالیت داشته باشیم

عاشوراییان هم قصد چنین کاری دارد اما به این صورت که در هر منطقه‌ای یک عاشوراییان داشته باشد و ایجاد شعبه و …

به‌جای صرف این هزینه به نظرم بهترین کار ایجاد ارتباط با دیگر هیئت‌ها و مراکز فرهنگی مذهبی موجود در سراسر کشور است که نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

البته این مواردی که عرض کردم این‌طور به چشم بنده آمده و از نیت اصلی مسئولین مجموعه شاید باخبر نباشم و شاید عکس چیزی باشد که حدس زده‌ام.

در کل نقاط مثبت مجموعه بیشتر از نقاط منفی است و انشا الله روزبه‌روز هم به نقطه اوج و هدف نهایی خود نزدیک‌تر شود.

دیدگاه سوم: به نظر من برنامه‌ها باید به‌طورجدی مدیریت شود و همچنین برنامه‌ریزی و خلاقیت بالا برای جذب مخاطب بیشتر به تأثیرگذاری این نهاد بر افراد جامعه بسیار کمک خواهد کرد.

+ دیـــدگاه