ثبت دیدگاه

ماه مبارک رمضان ۳ تیرماه ۱۳۹۴

رمضان 94_شب دوم تا چهارم (5)

ماه مبارک رمضان ۳ تیرماه ۱۳۹۴

۱۰ / تیر / ۱۳۹۴ - ۹:۵۸ ق.ظ
جلسه چهارم "خطبه ای که بدن ها را لرزاند!"
سخنران : حجت الاسلام مهدوی ارفع
و مناجات خوانی حاج محمد یزد خواستی

سخنرانی- همه اتفاقات زندگی از منظر فرصت هستند.
مناجات خوانی(دعای ابوحمزه)- خدایا به من حال توبه ای بده که گناه نکنم.-حاج محمد یزدخواستی

بسم الله الرحمن الرحیم

با یادآوری فراز اول خطبه ۸۳ نهج‌البلاغه  حضرت علی علیه السلام، ما را با معارفی از توحید آشنا کردند که همه ی مبانی اعتقادی افراد در توحید خلاصه می‌شود و به همین دلیل باید مباحث توحیدی نهج‌البلاغه را جدی بگیریم.

بخشش های خداوند بی حساب است

 در فراز دوم حضرت به تقوا توصیه می‌کنند و به بهانه ی توصیه به تقوا وارد بحثی راجع به خداوند می‌شوند، بحثی که نتیجه آن توصیه به تقواست و برای اینکه تقوای الهی را جدی بگیرید، هفت لطف و مرحمت خداوند را برایمان فهرست و در بین آنها چند نکته را به عنوان کنترلهای خداوند بر ما و اعمال ما معرفی کرده است. این هفت موضوع که هر کدام فصلی از محبتهای خداوند برای ماست به ترتیب عبارتند از: ۱- خداوند برای اینکه شما را از غفلت بیدار کند ضرب‌المثلهای فراوانی برایتان می‌آورد تا حقیقت را پیدا کنید، بیدار شوید و این اولین لطف خداوند است. ۲- برای زندگی شما اجل معین کرده و این باعث شده که دچار غفلت و خود فراموشی نشوید. یکی از مهربانی های خداوند این است که برای زندگی ما پایانی قرار داده و زمان آن را مشخص نکرده است. ۳- لباسهای رنگارنگ به شما پوشانده؛ و این بدین معناست که خداوند برای حفاظت از شخصیتتان، به شما پوششهای مختلف از قبیل حیا، ترس، عقل داده است. ۴- زندگی پر وسعت به شما بخشیده، منظور خوردنی ها، دیدنی ها، پوشیدنی ها و شنیدنی های مجاز است که تعداد آنها فراوان است. ۵- نعمتها را شما گسترانده و شما را محدود نکرده است. ۶- بخششهای خداوند بی‌حساب بوده ۷- با ارسال حجت های بالغه شما را از سقوط و نافرمانی انذار داده و این هفت موهبت در فراز دوم در دو قسمت بیان شده که هر کدام فصلی برای اولوالالباب است. فهرست هفتگانه سرفصلها، زمینه‌های هدایت، رشد، کمال، سعادت و نجات را فراهم می‌کند و خداوند در مقابل این همه زمینه‌ها و فرصتها، برای شما عوامل و راههای کنترل گذاشته تا ببینید چه کسانی از ضرب‌المثلها آگاهی پیدا کرده و شکرگذاری می‌کنند.

نعمتها و فرصتها یک نوع عبرت آموزی هستند

سیستم های کنترل خداوند در این خطبه ؛

۱- با حسابگری دقیق بر شما احاطه دارد و سراسر زندگی شما در سیطره‌ی حضور، احاطه و علم خداوند است.

۲- جزای اعمال شما در رصد اوست یعنی هر کار خیر و شری که انجام دهید، ولو اندک باشد، حتماً نتیجه آن را خواهید دید بدین معنی که سیستمهای کنترلی است و خداوند به شما فرصت، عقل، نعمت، حجت و انذار داده تا ببیند شما چگونه عمل می‌کنید.

۳- تک تک شما را احصا کرده، همه نفوس را حساب کرده و این اراده خداوند است.

۴- فرصتی به شما داده و شما را آزمایش کرده ۵- مهلتی برای عبرت فراهم کرده است. این نعمتها و فرصتها یک نوع عبرت آموزی است و خداوند مترصد نشسته تا ببیند چه کسی عبرت گرفته و چه کسی مایه عبرت دیگران است.

جزای اعمال شما در رصد خداوند است

فلسفه و اثر این هفت سرفصل فرصت و پنج سر فصل مراقبت و نظارت دو چیز است: ۱- در دنیا همه افراد حتی پیامبران مورد آزمایش قرار می‌گیرند و طبق آیه ۱۵۵ سوره بقره افراد از چهار طریق، خوف، جوع، نقص اموال، انفس و ثمرات مورد آزمایش قرار می‌گیرند و در دنیا همه نعمتهایی که به شما داده می‌شود برای آن است که آزمایش شوید تا مشخص شود که چه کسانی نیکوکارترند و چه کسانی از این فرصت بهترین استفاده را می‌کنند. فقر، بیماری و همه اتفاقات زندگی از منظر فرصت است. ثمره، فلسفه و حکمت این فرصتها در این دنیا این است که آزمایش شویم تا مشخص شود چگونه هستیم۲- در آخرت محاسبه و اجر است.

+ دیـــدگاه