ثبت دیدگاه

ماه مبارک رمضان ۴ تیرماه ۱۳۹۴

رمضان 94_شب دوم تا چهارم (20)

ماه مبارک رمضان ۴ تیرماه ۱۳۹۴

۱۰ / تیر / ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۲ ق.ظ
جلسه پنجم "خطبه ای که بدن ها را لرزاند!"
سخنران : حجت الاسلام مهدوی ارفع
و مناجات خوانی حاج محمد یزد خواستی

مناجات خوانی(دعای ابوحمزه)- ای برترین کسی که امیدواران به او امید دارند- حاج محمد یزدخواستی

بسم الله الرحمن الرحیم

دنیا شبیه ماری خوش خط و خال است

 ما در همه چیزمان محتاج خدا هستیم، پناهگاهتان خداست. تقوا به معنی ترسیدن از خدا نیست یعنی مراقب باشید نسبتتان با این خدایی که کریم است درست باشد، حد و مرزها را بشناسیم. از حد و مرزها عبور نکنیم. اول خدایتان را بشناسید، جایگاهتان را بشناسید. در این جایگاه اولین و بهترین توصیه تقواست (اوصی کم الله تقوا). هر وقت می آییم کمی عوض شویم، رشد کنیم، خوب شویم، بالآخره از طرف این دنیا فریبی، وسوسه ای می شویم و تمام تصمیم ما راخراب می شود. دنیا ظاهری فریبنده دارد و باطنی بسیار خطرناک.

شرح فراز سوم خطبه ۸۳ نهج البلاغه حضرت امیر اشاره در مورد دنیا کرده اند. این دنیا مثل ماری می ماندکه پوست خیلی قشنگی دارد اما اگر به آن نزدیک شدی چنان نیش ات می زند که نه تاک نشانی می ماند و نه از تاک نشان! دنیا اینجوری است.

تو اگر باطن دنیا را بشناسی به آن نزدیک نمی شوی

بنابراین طبق قاعده امیرالمومنین علیه السلام بعد از توصیه کلی به تقوا؛ آنچه که مزاحم این می شود که تقوای که می دانید راه نجات شماست وتنها راهبرد تنظیم رابطه شما با خداست ، اجرا کنید تنها مانع اش دنیا گرایی است. دنیا هم یک مار خوش خط و خال است راهش چیست، این است که باطن دنیا را بشناسی. ظاهر دنیا را که همه می بینند، تو اگر باطن دنیا را بشناسی به آن نزدیک نمی شوی. اگر تشنه باشی ، فقط یک شربت ببینی سر می کشی چه بسا در آن سم باشد. اما اگر بلد باشی و آزمایش کنی که در آن چه زهری هست، هرچی هم تعریف کنند تو نزدیکش نمی شوی. اگر فریب دنیا را راحت می خوری علت این است که چون تو زحمت شناخت این دنیا را نمی خواهی بکشی! چون نمی خواهی باور کنی که این شراب زیبای شیرین، جذاب، فریبنده چه سمی برای تو تدارک دیده شده است. اگر آن را بدانی هیچ وقت لب به این دنیای حرام نمی زنی. لذا حضرت شروع می کند به توصیف دنیا.

در چند جای نهج البلاغه حضرت می خواهند از بدی های دنیا بگویند، می گویند «آب دنیای حرام همواره تیره و گل آلود است» فکر می کنم چون آب مایع حیات است و نماد زندگی (ومن الماء کل شیء حی) اگر انسان حیات دنیایی و به تعبیر قرآن حیات طبیه بخواهد این دنیا نمی تواند برای کسی حیات طبیه بیاورد، چون آب گل آلود است و طاهر نیست. منظره دل فریب ولی سرانجامی خطرناک دارد. «فریبنده و زیباست اما دوامى ندارد» به هرچیز این دنیا دل خوش کنید زود تمام می شود. مال ، زیبایی ، مدرک. دنیا اینگونه است هرچه به آن گره بزنی فانی است. اما هر چه به خدا گره بزنی باقی است، اینها را باید شناخت. هیچ چیز حتی عبادتی که به دنیا گره زدی باقی نیست.

مراقبه تا لحظه آخر نفس کشیدنت واجب است

«نورى است در حال غروب کردن، سایه‏ اى است نابود شدنى» دنیا مثل سایه است چند لحظه هنوز دل خوش نکردی به آن دیگر نیست. «ستونى است در حال خراب شدن» به چیزی تکیه کردی که خودش به چیزی برای نگه داشتنش نیاز دارد. در واقع دنیا قابل اعتماد نیست. «آن هنگام که نفرت دارندگان به آن دل بستند و بیگانگان به آن اطمینان کردند، چونان اسب چموش پاها را بلند کرده، سوار را بر زمین مى ‏کوبد» نسبت دارندگان یعنی چی ؟ یعنی بعضی ها بودند اول راه می فهمیدند دنیای حرام چقدر بد است، نفرت داشتند ازآن. اما چون ادامه راه مراقبه نداشتند کم کم همان دنیای که از آن نفرت داشتند برایشان شیرین جلوه کرد. لذا مراقبه تا لحظه آخر نفس کشیدنت واجب است. زیرا تا آن لحظه شیطان دست از تو برنمی دارد.

دنیا فقط پول و شهوت نیست

این نعمت ها و فرصت های که خدا به هرکسی می دهدحتی سختی ها و رنج ها و تلخی ها که خدا به ما می چشاند همه آزمایش است. تو می توانی با فرزندت به بهشت بروی یا همان باعث شود به جهنم بروی. فرصتی که اگر قبول شوی می توانی اوج بگیری و اگر رفوزه شوی سقوط می کنی. همه چیز همان طور که برای خدا و حرکت به سمت خدا فرصت است برای دوری از خدا و دلبستگی به دنیا دام است ، حتی معنویات که حتی سجاده و کتاب عابد و عالم دنیای اوست، قیافه اش فرق کرده. دنیا فقط پول و شهوت نیست. هرآنچه تو را در دو راهی تکلیف و دل بستگی ها ، به سمت دل بستگی ها هل می دهد، دنیاست. می خواهد شهوات ظاهری باشد، می خواهد به خیال تو معنویات باشد. چه فرقی می کند. دنیاست دیگر.. به خدا پناه ببرید که این دنیا فریبنده است. ریزه کاری ها را باید دید. آنجا که تکلیف روشن است و معطل می شوی تو دنیا طلبی.

فهمِ تکلیف معلوم می کند چه کسی به دنیا دل بسته است

در شرح خطبه ۸۳ مثالی از بیانات حضرت امام خمینی(ره):

 امام در منشور روحانیتشان در آخرین پیام که به حوزه و روحانیت می دهد پیامی بی نظیر مثل سایر پیام هایشان دارند. یک جا سر روحانیت متحجر چنان فریاد می کشدکه تا ته تاریخ سوت می کشد تا فرزندان عزیز روحانیت بدانند زجری که این پدر پیرشان از روحانیت متحجر کشید از منافقین نکشید. وقتی می رسد به صحنه روحانیت شهادت می گویند این ها کی بودند؟ این کسانی که این قدر عاشقانه رساله های علمی شان را در سنگرهای جهادی با خون نوشتند. ببین تکلیف فهم ها را. فهم تکلیف معلوم می کند چه کسی به دنیا دل بسته و چه کسی نبسته. خدادر قرآن در آیه ۱۴ آل عمران می فرماید ( زین الناس حب الشهوات…) از راهبرد های شیطان که نزدیک به ۱۷-۱۸ مورد آن را در قرآن معرفی کرده، یکی تزیین است. آن چه ذاتش زشت است را تزیین می کند که قشنگ است. دوست داشتن خواهش های دل، فرزند، ثروت و… تزیین می کند. وگرنه کدام یک از این ها را کسی به قبر برده؟ همه را مشغول می کند و می کشاند در قبر و می رود سراغ نفر بعدی.

از گناه فاصله بگیرید

عده ای می گویند ما آخر می رسیم . نمی رسی! نمی توانی! بزرگ تر از تو هم نتوانستند. پس چه کار کنیم؟ رها کنیم؟ نه. اتفاقا راهی که دنیا را به دست بیاوری این است که باید از آن فرار کنی. بندگان خوب خدا از دنیا فرار می کردند. دنیا به سراغ اینها می آمد. اما مرگ. مرگ دست از سرشما برنمی دارد، حتی از پیامبر اکرم(ص). مرگ که چیز خوبی است این قسمت اش بد است که مردم از آن دست برنمی دارند از گناه. از گناه فاصله نمی گیرند. می دانند اخرش مرگ آست و مرگ یعنی ناکامی در دنیا طلبی و باز هم می گویند نه شاید شد! با گناه می خواهند به کام برسند. و نیز می گویند این معامله را انجام بدهم و تمام. الان باید رهایش کنی.

+ دیـــدگاه