ثبت دیدگاه

ماه مبارک رمضان ۵ تیرماه ۱۳۹۴

رمضان-94-4

ماه مبارک رمضان ۵ تیرماه ۱۳۹۴

۱۹ / تیر / ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۲ ب.ظ
جلسه ششم "خطبه ای که بدن ها را لرزاند!"
سخنران : حجت الاسلام مهدوی ارفع
و مناجات خوانی حاج محمد یزد خواستی

سخنرانی- خودتان را با نهج البلاغه تنظیم کنید.
مناجات خوانی(دعای ابوحمزه)- مرگ و سکرات مرگ را بر من آسان کن- حاج محمد یزدخواستی

بسم الله الرحمن الرحیم

غفلت موجب ساده انگاری می شود

اشاره ای گذرا به بیانات امیرالمومنین در اوصاف خداوند و حمد پروردگار، مهمترین توصیه برای تنظیم رابطه با خداوند را تقوا معرفی کردند و گفتند: توصیه حضرت در بیانی کوتاه درباره باطن دنیا این است که باید دنیا را خوب بشناسید که با عبور از ظاهر دنیا با باطن آن که مثل آب گل آلود و سایه ای گذراست برسید. قیامت روز سختی است، دلبستگی به امورات پست دنیا باعث می شود انسان، زشتی دنیا را نبیند و از طرفی با غفلت، عظمت و خطیر بودن سفر آخرت را ساده انگارد.

رستاخیز روز سکوت زبان هاست

در ادامه شرح خطبه ی ۸۳ نهج البلاغه و توصیف روز رستاخیز در این روز پیکرها دوباره به روح پیوند می خورد و از خاک بر خواهند خاست و با شتاب و مطیع به صورت دسته های خاموش به سمت فرمان پروردگار می روند، برخلاف دنیا که با کندی، سستی و تنبلی به فرامین پروردگار پاسخ می دادیم. یکی از آثار ترس سکوت است و وحشت روز رستاخیز همه ی گروه ها را خاموش می کند و به خاطر وحشت و ترسی که بر وجود همه احاطه دارد زبان ها بسته است و از وحشت آن روز بچه ها پیر می شوند. در قیامت کسی نمی نشیند و همه ایستاده اند، هیچ کس سایه ای ندارد مگر بندگان صالح خدا که در آن روز زیر سایه ی رحمت خدا هستند و تا زمانی که با چشم ورود به بهشت را ندیده باشند، وحشت تمام وجود همه ی اهل محشر حتی انبیا را هم می گیرد.

روایتی از پیامبر (ص): در قیامت همه انبیا از وحشت فریاد” وا نفسا “سر می دهند، یعنی چطور خودم را نجات دهم، اما پیامبر(ص) فریاد “وا امتا ” می زند، یعنی چطور امتم را نجات دهم.

در قیامت هرکس به دیگری بی اعتناست

در این روز هرکسی گرفتار در بدبختی های خودش است و به دیگری اعتنا نمی کند. پدر و فرزند به هم رحم نمی کنند، حتی مادر که در دنیا الهه ی عاطفه است، با شروع آثار قیامت فرزند شیرخواره اش را پرت می کند تا خودش را نجات دهد.

با اشاره به خطبه ی ۱۰۹ نهج البلاغه: در قیامت نوع تشریفات رفتن به بهشت و جهنم ملاحظاتی شده، فرشتگان اهل تقوا را تا بهشت مشایعت می کنند و درهای بهشت برایشان باز می شود. باز بودن درها برای اهل بهشت یک نوع شعور و نشانه ی احترام به آنهاست، اما اهل کفر را به جهنم سوق می دهند و با دست و پاهای بسته آنها را عذاب می کنند در حالی که درهای جهنم بسته که این برای اهل جهنم توهین است.

زندگی موحدانه و پاکدامنی امتیاز ویژه بانو خدیجه است

رستاخیز در بیان امیرالمومنین زیبا آمده است، هر کس به دنبال اصلاح نفس خود است با مطالعه یک دور نهج البلاغه با نگاه به توصیف محشر، بهشت، جهنم می تواند رابطه خود با دنیا را از باب نهج البلاغه تنظیم کند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع در پایان صحبت های خود ضمن تسلیت و ذکر مصیبت به مناسبت وفات حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها و توصیف احوال این بانوی بزرگوار، نقطه مزیت و امتیاز ویژه ای که ایشان را نزد خدا، پیامبر و خاندان ایشان مورد توجه قرار داده زندگی موحدانه و پاکدامنی چنین بانویی در دوره بت پرستی است که خداوند از خلق حوا تا قیامت هیچ وجودی جز حضرت خدیجه را لایق تحمل وجود نازنین فاطمه ی زهرا سلام الله علیها را ندانسته و امانت الهی فقط در ظرف خودش قابل تحقق است. حضرت خدیجه سلام الله علیها چه خودسازی داشته اند هنگامی که خدا می خواهد کوثر را اعطا کند فقط ایشان می تواند ظرف کوثر باشد.

+ دیـــدگاه