ثبت دیدگاه

ما در نظام احسن هستیم

photo_2019-08-03_18-45-34

چطور منعطف بشویم؟

ما در نظام احسن هستیم

۱۷ / مرداد / ۱۳۹۸ - ۳:۰۳ ق.ظ

حجت الاسلام حقیقت نژاد در هیئت هفتگی بهشت ۱۳ مردادماه به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها قاعده کلی برای داشتن زندگی آرام را منعطف بودن انسان دانست و متذکر شد: در این دنیا اگر نخواهیم انسان منعطفی باشیم، قطعاً می شکنیم.

حجت الاسلام حقیقت نژاد درجمع اهالی بهشت با طرح این سوال که چه کنیم زندگی توأم با آرامش داشته باشیم و قاعده کلی برای اینکه به آرامش روانی برسیم چیست؟ گفت: اصل اول قبل از دیندار بودن، انعطاف است. ما اگر در زندگی منعطف باشیم به آرامش می رسیم، چوب خشکی را متصور شوید، این تکه چوب خشک کمی فشار به آن برسد می شکند؛ اما چوب نرم در فشارهای مختلف خم می شود ولی نمی شکند. دنیا هیچ وقت بر یک حالت نیست، بالا و پایین دارد. در این دنیا اگر نخواهیم انسان منعطفی باشیم، قطعاً می شکنیم. انعطاف اقسام دارد، اولین نوع انعطاف جسمی است، انعطاف جسمی یعنی برای مثال کسی می گوید من فقط دستپخت فلانی را دوست دارم یا شب ها حتماً باید روی بالش خود بخوابم، بعضی ها حتی به مارک نوشیدنی خود هم حساس هستند، باید در زندگی بخصوص زندگی زناشویی انعطاف جسمی داشته باشیم و سخت نگیریم، برای داشتن انعطاف جسمی اردو زیاد بروید.

سخنران هیئت هفتگی عاشوراییان بحثی که در امر ازدواج بسیار مهم است را قسم دوم انعطاف، انعطاف فکری دانست و بیان کرد: انعطاف فکری یعنی اینکه اگر یک نفر حرف تو را نمی پذیرد میخواهی با او چه کنی؟ گفت و گو می کنی یا کتک کاری؟ مثلاً در بحث سیاسی بنده اعتقادی دارم که همسرم ندارد، چطور با همسرم رفتار کنم؟ البته یکسری خط قرمزها هست که خداوند معلوم کرده است ولی این بدین معنا نیست که فقط چهارچوب ذهنی تو پذیرفته باشد و لاغیر. قسم سوم انعطاف روحی و احساسیست که بیشتر خانم ها با آن درگیر هستند، اگر چیزی در باب سلیقه شما نیست با آن کنار بیایید. اگر پدر و مادر انعطاف نداشته باشند، بچه های شکننده تربیت می کنند که آینده ی سختی پیش رو خواهند داشت.

زاویه دید ما در مقدرات موثر است

وی خاطرنشان کرد: کلید طلایی و مهم ترین رکن برای اینکه منعطف شوید مثبت نگری نسبت به مسائل است، ما به قاعده ها دو جور می توانیم نگاه کنیم مثبت یا منفی، بدترین وقایع را می توانیم با زاویه دید خوب تعبیر کنیم، سعی کنید مراقب زاویه دیدتان باشید، اغلب روزنامه ها به غیر از اطلاع رسانی به ما زاویه دید منتقل می کنند، زاویه دید ما در مقدرات موثر است، اگر فال بد بزنید و منفی تعبیر کنید، آن اتفاق برای شما می افتد، در روایات سفارش شده که هیچ گاه فال بد نزنید و این امر نکوهیده شده است. وقایعی که برایتان اتفاق می افتد را به فال نیک بگیرید.

حقیقت نژاد سرمنشاء حسادت، تهمت، بدخواهی، ناامیدی، غیبت و دیدن بدی های دیگران را داشتن نگاه منفی توصیف کرد و گفت: منشا شکرگزاری نیز از نگاه مثبت ماست، نگاه مثبت به خداوند داشته باشید خداوند ناشکری کردن را نمی پسندد و می فرماید اگر نعمتی را ندیدی از تو خواهم گرفت، ما باید همه جا نگاه مان مثبت باشد و مسائل پیرامونمان را مثبت تحلیل کنیم چون خداوند حکیم است و ما در نظام احسن هستیم یعنی من در بهترین موقعیتی که می توانستم خلق شدم اگر نظام احسن را نپذیریم یعنی حکیم بودن، علیم و قدیر بودن خداوند را زیرسوال برده ایم. اگر نظام احسن را باور کردید به اتفاقات بدی که برایتان می افتد، زیبا نگاه می کنید مانند حضرت زینب سلام الله علیها بعد از واقعه کربلا.

وی در پایان سخنرانی متذکر شد: همه جا نگاهمان مثبت باشد جز سه جا: اول در خواستگاری، حتماً دقیق باشید و از روی عقل و منطق تصمیم بگیرید. دوم وقتی فضای جامعه آلوده است درخواست های نابجا را رد کنید مثلاً بابت پول قرض دادن به کسی، چک دریافت کنید، سوم به دشمن نگاه مثبت نداشته باشید، حضرت علی می فرمایند بترس از دشمنی که با تو صلح کرد، اعتماد به حرف دشمن حماقت است.

لازم به ذکر است هیئت هفتگی بهشت هر هفته یکشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشا با سخنرانی حجت الاسلام حقیقت نژاد و مداحی حاج محمدیزدخواستی خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد ۳۳، پرچم بهشت برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه