ثبت دیدگاه

مبارزه با نفس بزرگترین جهاد است

photo_2018-02-21_01-29-29

حجت‌الاسلام سرلک؛

مبارزه با نفس بزرگترین جهاد است

۰۵ / اسفند / ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵ ق.ظ

حجت‌الاسلام سرلک در آخرین شب از شب‌های ویژه برنامه سوگواری حضرت زهرا سلام الله علیها اظهار داشت: شرط اصلی مسئولین جمهوری اسلامی مومن بودن به انقلاب است و مومن واقعی کسی است که با مهارت‌ و تلاش مزاحم جریان طاغوت ‌شود و از آن مهم‌تر با نفسانیت خویش مبارزه کند که این همان جهاد اکبر است.
این کارشناس مذهبی با بیان این که انسان مصنوع خداوند است گفت: انسان این امکان را دارد که با شناخت درست مسئولیت‌ها و عمل کردن به موقع بتواند تاریخ بشر را تغییر دهد که نمونه‌ی آن می‌توان به شهید حججی اشاره کرد.
وی گفت: در جریان‌سازی تاریخی کسانی که حاضر هستند دست برجیب امکانات خود ببرند و امکانات، وقت، عمر، جوانی و استعداد خود را به خاطر خداوند هزینه کنند به شبکه‌ای متصل می‌شوند که آن شبکه لایزال است و بر طبق آیات قرآن هر چیزی که ما عنداللهی بشود، باقی می‌ماند و اثر و حیات دارد.
حجت‌الاسلام سرلک با اشاره به آیه قرآن«الّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا» بیان کرد که اگر در راه خداوند قدم بگذاریم، خداوند حتما منش‌ها، سبکها و روشها را به ما یاد خواهد داد. خداوند در کمین نشسته است که اگر ما یک حسنه آوردیم، او ده برابر به ما دهد.
وی با اشاره به نفس پاک امام راحل در برپایی جمهوری اسلامی گفت در این انقلاب علاوه بر مبارزه با جریان طاغوت، باید با نفسانیات خود که همان جهاد اکبر است، مبارزه شود و از جبهه‌ی مبارزه با نفس، انسان مومن یک لحظه هم نباید غفلت کند چرا که می‌داند اگر درگیر نفسانیات باشد، نمی‌تواند خدا را یاری کند.
مومن به دنبال مفید بودن است نه محبوب شدن
وی مومن را یک کنشگر اجتماعی دانست یعنی کسی که دایره‌ی تاثیرش را در جامعه با افزودن توانایی‌ها، مهارت‌ها و خلاقیت‌ها برای خاطر خدا گسترده‌تر می‌کند و به دنبال فالور و لایک و پست‌های خوشایند این و آن نیست. بنابراین مومن به دنبال محبوب شدن نیست بلکه به دنبال مفید بودن و خوب بودن است. مومن واقعی کسی است که با مهارت‌ها و تلاش‌هایش موانع طغیان را کم می‌کند و مزاحم جریان طاغوت می‌شود.
حجت‌الاسلام سرلک اشاره کرد امام خمینی با آن نگاه توحیدی، ظرفیت عبودیت را در عالم گسترش داد و ما به انقلاب اسلامی و حکمت اسلامی رسیدیم اما همچنان از جامعه اسلامی فاصله داریم و قطعا مدیران و مسئولان سهم بزرگی در ساختن این جامعه اسلامی دارند که شرط اول مسئولین یک جامعه اسلامی بایستی مومن بودن به انقلاب باشد نه این که هیچ‌گونه اعتقادی به این خط نداشته باشند و فریفته جریان دیگری باشند.
وی اظهار داشت در حوادث با نگاه اشرافی‌گری و غیرمسئولانه، افراد یکدیگر را متهم می‌کنند و در نتیجه یک سری خلاءها و یک سری بارها بر زمین می‌ماند و در این میان تنها کسانی که مومن به راه امام و شهدا باشند، بار این مشکلات را برعهده می‌گیرند و اینها همان انسان‌های بزرگی هستند که خداوند به آنها آبرو و نورانیت داده است.

+ دیـــدگاه