ثبت دیدگاه

مبانی تفریح و نشاط در اسلام

آخرین-بهشت-1395

آخرین بهشت در سال 1395:

مبانی تفریح و نشاط در اسلام

۰۱ / فروردین / ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸ ق.ظ

هیئت هفتگی عاشوراییان در ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۵ با سخنرانی حجت الاسلام جدیدی به موضوع تفریح و نشاط در سبک زندگی دینی پرداخته شد. سخنران بهشت با تشریح جایگاه تفریح در زندگی ما افزود: در تفریحات اصالت را به خدامحوری می‌دهیم یا لذت بردن و خوش بودن؟ این بستگی به جهان‌بینی و اعتقادات افراد دارد. اگر اصالت را به خدا محوری بدهیم همه چیز را در چهارچوب دین قرار می دهیم و بر این اساس رفتار می کنیم.

وی افزود: سبک زندگی دینی و سبک زندگی غیر دینی که می تواند غربی یا شرقی باشد، با یکدیگر در تقابل‌اند. پیرامون سبک زندگی دینی و مهدوی مباحثی قبلاً مطرح شده و حال به بحث تفریح در سبک زندگی می‌رسیم که نیاز هر انسانی در زندگی برای انبساط و فرح روحی است. ما مدعی کامل بودن دینمان را داریم و اگر این چنین باشد باید پاسخگوی تمامی مسائل زندگی که تفریح هم یکی از آن هاست باشد. اسلام برای تفریح در سبک زندگی ما مثال هایی زده است که منظور از آن ها ارائه مبانی برای تفریح است نه اینکه صرفاً خود آن تفریحات مد نظر باشد.

در تفریحات باید ابتدائاً در نظر داشت که تفریحات در نظر ما چه جایگاهی دارند، آیا اصالت را به خدا محوری می دهیم یا لذت بردن از تفریح؟ باید تکلیف این مسائل معلوم گردد تا در اجرائیات به درستی عمل کنیم. در سبک زندگی دینی اصالت با خداست و چیزی درست است که در این چهارچوب باشد ولی در سبک زندگی غیر دینی اصالت با تفریح و خوش بودن است. جهان بینی و اعتقادات افراد باید اصلاح شود تا بتوان از آن ها انتظار داشت که بر اساس دین زندگی کنند. «انا‌ لله‌‌ و انا‌ الیه‌‌ راجعون» یعنی از زمانی که ما خلق شدیم و زندگی ما شروع می شود  باید همه امور و حرکت ما به سوی خدا باشد. باید جامعیت دین را بپذیریم و در همه‌ی حوزه‌ها تابع دین باشیم و مبانی تفریحات اسلامی مطرح شود. ویژگی‌ها و مبانی که اسلام در نظر داشته را شناسایی کنیم و با مسائل امروز تطبیق بدهیم. هر چیزی که در چهارچوب دین نباشد با آن تعارض دارد، تفریح نیست. شادی به ذات خود بد نیست و اتفاقاً در اسلام توصیه نیز شده است، بلکه شادی که قید و بند دین در آن نباشد صحیح نیست. معادمحوری یعنی «الدنیا مزرعه الاخره» به دنیا آمده‌ای که کشت کنی که در آخرت برداشت کنی. باید بدانیم که ما در تمام شئون زندگی در حال امتحان هستیم پس باید تفریحات دین‌محور باشد و در صورتی که این گونه نباشد اعمال خوبت را حبط می‌کند و از بین برد.

همه‌ی امور باید به نیت یاوری امام باشد

سخنران بهشت با بیان دیگر گزاره‌های مبانی تفریح و نشاط دینی ادامه داد: بعد از معادمحوری باید امام‌محور باشیم، یعنی همه‌ی امور باید به نیت یاوری امام‌زمان باشد که تفریح یکی از آن هاست. اسب سواری و تیراندازی و… تفریحاتی هستند که روحیه‌ی جنگ‌آوری و شجاعت را در ما ایجاد می‌کند و الآن هم تفریحاتی که دارید باید طوری باشد که روحیه‌ی جهادی حماسی ایجاد کند که امامان را یاوری کنیم. اکثر تفریحاتی که در حال حاضر وجود دارند کارهایی است که کمک و یاوری به جنود شیطان است.

از دیگر مبانی تفریحات سالم دینی، حیامحوری است. تفریحاتی که نوع یا فضای آن حیازدایی می‌کند دینی نیستند، به اسم شادی و لذت نباید حیا را نادیده گرفت.

گزاره‌ی بعد عقل‌محوری است. تفریحات سالم عقل را رشد می‌دهد و تقویت می‌کند. غضب، شهوت و وهم باید زیر سایه‌ی عقل ما باشد که این تفاوت ما با حیوان است. تفریحات غیردینی عقل‌محور نیست بلکه هیجان‌محور است. در تفریحات کارهایی انجام می‌دهند که در حالت عادی هیچ‌گاه انجام نمی‌دهند. شهربازی و مدل‌های این چنینی نمونه های هیجان‌محوری است، هیجان‌هایی ایجاد می کنند که تخلیه نمی‌شود و مشکلات روحی و روانی خاصی ایجاد می‌کند که پوچ‌گرایی و نهایتاً خودکشی یکی از آن هاست.

گزاره‌ی دیگر مبانی تفریح و شادی در اسلام تفکر کردن و بررسی احوال دیگر قوم‌ها و عبرت گرفتن از سرنوشت‌های دیگران است.

تفریح سالم غفلت زدایی می‌کند

این فعال فرهنگی اذعان داشت: عبودیت‌محوری در تفریح اسلامی نیز مطرح است چرا که در آیه ای از قرآن داریم که جن و انس را برای عبادت کردن آفریده‌ایم. در مقابل عبودیت، طغیان‌محوری است. در قرآن می‌خوانیم که وقتی انسان احساس بی‌نیازی کند، طغیان می‌کند. طغیان کردن یعنی اینکه هر جایی که دین را نپذیری طغیان کرده‌ای، گناه کبیره و صغیره هم نداریم به این معنی که هرگاه گناه صغیره را به قصد نافرمانی خدا انجام دهی، طغیان کرده‌ای.

تفریح اسلامی یقظه‌محور است، یعنی شما را بیدار می کند و در مقابل آن تفریح غیردینی ایجاد غفلت می‌کند. غفلت به این معناست که خدا و مرگ و حساب و میزان را از یاد شما می‌برد. یکی از کارهای شیطان برای گمراهی ما این است که از غفلت ما استفاده می‌کند و بستر را برای نافرمانی ما از خدا فراهم می‌کند و قدم به ‌قدم ما را به سوی گناهان سوق می‌دهد، پس قدم اول را که برداری گام‌های بعدی برایت آسان‌تر می‌شود.

در تفریحات دینی، ما باید احسان‌محور باشیم. دروغ گفتن، ارتباط بین زن و مرد حسن و قبح ذاتی دارند و موسیقی نیز همین‌طور است. موسیقی غنا در هر جایی که باشد در مجلسی در غرب یا در جنگ شادی در پارک کشور خودمان در هر صورت فرقی نمی‌کند و حرام است. ولی در تفریحات غربی حسن و قبح نسبی است یعنی هر طوری که من تشخیص بدهم درست است.

برای فهمیدن اسلام نباید به یک آیه و یا یک روایت بسنده کرد بلکه باید مجموعه‌ی آیات و روایات و اصول و مبانی عقلی را در کنار هم دید و چیزی را استنباط کرد، در غیر این صورت دچار انحراف می‌شویم مثل خوارج در زمان خودشان و داعش در حال حاضر به همین دلیل گمراه شدند بعضی از افراد در بین خودمان نیز این گونه‌اند. در تفریح و گردشگری ما باید دقت نظر کافی را داشته باشیم، نباید اصالت را به پول و منفعت داد. در مورد پذیرش توریسم نباید فقط مسائل مالی را در نظر گرفت و کار صحیح این است که مبانی اسلامی به آن ها ارائه شود. باید آیات و روایاتی که در باره‌ی گردشگری است را استخراج کنیم و به آن ها بدهیم که او را به تفکر واداریم که منجر به هدایتش شود نه اینکه اعتقادات خودمان را نیز نادیده بگیریم. به طور مثال ورود غیر مسلمان‌ها به مساجد حرام است و در هر صورت نباید حریم آن شکسته شود که در حال حاضر از این نکته غفلت شده است به خاطر اینکه مسائل مالی را در اولویت می‌دانیم در حالی که درآمد به این شکل طیب نیست و برکت را از بین ما می‌برد. پس از مرگ زمانی که از ما سؤال می شود مالت را از کجا آورده ای باید پاسخگو باشیم.

گفتنی است جلسه بعدی بهشت، هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان یکشنبه ۲۰ فروردین ماه به مناسبت ویژه برنامه ولادت حضرت علی علیه الاسلام  در دفتر مجموعه فرهنگی عاشوراییان برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه