ثبت دیدگاه

مجموعه‌های فرهنگی برابر برنامه‌های دشمنان هوشیار باشند

حجت الاسلام دکتر محمد رضا زایری

هجدهمین جلسه سنگر اجتماعی

مجموعه‌های فرهنگی برابر برنامه‌های دشمنان هوشیار باشند

۰۳ / اردیبهشت / ۱۳۹۳ - ۷:۵۳ ق.ظ

حجت‌الاسلام محمدرضا زائری شامگاه پنجشنبه در جلسه هجدهم سنگر اجتماعی از برنامه‌های آبی مجموعه فرهنگی عاشورائیان اصفهان در مورد هم‌افزایی فعالیت‌های فرهنگی صحبت کردند و گفتند: اگر بخواهیم کار فرهنگی به صورت درست انجام شود، لازم است هر یک از اجزای فعال در کار، یکی از حوزه‌های کاری را بسته به تخصص و علم خود در دست گرفته و برای تحقق یافتن آن تلاش کنند.

وی افزود: باید برای همه نیاز های جامعه کار شود و به همه احتیاجات فرهنگی جامعه توجه شود تا بتوان با استفاده از هم‌افزایی و مشارکت عمومی، همه افراد یک مجموعه، فعالیتی را به ثمر رساند.

سردبیر سابق روزنامه همشهری با اشاره به راه‌های ایجاد هم‌افزایی در یک مجوعه فرهنگی بیان کرد: در گام نخست باید از فعالیت‌هایی که دیگر گروه‌های فرهنگی یا اشخاص فرهنگی انجام می‌دهند، مطلع شویم زیرا این مسئله می‌تواند به عنوان کسب تجربه به ما کمک کند، هم‌چنین باید در هر لحظه از اخبار و نیازهای جامعه مطلع باشیم این عمل باعث ایجاد ایده نیز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در کنار این بحث باید در کار فرهنگی که قصد انجام آن را داریم متخصص باشیم؛ باید با تعیین حوزه کاری معین خود، روی حوزه خود برنامه‌ریزی کرده و همچنین از آن اطلاعات و اطلاع کافی را داشت و ما باید با شناسایی افراد فعال و تأثیرگذار در حوزه کاری خود از تجربیات آن‌ها در فعالیت خود استفاده کرد تا یک نفر یک کار را چندین بار انجام ندهند.

حجت‌الاسلام زائری با تأکید بر اهمیت اطلاع رسانی در ایجاد هم افزایی فرهنگی تصریح کرد: متأسفانه ما در حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی ضعیف هستیم؛ بخشی از این ضعف به اشتباه ما در مسائل اعتقادی باز می گردد که فکر می‌کنیم روابط عمومی و اطلاع‌رسانی برابر ریا و خودنمایی است، در حالی که این یک تفکر نادرست و اشتباه بوده و اگر ما فعالیت خود را درست معرفی نکنیم، بازده مورد نظر را به دست نمی‌آوریم بنابراین ما برای بهتر احیا شدن موضوعی که برای خدا انجام می‌شود، نیاز به اعلام و تبلیغ آن داریم.

وی با بیان اهمیت موضوع رقافت و دوستی ما بین مجموعه های فرهنگی، خاطرنشان کرد: نکته مهم و قابل توجه برای ایجاد هم‌افزایی فرهنگی و پرهیز از دوباره‌کاری‌های فرهنگی، ایجاد رفاقت و صمیمیت میان مجموعه‌ها است؛ همه مجموعه‌های فرهنگی باید با هم وحدت داشته باشند و بدانند همه برای بالا بردن یک پرچم تلاش می‌کنند؛ هم چنین داشتن ارتباط و رفاقت میان با هم دیگر نکته کلیدی ایجاد وحدت بین مجموعه‌ها بوده و وقتی همه در یک جهت کار می‌کنیم، باید به نکات اشتراک قوت ببخشیم و از ایجاد اختلاف بپرهیزیم.

سردبیر مجله خیمه خاطرنشان کرد: در انجام کارها باید تقسیم کار کرد یعنی اگر هر کس روی یک موضوع کار کند و همه برای پیشرفت هدف از هر فداکاری دریغ نکنند و بنا کار خود را بر حداقل اشتراکات بگذارند، آن گاه می‌توان گفت با تکیه بر جذب حداکثری و دفع حداقلی، توانسته‌ایم هم افزایی فرهنگی را بالا ببریم.

وی بیان کرد: برای صورت گرفتن این کار باید هر کس برای خودش اولویت تعریف کند تا بر اساس این اولویت‌ها مشکلات را کنار زند؛ به همین سبب در روزگاری که دشمن هدف و اولویت خود را از بین بردن دین ما قرار داده است ما نباید سر موضوعاتی مثل رنگ لباس و شلوار جین با هم دعوا کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید کارها و فعالیت های که پیش از ما یا در عصر ما اتفاق افتاده را تکمیل کنیم زیرا آن ها هم در جهت هدف ما قرار دارند؛ باید همه ما تکمیل کننده همدیگر باشیم و از نقاط قوت خود در راستای پیشرفت هدف استفاده کنیم.

+ دیـــدگاه