ثبت دیدگاه

محرم شروع دورهمی های دانش آموزی

PSX_20180919_1143481

تفکر نقادانه تربیت کنید؛

محرم شروع دورهمی های دانش آموزی

۳۰ / شهریور / ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲ ب.ظ

حامد صفایی پور ۲۷ شهریورماه در جمع دانش آموزان غرفه ی دانش آموزی واحد خواهران بحث خود را با سوال در مورد چهار چیز خیلی مهم در زندگی شروع کرد و در نهایت به خانواده، سلامتی، کشور و حجاب رسید. بعد از آن سوال دیگری از بچه ها پرسید که مهمترین وظیفه ی ما در مورد چیزهایی که دوستش داریم چیست؟ سپس این مسئله را مطرح کرد که برای حفظ سلامتی و خانواده باید اراده داشته باشیم، روحیه ی قوی داشته باشیم.

صفایی پور در ادامه بحث خود افزود: ما امام حسین علیه السلام را نیز خیلی دوست داریم و مهمترین وظیفه ی ما در مقابل چیزهایی که دوستشان داریم این است که آنها را بشناسیم و مهمترین وظیفه ی ما در مقابل پدر و مادرمان هم این است که آنها را بشناسیم. حدیث داریم که آدم‌ها را از روی هدیه های که برایشان می‌خریم می توانیم بشناسیم.

سپس اضافه کرد که ما چگونه می توانیم امام حسین علیه السلام را بشناسیم؟ آیا چیزی بیشتر از یک صبح تا ظهر عاشورا از این امام می دانیم؟ باید در مورد جوانی، اخلاق و خانواده امام حسین همه چیز را بدانیم. باید شناخت تاریخی در مورد امام داشته باشیم. شناخت سبک زندگی و عملکردشان. تنها راه شناخت شخصیت ها شناخت تاریخی نیست بلکه از روی آثار نیز می توان آنها شناخت.

همچنین در طی مصاحبه ای با خبرگزاری عانا درباره عاشورایین و عملکردش گفت: «کار شما بسیار سخت است؛ چرا که جذب دانش آموزان و جوانان به این برنامه ها و این هیئت مرحله اول است و مرحله ی دوم مهمتر و سخت‌تر است چرا که مرحله ی حفظ است. شما در این ایام می توانید به راحتی جوانان را جذب کنید چون قدرت این کار دست امام حسین علیه السلام است اما حفظ و تعمیق آن مهم خواهد بود که کارگروه های تخصصی نیاز دارد و این ارزشمند است.»

نکته ی دوم صفایی پور پرداختن به تمام ابعاد زندگی بود او محرم را شروعی برای یک دورهمی دانش آموزی دانست و بیان کرد: این دانش آموز بعد از این کار می خواهد، باید به او فهم اقتصادی داد. نوجوان ما تفریح  نیاز دارد و درسش باید خوب باشد و همه و همه ی ابعاد زندگیش باید مورد توجه قرار گیرد و روی آن کار شود. نکته ی سوم که وی به آن اشاره کرد این بود که خطری که مجموعه های فرهنگی را تهدید میکند این است که این مجموعه ها به جای تربیت به تکثیر خود بپردازند. یعنی چیزی که خودشان هستند را تکثیر کنند نه اینکه دانش آموز را تربیت کنند. باید کاری کنند که مردم با انتخاب خودشان و آگاهی یک مسیر را انتخاب کنند. عاشوراییان باید کاری کند که بچه ها در خانه های خودشان خوش برخورد باشند و در مدارسه کاریزما داشته باشند و بقیه را به سمت خودشان و افکارشان جذب کنند و بتوانند کار اجتماعی و فعالیت مدنی انجام دهند.

وی درباره اولویت های فرهنگی جامعه گفت: «به نظر من باید بر روی قوه عقلانی نوجوان کار شود و اولویت اول همین است.  اگر دانش آموزان یاد بگیرند با همه چیز از جمله آموزش و پرورش، صدا و سیما، فضای مجازی و همه چیز نقادانه برخورد کنند این می شود روش زندگیشان که بسیار عالی است.»

+ دیـــدگاه