ثبت دیدگاه

محقق شدن بندگی با هویت جمعی

photo_2018-02-21_01-29-35

ویژه برنامه ما طایفه‌ای پر اراده‌ایم؛

محقق شدن بندگی با هویت جمعی

۰۲ / اسفند / ۱۳۹۶ - ۶:۳۱ ب.ظ

اولین شب از ویژه برنامه سوگواری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها با سخنرانی حجت‌الاسلام سرلک و مداحی برادر محمد طالبی برگزار شد. حجت‌الاسلام سرلک در سخنان خود گفت که حاکمان دین باید در جهت تحقق کلمه الله گام بردارند و با این دید می‌توانند خود را از اشرافی گری دور سازند.
حجت‌الاسلام سرلک در ابتدا با اشاره به این که خدایی خداوند درعالم زمانی جلوه می‌کند که انسان به هویت جمعی خود توجه کافی داشته باشد، اظهار داشت: درست است که انسان ها به صورت تنهایی و منفرد در بارگاه حضرت حق مورد توجه هستند و وظایفی را به تنهایی برعهده دارند، اما این وظایف به ثمر نمی‌رسد مگر اینکه انسان به هویت جمعی و به عضوی از جریان توحید بودن خود توجه کند. بنابراین اگر یک موحد گمان کند که با نماز و روزه و اعتکاف می تواند اراده حق را تامین کند، بدانید که او ناقص نگاه کرده است. لذا تمام اهل بیت مجاهد و مبارز بودند و در این راستا تلاش می‌کردند تا حاکمیت را از چنگ کسانی که اولیای طاغوت بودند، خارج کنند.
حرکت‌های جمعی یک جریان تزکیه و تصفیه هستد.
وی با اشاره به این که هر کدام از ما در صورت داشتن یک نگاه جریان ساز و با تلاش برای مبارزه در جریان باطل می‌توانیم بندگی خود را تحقق بخشیم، گفت: بسیاری از ضعف‌ها و رزائل ما در حرکت‌های جمعی برطرف می‌شوند و جمع است که منجر به شکوفایی ظرفیت‌های ما می شود. بنابراین فلسفه حکومت دینی و فلسفه این که کسانی قدرت تصرف در اجتماع و تمایلات مردم را بدست می‌گیرند این است که نقاط ضعف را به حداقل برسانند. با توجه به این مساله شرط اصلی حاکمان دین این است که بدانند آن چه انجام می‌دهند برای توسعه‌ی کلمه الله است و در صورت غفلت از این نگاه، حاکمیت در جهت منافع خود می‌شود.
حجت‌الاسلام سرلک اشاره کرد که غصه‌ی حضرت زهرا سلام الله علیها هم این بود که چرا نوع مناسبات اجتماعی مردم به جایی ختم شده است که مسیرشان را از طریق حاکمیت غیر خدا می‌خواهند پیگیری کنند.

+ دیـــدگاه