ثبت دیدگاه

مدیر شورای اجرایی عاشوراییان در شبکه قرآن و معارف سیما

نغمه عشاق

تجربه شیرین شهر عاشوراییان؛

مدیر شورای اجرایی عاشوراییان در شبکه قرآن و معارف سیما

۱۶ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۳:۴۶ ب.ظ

کمتر فرصت دست می دهد که مجموعه ها و حرکت های مردمی از رسانه ملی خودشان را معرفی کنند و در معرض دید مردم قرار گیرند. اما مدیر شورای اجرایی مجموعه فرهنگی عاشوراییان در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ به نمایندگی از این مجموعه فرهنگی در برنامه زنده تلویزیونی «نغمه عشاق» شبکه قرآن و معارف سیما حضور پیدا کرد و به معرفی فعالیت ها و برنامه های هیئت عاشوراییان پرداخت.

«نغمه عشاق» عنوان ویژه برنامه شبکه قرآن و معارف سیما در دهه اول محرم می باشد که با محوریت معرفی هیئت هایی که در حوزه های فرهنگی و اجتماعی فعالیت دارند و همچنین پخش نوحه ها و نغمه های عاشورایی ماندگار به صورت زنده هر روز به روی آنتن می رود.

سید حمیدرضا همراه در ابتدای گفت و گوی خود با محمد رحمان نظام الاسلامی مجری برنامه گفت: عاشوراییان فعالیت خود را از سال ۱۳۷۸ آغاز کرد. اما ابتدا تصمیم دارم از شهر عاشوراییان که یک تجربه شیرین دینی ست برایتان صحبت کنم. مردم در عاشوراییان فضایی را جدای از زندگی روزمره ای که دارند تجربه می کنند، البته این تجربه و درک این فضا جدای از فضای واقعی جامعه نیست. در عاشوراییان منبری حرفی را می زند که دغدغه مردم است. سخنران قبل و بعد از منبر با مردم صحبت می کند و این یعنی همان کارکرد اصلی روحانیت در هیئت ها. اینکه با مردم تعامل داشته باشند، صحبت کنند و مردم مشکلاتشان را بگویند و جواب بگیرند.

مدیر شورای اجرایی عاشوراییان افزود: ما عاشوراییان را به مثابه یک حرکت بزرگ دینی می بینیم که شکل گیری آن بر اساس شرایط اجتماعی خاص در سال ۱۳۷۸ آغاز شد و مخاطبانش را جوانان و نوجوانان انتخاب کرد و حرکت هایی را طراحی و اجرا نمود. چیزی که در عاشوراییان بر اساس مخاطب نوجوان بسیار مهم بود استفاده از هنر و رسانه بود و در عاشوراییان سعی شد هنر و رسانه در خدمت مسائل دینی درآید. در گرافیک دینی، اطلاع رسانی و تبلیغات به شدت جدی وارد شدیم. اوج استفاده از هنر و رسانه خلق یک اتفاق ویژه در جلسات هیئتی و دینی به نام نمایش های ترکیبی عاشورایی ست که نوعی تعزیه نوین است. همچنین سرودهای عاشورایی که به شدت بر مخاطب اثرگذار است.

فرزند زمان خود باشید

حمیدرضا همراه حرکت دوم عاشوراییان را بعد از ۱۳ سال در دهه ۹۰ عنوان کرد و گفت: از سال ۸۸-۹۰ طراحی حرکت دوم عاشوراییان را انجام دادیم، چون ما نیاز به نو شدن داریم. بر اساس روایت امیرالمومنین که می فرمایند: «فرزند زمان خود باشید» عاشوراییان سعی کرد فرزند زمان خود باشد، با مردم به روز صحبت کند. درواقع عاشوراییان در حرکت اول خود جلوتر از مخاطبانش بود و کارهایی را انجام میداد که برای مخاطب نو و جدید بود.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که محور فعالیت های ما نوجوانان بودند و در حال حاضر هم تمرکز ما بر روی دهه هشتادی هاست، در کنار برنامه محرم امسال عاشوراییان مسابقه ای با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده یا AR طراحی شده که تکنولوژی جذابی برای دانش آموزان دهه هشتادی است که با استفاده از تلفن های همراه خود در چهار فضا، چهار تجربه متفاوت خواهند داشت که هم برای دانش آموزان جذاب است و هم قابلیت انتقال محتوا دارد. این یعنی زبان روز دهه ۸۰ که ما سعی کردیم در کنار هیئت مان این فضا را داشته باشیم.

مدیر ستاد محرم عاشوراییان در پایان صحبت های خود با اشاره به بحث سبک زندگی دینی که با کارشناسی و پژوهش بر روی تغذیه صحیح انجام شده به جایگزین کردن دمنوش به جای چای و شام سبک در پذیرایی هیئت عاشوراییان اشاره کرد و گفت: در این زمینه عاشوراییان برای هیئت های دیگر الگو بود و بسیاری از مراکز و هیئات از این سبک الگو برداری کردند و عاشوراییان در این زمینه پیشگام بود. همچنین به سایر فعالیت های این مجموعه فرهنگی در توانمند سازی اعضای خود و تربیت نسل، مدرسه رسانه ای نوجوانان اصفهان با عنوان «مرنا »، فعالیت های گروه جهادی «یسری» در مناطق محروم و سیل زده و… اشاره کرد.

+ دیـــدگاه