ثبت دیدگاه

مسافری از سرزمین مقاومت

حزب الله لبنان

گزارش اختتامیه سنگر اجتماعی

مسافری از سرزمین مقاومت

۳۱ / شهریور / ۱۳۹۳ - ۸:۲۲ ق.ظ

سنگر اجتماعی ۲۹ شهریور ماه با حضور شیخ علی زاهر معاون فرهنگ و تبلیغات حزب الله لبنان و حجت السلام زائری و اعضای سنگر اجتماعی در سالن  اجتماعات کتابخانه مرکزی به پایان اولین دوره خود رسید.

اختتامیه از ساعت ۱۶:۴۵ دقیقه با پخش کلیپ هایی از مقاومت حزب الله لبنان آغاز گردید در ادامه آقای ملتجی به بیان اهداف سنگر و ترسیم آن به سه بخش ایجاد فضای آموزشی فرهنگی در اصفهان، ایجاد جریانی برای حرکت دوم و جذب اعضا پرداخت.

وی از آقای زائری به عنوان نخ تسبیح این دوره یاد کرده و از ایشان قدرانی کردند همچنین آقای ملتجی خبر چاپ  “کتاب سنگر”  تا محرم امسال خبر داد و تشریح کرد: دوره دوم جلسات سنگر با پیشنهاد آقای زائری در تهران به صورت هفتگی برگزار می گردد و دوره سوم سنگر در اصفهان نیز در حال تدوین است.همچنین ادامه این دوره سنگر با حضور ۷۰ نفر از خانم ها و ۳۰ نفر از آقایان برگزیده ی این دوره از دهه اول محرم به صورت پروژه ی اجرایی برگزار می گردد.

رییس شورای سیاست گذاری مجموعه فرهنگی عاشوراییان در ادامه به ارائه گزارش آمار و ارقام مربوط به روند برگزاری جلسات پرداخت.

 وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در حال پیگیری دیدار با رهبری با حضور افراد منتخب این دوره هستیم که امیدواریم هرچه سریعتر این اتفاق بیافتد.

در ادامه ی برنامه اختتامیه کلیپی از آقای پرورش و فعالیت های سیاسی اجتماعی ایشان، در اوایل انقلاب اسلامی و دیدار ایشان با مقام معظم رهبری پخش شد.

سپس آقای لطیفی دانشجوی پزشکی، خانم فرح وش دانشجوی رشته کارشناسی فرش، خانم صالحیان فارغ التحصیل رشته ریاضی کاربردی و خانم معقول فارغ التحصیل رشته ادبیات فارسی از اعضای سنگر اجتماعی بودند که به بیان دیدگاه های خود درباره این دوره پرداختند.

اختتامیه این دوره با پخش کلیپی از خلاصه ی جملات کلیدی سخنرانان جلسات سنگر ادامه پیدا کرد.

در بخش بعدی برنامه حجت السلام زائری همراه سنگر اجتماعی به جمع بندی مباحث ارائه شده پرداخت و گفت: امروز هر جوان اصفهانی می تواند سلمان پیامبر خود صلوات الله علیه باشد که پیام آزادی و مبارزه با کفر را در جهان فریاد می زند.

وی گفت: کسانی که دوره مقدماتی شرکت کردند فرض بر این است که می خواهند فعالیت های جدی تری در حوزه مسائل فرهنگی انجام دهند. پس صریح بگویم کسی که درگیر این فضاست فکر نکند کسی از او استقبال می کند انتظار داشته باشید اذیتتان کنند هر چه فهم شما بیشتر باشد فشارها بیشتر خواهد بود لذا در حوزه فعالیت های فرهنگی بخصوص در جبهه انقلاب اسلامی اگر جز برای خدا کار کنید احساس پشیمانی می کنید.

آقای زائری در ادامه صحبت های خود خطاب به اعضای سنگر گفت: شما اول راه هستید فکر نکنید چیزی یاد گرفته اید باید وارد حوزه های تخصصی شوید بسیار کار کنید و بیست سال دیگرذ اثر جلسات امروز را خواهید دید.

کارشناس فرهنگی ادامه داد: در جمهوری اسلامی موقعیت حساسی داریم باید با نگاه به مشکلات و واقع بینی به راه خود ادامه دهیم دنیا منتظر پیام انقلاب اسلامی را از ما بشنود. کسی که از بیرون نگاه می کند این جزئیات را نمی بیند اما دنیا منتظر است از جمهوری اسلامی انیمیشن ببیند در مورد حجاب و دیگر موضوعات چیز مناسبی از ایران بگیرد. باید راهبرد و دستورالعمل برای عرضه داشته باشیم نمونه مباحث حجاب است. در داخل هر چه می بینی مایه تاسف است اما از خارج گفتمان انقلاب و حجاب قدرتمند است ناشی گری ما باعث این مشکلات است اما گفتمان گفتمان قدرتمندی است.

آقای شیخ علی زاهر معاون فرهنگ و تبلیغات حزب الله لبنان میهمان اصلی جلسه اختتامیه سنگر اجتماعی بود که به بیان رسالت موسسه هنری “رسالات” پرداخت و سخنان خود را این گونه آغاز کرد: “از سرزمین از سرزمین مقاومت خدمت شما رسیدم سرزمین مجروحین شهدا، اسرا و خانواده های آنان. وفاداری به امام امت خامنه ای. سرزمین مشتاقان به امام خامنه ای. سرزمین سید نصرالله شاگرد و دوست رهبر معظم انقلاب وی سپس به تبیین برنامه های فرهنگی و هنری موسسه هنری الرساله پرداخته و گفت: آغاز به کار این موسسه مرهون برادرانی بود که از ایران به لبنان آمدند و این کار را شروع کردند.

و در ادامه در طی پیشرفت ها و دگرگونی ها یی به شکل امروز خود رسید وی در مورد مراحل پیشرفت و رسیدن به شکل امروزی موسسه را چنین تشریح کرد از سال ۶۱ الی ۷۱ شکل گیری فعالیت های تولید و هنری تا بیرون راندن اسرائیل از لبنان در عملیات بیرون راندن آن ها در مرحله دوم و از زمان بیرون راندن اسرائیل از سرزمین لبنان مجالی بود برای ارزیابی فعالیت های موسسه در جنگ ۳۳ روزه و اگر سال های قبل و بعد این دوره را مقایسه کنیم دوره متمایزی را خواهیم دید و دوره فعلی که مرحله ای است در حال جنگ با تکفیری ها، انقلاب عربی یا بهار عربی که مرحله ی جدید است.

عضو دفتر تبلیغات لبنان و حساسیت های کاری موسسه گفت و ادامه داد حزب الله کار خود را با تاسیس را دیو هزاره نور و مجله احد و بعد از دو سال تاسیس شبکه تلویزیون المنار شروع کرد و پس از تاسیس هر رسانه به دلیل این که وارد عرصه جدیدی می شد نیازمند تامین محتوا و نیازمندی های دیگر آن حوزه شد.

وی در ادامه گفت: مجموعه سعی کرد گفتمان مقاومت را ترسیم کند و طی این هشت سال از شروع کار هویت این واحد، مشارکت مبانی تئوری که بحث کنند بر اساس قوانین اسلامی و به روز بر مینای رهنمودهای امام خمینی و آیت الله خامنه ای بوده است.

آقای شیخ علی زاهر با ابراز خرسندی از شرکت در جلسه گفت: خرسندم از شرکت در ضیافتی که اعضای آن همان دغدغه هایی را دارند که ما داریم.

سپس ادامه داد:از فعالیت های فرهنگی موسسه اعم از ساخت کلیپ های موسیقی، فیلم های کوتاه، بزرگداشت خانواده های شهدا، چاپ کتابی در مورد روسیه، ساخت مستند برگزاری نمایشگاه در جشنواره های المنار، راه اندازی سفرهای توریستی جهادی و بازدید از مناطق عملیاتی مقاومت لبنان با برداشت از سفرهای راهیان نور در ایران پرداخت.

 در پایان شیخ علی زاهر به پاسخ به سوالات اعضای سنگر پرداخت و گفت: من به ده پانزده کشور عربی و منطقه ای سفر کردم مملکت شما در کل جهان نعمت بزرگی از نظر امنیت دارد و این مجالی است برای انجام فعالیت های عنری که من در سایر کشورها ندیدمو این را باید پاس داشت و گفت حدود ۳۰ درصد از فعالیت های الرساله اقتباس از فعالیت های فرهنگی هنری ایران است.

شیخ علی زاهر که بخشی از پاسخ های خود را به فارسی بیان می کرد در میان تشویق حاضران به صحبت های خود پایان داد.

 از برنامه های اختتامیه برگزاری نمایشگاه کتابی با موضوعات فرهنگی که در آن کتاب “حجاب بی حجاب” بیشترین فروش را داشت و حاضران با پذیرایی و برگزاری نماز جماعت اولین دوره سنگر اجتماعی را به پایان رساندند.

+ دیـــدگاه