ثبت دیدگاه

جنگ نرم یعنی جنگ اخلاق، افکار و روحیات

حجت الاسلام مهدوی ارفع

گفتگو با حجت الاسلام مهدوی ارفع / قسمت دوم

جنگ نرم یعنی جنگ اخلاق، افکار و روحیات

۰۵ / بهمن / ۱۳۹۲ - ۷:۴۳ ق.ظ

عاشوراییان بعد از ۱۵ سال اعلام کرد حرکت اولش تمام شده و حرکت دوم خود را آغاز کرد. نظر شما راجع به این رویکرد چیست؟

این کار قاعدتا کار خیلی فوق العاده ایست. اصلا فلسفه اینکه یک مجموعه فرهنگی را تشکیل می دهیم این است که مشکلات زمان و آینده را بتوانیم حل کنیم. مشکلاتی که الان داریم و در آینده پیش می آید. وقتی مقتضیات زمان عوض می شود ما هم باید عوض شویم. ما باید همیشه یک گام جلوتر باشیم. عاشوراییان این فهم را داشته که ما الان کلا عرصه مان عرصه جنگ نرم است بنابراین رویکرد حرکت دوم باید جنگ نرم باشد. در جنگ نرم ممکن است دیگر به حجم کثیر و مخاطب خیلی زیاد نیازی نباشد. عمق می خواهد. باید حلقه حلقه شد و تشکل های مختلف تشکیل داد. کار خیلی مثبتی است. منتهی حرکت جدید برای خودش عوارضی هم دارد که اگر از قبل پیش بینی نشده باشد حتی گاهی دیده شده به پشیمانی کامل می انجامد و حتی یک مجموعه متلاشی می شود. (متلاشی به معنای معنوی هرچند ظاهرش را حفظ کرده باشد.) از لوازم اولیه یک حرکت جدید داشتن یک طرح اندیشه ای عمیق و واقعی است نه شعاری و شیک. در واقع باید مانیفست مان از جنگ نرم را ارائه کنیم که ما از جنگ نرم چه می فهمیم. ابعاد شرایط جبهه دشمن و جبهه خودمان را بدانیم. این حرکت یک مانیفست می خواهد که عقبه آن کار مطالعاتی، پژوهشی ،اندیشه ای و بحثی بوده و نتیجه آن بشود ۴ برگه مسأله که خطوط کامل را نشان می دهد. آنوقت برای این باید برنامه داشته باشیم، ساز و کار تعریف کنیم.

حجت الاسلام مهدوی ارفع

یک وقت ما یک حرکت نو شروع می کنیم مثل کسی که صد سال برند کارخانه اش در دنیا مطرح بوده، یکدفعه بیاید و خط تولیدش را تغییر دهد. اگر خوب مطالعه نکرده باشد آن صد سال اعتبار از دست می رود. اما اگر روی حساب تغییر دهد به نتیجه می رسد.

دوم اینکه در حرکت دوم آدم ها که عوض نشده اند، حرکت عوض شده. آیا به این فکر شده که جنس حرکت دوم اقتضائاتی دارد که آدم ها هم باید با آن تغییر کنند. یا آدم ها عوض شوند یا خودشان را عوض کنند. یعنی تحول پیدا کنند. مثل اینکه شما می خواهید جنگ نظامی کنید. از یک طیف از آدم ها استفاده می کنی که زور داشته باشد بتواند بجنگد. یکدفعه تغییر بدهید به جنگ علمی. خوب همه که نمی توانند به دانشگاه بروند. هر رزمنده ای که به درد دانشگاه نمی خورد. این تغییر آیا در منابع انسانی به دقت دیده شده؟ چینش ها عوض شده؟ آموزش ها عوض شده؟

سوم اینکه در نهایت مجموعه عاشوراییان و دیگر مجموعه ها اعضا و سلول های پیکر یک جامعه اند. در حرکت دوم (که به درایت رهبر معظم انقلاب کل کشور به عرصه جنگ نرم آمده است) ما جایگاهمان را درست تعریف کنیم. مثل اینکه زمان جنگ شما یک لشکر دارید من یک لشکر دیگری هم یک لشکر. یک قرار گاه مرکزی کاملا ما را رصد می کند و طراحی عملیات می کند. پیش بینی همه چیز را می کند بعد به شما می گوید از فلان محور در ساعت مشخص با ویژگی خاص و این تعداد نیرو و تجهیزات ۴ کیلومتر بیشتر پیشروی نکن. حالا شما بزنید به خط و متوجه نقشه نباشی. ببینی راه باز است و ۴۰ کیلومتر پیش بروی. به خاطر این حرکت عملیات شکست می خورد.

کسی دیده بانی کرده و گفته است جنگ نرم. همه باید بیایند برای جنگ نرم. عاشوراییان هم یک سلول از پیکره جامعه است. آیا توانسته جایش را دقیقا پیدا کند؟ کدام سلول است؟ سلول دست؟ چشم؟ ارتباطش با سایر سلول ها چیست؟

شما جایگاه عاشوراییان را در پازل جنگ نرم کجا می دانید؟

هنوز مانیفست مجموعه را ندیده ام اما یک جمله گفته ام که پای آن ایستاده ام؛ عاشوراییان در این مرحله باید بچه حزب الهی تربیت کند.

حجت الاسلام مهدوی ارفع

شما سخنران جلسات هفتگی عاشوراییان هستید. ضرورت داشتن چنین جلساتی در این مسیر چیست؟

استاد طاهرزاده اخیرا جمله ای در مورد یک جلسه خیلی خوبی که در اصفهان شروع کرده ایم گفته اند. (جلسه دیگری که برای کادر یک مجموعه فعال فرهنگی بحث های ریز اخلاقی کار می کنیم مثل جلسات عاشوراییان البته با فضای دیگر). همان جلسه اول که تمام شد رفتند به ایشان اطلاع دادند که چنین جلسه ای برگزار می شود. ایشان خیلی خوشحال شده بودند و جمله جالبی گفته بودند که یکی از ویژگی های مقام معظم رهبری این است که دائما در کنار مبارزه و تحصیل و انقلاب، تهذیب کردند. آدم هایی که می آیند پای پرچم و می خواهند کار کنند اگر باور نکنند که صد برابر دیگران احتیاج به خودسازی دارند حتما به فساد کشیده می شوند. نه فقط خودشان بلکه مجموعه را خراب می کنند.

جنگ نرم جنگ اخلاق است. جنگ روحیات است جنگ غرایز است جنگ فکر است. کسی اگر خودش را تقویت نکند حتما یک لشکر را تسلیم دشمن می کند. بر همین اساس دوستان به این نتیجه رسیدند که کادر اصلی هفته یک بار بیایند شارژ اخلاقی بشوند. و برکات فرمایشات امیرالمومنین در خطبه متقین، اگر دوستان دل بدهند و ما هم بتوانیم بهتر خدمت گذاری کنیم ان شاالله تا حدی آن نیاز را تأمین می کند و از سقوط پیشگیری می کند. ولی باور کنید کمی که جلوتر برویم می بینید پرتگاه های جایی که وارد شده ایم چقدر سخت است.

+ دیـــدگاه