ثبت دیدگاه

مهدکودک عاشوراییان، پل دوستی کودکان با امام

شب هشتم محرم 98 (56)

به همت واحد خواهران ستاد محرم؛

مهدکودک عاشوراییان، پل دوستی کودکان با امام

۲۲ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲ ب.ظ

از سری تدابیر ویژه برنامه ی مجموعه ی فرهنگی عاشوراییان ایجاد فضایی معنوی- فرهنگی و در عین حال تفریحی برای کودکان بود که به همت واحد خواهران این مجموعه فرهنگی، نزدیک به ۴ سال است که مهدکودک عاشوراییان مشغول فعالیت و خدمت رسانی به عزاداران حسینی می باشد و توانسته پل اتصال بچه ها با داستان ها و روایات ائمه به ویژه امام حسین علیه السلام باشد.

ولی الله مزروعی مسئول محتوا و ارزیابی مهدکودک عاشوراییان در گفت و گو با خبرنگار عانا گفت: حدود شش ماه قبل از شروع محرم خادمین مهدکودک به دو تیم اجرا و محتوا تقسیم شدند و پس از غربالگری هایی به شش موضوع اصلی با محوریت نهج البلاغه برای آموزش به بچه ها در مهدکودک رسید که شامل شش موضوع کمک، صبر، صداقت، احترام، مهربانی‌ و عدم تمسخر دیگران بر دو محور اصلی دعوت ‌به خوبی ها و پرهیز از بدی ها بود که منجر به آشنایی و دوستی بچه ها با امام علیه السلام می شود.

مزروعی با اشاره به آیتم های جذاب مهدکودک گفت: همه محتواها در قالب قصه و در دو بخش نمایش عروسکی و قصه گویی تلفیقی با پرده خوانی اجرا می شد، همچنین سعی داشتیم محوریت فعالیت های مهدکودک بر بازی باشد، علاوه بر این نقاشی در دو قالب کار با کاغذ یا اوریگامی و نقاشی بدون الگو، برگرفته از نمایش عروسکی از دیگر آیتم های سرگرمی کودکان بود.

وی از تولید محتوای اختصاصی برای نمایش ها و قصه گویی در سال آینده خبر داد و خاطرنشان کرد: جهت مستندسازی فعالیت ها، همه نمایشنامه ها مکتوب موجود است و امسال تصویربرداری برای ارزیابی مربیان و مستندسازی نیز صورت می گیرد؛ در واقع هدف اصلی ما امسال ارزیابی تیم اجرایی و محتوایی مهدکودک است.

مسئول محتوا و ارزیابی مهدکودک عاشوراییان عموم مخاطبان مهدکودک را بچه های زیر ۹ سال عنوان کرد و گفت: نحوه برگزاری مراسم باید طوری باشد که در ضمیر ناخودآگاه کودک حک شود و خاطره خوشی از روضه اباعبدالله برای او رقم زند که اگر این اتفاق بیافتد بالای ۸۰ درصد مخاطبینی که بچه هایشان را به مهد می سپارند، مجبورند شب های دیگر هم در روضه حضور پیدا کنند چون بچه ها خواستار حضور در مهدکودک عاشوراییان هستند به علاوه اینکه هیئت های دیگر چنین امکاناتی ندارند؛ به این دلیل تقریباً ۶۰ درصد مخاطبان ما ثابت هستند که این از نقاط قوت مهد عاشوراییان است.

محبوبه بهشتی مسئول مهدکودک نیز بیان کرد: فضای مهدکودک کاملاً فضای معنوی با زبان کودکانه است. نقاشی هایی که دور تا دور دیوار کشیده شده روز عاشورا، را به تصویر می کشد.

همچنین فضای مهدکودک به سه دسته تقسیم می شود که شامل گروه های ۳تا۵ سال، ۵ تا۷ سال و ۷تا۹ سال می باشد تا تیم اجرایی بهتر بتوانند بر اجرای محتوا متمرکز باشند و بچه ها در کنار هم سن و سال های خود تجربه ی ویژه ای را کسب کنند. امسال نیز ظرفیت مهدکودک پذیرش ۷۰ کودک بود که مادران استقبال خوبی از مهدکودک عاشوراییان داشتند.

+ دیـــدگاه