ثبت دیدگاه

مهربانی سبکی از زندگی ماست/ کار جهادی در عملکرد بانوان عاشورایی به خوبی نمایان بود

tofan-dar-parantez

در مصاحبه با خانم نفر، معاون اجرایی ستاد محرم خواهران/محرم93(178)

مهربانی سبکی از زندگی ماست/ کار جهادی در عملکرد بانوان عاشورایی به خوبی نمایان بود

۱۰ / آذر / ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۴ ق.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان، با برگزاری ویژه برنامه محرم طوفان در پرانتز، ده شب را با مخاطبان و عزاداران حسینی همراهی کرد. دراین مراسم که همه ی اهداف با رویکرد مهربانی اجرا می شد، بخش اجرایی خواهران نیز سهم به سزایی در اجتماع بزرگ عاشوراییان داشت.

خبرگزاری داخلی عاشوراییان در بعدازظهر پاییزی آذرماه مصاحبه ای را با خانم نفر معاون اجرایی خواهران و یکی از قدیمی ترین اعضای مجموعه ترتیب داد و ایشان با تمام دغدغه ها و مشغله هایی که بعد از محرم داشتند، با صبرو حوصله به گپ و گفت درباره ی عملکرد بخش خواهران در برنامه و تأثیر موج مهربانی پرداختند.

معاون اجرایی بخش خواهران عاشوراییان درباره ی مقدمات مراسم ویژه ی محرم و ایجاد موج مهربانی در بین کادر اجرایی چنین توضیح دادند:

برای ایجاد موج مهربانی در بین خواهران برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفت که می توان به مواردی از جمله: برگزاری برنامه های تفریحی هم چون کوه گشت و اردوی باغ ابریشم، تشکیل جلساتی با اعضای کادر محرم خواهران و حضور جناب آقای غازی در مورد ایجاد محبت و مهربانی، پیگیری و انجام کارها به صورت جمعی، تعاون و همکاری اعضا، برگزاری جلسات معرفتی ویژه ی کادر خواهران قبل از اجرای مراسم هرشب؛ که در هر جلسه خصوصیات خادمین مجلس اباعبدالله، نوع برخورد با عزاداران و مباحث معرفتی پیرامون قیام امام حسین (ع) توسط اساتید این حوزه برای خادمان شرح داده می شد، و همچنین ارسال پیامک هایی با محوریت اخلاص در کار و تهیه دستبندهای ویژه ی خادمین بخش خواهران با شعار “فقط برای خدا”، کار جهادی را در ظاهر اعضا نیز نمایان کرد.

همچنین یکی از نقاط قوت مراسم امسال حضور مستمر، پیگیر و فعال بانوان سنگر اجتماعی در برنامه بود که بنا به تخصص و مهارت نهاد مربوط خود فعالیت می کردند و وظایف خود را به بهترین شکل انجام می دادند چرا که یکی از اهداف برگزاری دوره سنگر اجتماعی جذب نیروهای تازه نفس برای مجموعه فرهنگی عاشوراییان بود که به توفیق الهی در محرم امسال به مرحله اجرا و همکاری با منتخبین این دوره منجر شد.

مهربانی شعار همیشگی ماست

خانم نفر در ادامه اذعان داشتند: شعار طوفان در پرانتز زمینه ای برای حرکت دوم عاشوراییان است که حرکت ویژه ای است و نیاز به قدم های بلندتر، شور و نشاط بیشتر، تعهد بیشتر نسبت به کار است و در یک کلام باید بگویم نیاز به یک حرکت جهادگونه دارد و این شعار به خوبی می تواند این حس را القا کند و ما را برای این حرکت آماده سازد.

به علاوه همه چیز با شعار مهربانی معنا پیدا می کند، کار برای خدا، محبت به اهل بیت، دوستان، دیگران، کودکان و غیره که هیچ وقت نباید این شعار را کنار بگذاریم و حتی اگر سال آینده شعار دیگری انتخاب کردیم که قطعاً این کار را خواهیم کرد، شعار مهربانی باید در یکی از حاشیه های اصلی باشد.

نام خیابان مهربانی نیز در فضایی که آماده شده بود، به مخاطبان این القا را می کرد که در همه جا حتی در خیابان هم، باید مهربانی را خرج کرد و دست هر نیازمندی را گرفت و به او کمک کرد. امسال مهربانی رفتار خانم های عزادار حسینی در برنامه موج می زد و حتی می توان گفت آرامش خاصی حتی در نشستن، راه رفتن و غیره وجود داشت که بنده این را نشأت گرفته از مهربانی و آرامش کادر اجرایی خواهران می دانم.

DSC00841

موفقیت غرفه ها در خیابان مهربانی

معاون اجرایی خواهران عاشوراییان ضمن بررسی کیفیت و عملکرد غرفه های امسال نسبت به سال گذشته گفتند: ما هیچ گونه تعطیلی در کار غرفه ها ندیدیم و می توان گفت غرفه ی هم نشینی در شب های محرم بیشترین استقبال را از طرف نوجوانان دختر داشت و با ثبت نام ۶۰۰ نفر از خواهران در طرح طوفان هشتم موفق ظاهر شد که جذاب ترین شب این غرفه حضور جناب آقای شهاب مرادی بود که مدیریت آن جلسه را دانش آموزان به عهده گرفتند و یک گفتگوی صمیمانه ای برقرار شد. همچنین طرح فتح الفتوح که جهت توانمندسازی و تربیت مربیان ویژه ی دانشجویان و طلاب پیش بینی شده بود با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد که آن را می توان از نقاط مثبت مراسم امسال برشمرد. از جدیدترین و پرکارترین غرفه ها غرفه مجازی بود که از جمله کارهای آن معرفی نرم افزارها، صفحات عاشوراییان در شبکه های اجتماعی، مسابقه نقاشی کودکان و بخش خبر، عکاسی و جذب هواداران که از وظایف دیگر این غرفه به شمار می رفت که تمام افراد این بخش در قسمت خواهران از اعضا جدیدالورود و بسیار فعال بودند که این از نقاط مثبت برنامه محسوب می شد.

به علاوه غرفه مالی  نیز حرکت خوبی داشت و در شب های آخر مسئولین این غرفه تا پشت گیت های توزیع شام حضور پیدا کردند و قلک های یاوران امام حسین(ع) را در بین مردم تبلیغ و توزیع می کردند و هدایایی هم که مردم برای ایتام آورده بودند، امسال اتفاق جدید بودی که اولین بار در روضه عاشوراییان رقم می خورد که مردم به نام امام حسین علیه السلام به فقرا و ایتام کمک می کردند.

همچنین یکی از دلایلی که امسال هر شب در غرفه تدارکات “نوشیدنی به” توزیع می شد، تأکید بر روی این نوشیدنی بود که در بین مردم همگانی شود و مردم در عادات غذایی خود جای دهند. غذاهایی که هر شب انتخاب شده بود با سبک زندگی دینی مطابقت داشت بروشورهای موجود بر روی غذا متفاوت بود و طرز تهیه غذا را روی آن ذکر شده بود. این ها همه الگو هستند که عادات غذایی ما طبق سبک زندگی دینی باشد.

IMG_8416

مهربانی را عملاً به مخاطبان نشان دادیم

خانم نفر در مورد سایر بخش های برنامه ی طوفان در پرانتز اضافه کردند: امسال سخنرانی ها پیرامون مهربانی از جمله مهربانی به خدا، خود، کودکان، گذشتگان و … بود که این ها شاخصه های سبک زندگی دینی است و جناب حجت الاسلام شهاب مرادی و سخنران هایی که سبک سخنرانی شان شبیه به ایشان است تعدادشان در ایران کم است و حرف هایی را با جرأت می زنند که محتوای آنها مربوط به سبک زندگی دینی است و یکی از تفاوت های مراسم در مداحی استفاده از مداحی ترکیبی از دو مدل مداحی سنتی و شاید می شود گفت مداحی به سبک امروزی بود به این دلیل که مخاطب ما مخاطبان ترکیبی هستند. از جمله شیوه های اجرای خلاقانه حضور مجری در برنامه ی امسال بود ما در سال های پیش مجری نداشتیم و هر بار یکی از مسئولین توضیحاتی راجع به برنامه ها و مراسم می داد اما امسال با وجود مجری همه چیز طبق نظم خاصی پیش می رفت. در مورد مهمان ها هم باید بگویم که قطعاً حضور مهمان هایی هم چون خانواده شهدا تأثیرگذارتر از زمانی است که ما فقط بگوییم: “خانواده شهدا هستند، به آن ها برسید، از آن ها دیدار کنید و…” این اتفاق ها برای این است که مهربانی را به مردم عملی نشان دهیم که می توان گفت از شاخصه های سبک زندگی دینی است.

DSC00803

راه  گردان ۵۰۰ مبارز راه امام حسین است

ایشان در پایان مصاحبه صبورانه و امیدوارانه در مورد گردان ۵۰۰مبارز به خبرنگار عاشوراییان چنین توضیح دادند که : یکی از ماندگارترین اتفاقات محرم ۹۳ برای اعضای عاشوراییان، مانور گردان ۵۰۰ مبارز در زیر خیمه اباعبدالله بود که قطعاً برکاتی دارد و نشانگر راه ماست که “راه امام حسین” است. تشکیل جلسه با  حضور جناب آقای پاکزاد شبیه به مانور نظامی شد و وجود شال های زرد رنگ، نظمی را به نمایش می گذاشت. همچنین سخنان جناب آقای ملتجی در جمع اعضای سنگر اهداف را به طور واضح و روشن نشان دادند و حرکت دوم عاشوراییان را تشریح کردند. از جمله ویژگی های این برنامه وجود همسران در کنار اعضای مجموعه بود و این در همراه کردن خانواده ها با ما تأثیرگذار می باشد و می توان گفت: این مانور ما را در آغاز حرکت دوم و رسیدن به نقطه ی مطلوب اهداف مجموعه یاری می کند.

IMG_3081

+ دیـــدگاه