ثبت دیدگاه

نجابت نشانی دختر مسلمان ایرانی در جهان است

مژده لواسانی

مصاحبه عاشوراییان با خانم مژده لواسانی:

نجابت نشانی دختر مسلمان ایرانی در جهان است

۱۶ / شهریور / ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹ ب.ظ

خبرگزاری مجموعه فرهنگی عاشوراییان به مناسبت جشن روز دختر و حضور خانم لواسانی به عنوان مجری در این ویژه برنامه مصاحبه ای را با ایشان قبل از آن که بر روی سن مراسم حاضر شوند ترتیب داد تا از دیدگاه ها و نظرات یک دختر موفق ایرانی جویا شود.

با توجه به اینکه شما با دختران جوان در ارتباط هستید، از نگاه شما ویژگی های یک دختر موفق چیست؟

مهم ترین ویژگی که همیشه نسبت به دختر ایرانی مسلمان تأکید دارم این است که خودش، ارزش ها، ویژگی ها و در واقع نقش هایی که برایش در نظر گرفته شده است، خاصه آموزه های دینی ما را بشناسد. فکر می کنم مهمترین چیزی که گاهی دختران از آن رنج می برند این است که خودشان را باور ندارند. قداست وجودی خود را نمی شناسند و گاهی زندگی را برایشان تلخ می کند، چرا که دائم حس رقابت، دائم حقیقت احساساتی که ناشی از عدم اعتماد به نفس، عزت نفس و باور است اتفاق می افتد. اما اگر دختر مسلمان ایرانی اول از همه خودش، ظرفیت هایش و آنچه به عنوان حقوق، وظایف و نقش برایش در نظر گرفته شده را بشناسد قطعاً می تواند با باور خودش موفق ترین دختر باشد.

به نظر شما وظیفه یک دختر جوان و نوجوان در جامعه ی کنونی ما که همه به کم و زیاد آن واقف هستیم چیست؟

چیزی که ما اصولاً در مورد دختران و زنان جامعه دچار افراط و تفریط می شویم این است که یا به فردیت دختر و زن خیلی اهمیت می دهیم که به دیدگاه فمینیستی غلطی که وجود دارد کشیده می شود یا از آن سوی بام می افتیم و آنچنان تنگ، در پستو و به دور از اجتماع می بینیمش که اساساً فردیتش را فراموش می شود.

آن چیزی که دختر امروزی باید بداند و توجه داشته باشد نگاه درستی است که به دختر می شود. یعنی یک دختر در خانه، دختر خانه است و نقش خانوادگی که دارد، آمادگی برای اینکه فردا روز مهم ترین نقشی که اجل بر تمام نقش های یک زن است یعنی مادرانگی را داشته باشد گاهی آنقدر این نقش کم رنگ می شود که نگاهی سطحی و سخیف به آن می کنیم. به نظرم باید این را در جامعه ارج بنهیم که اولویت زندگی یک زن نقش پررنگ مادری است. فکر می کنم هر دختری ۴ نقش را ایفا می کند که یکی دختر خانواده است، دوم خواهر خوبی می تواند باشد، سوم در آینده همسر خوبی می تواند باشد و چهارم مادر که باید این چهار نقش را در وجودش پیدا و پررنگ کند. البته غافل نشویم که نه نقش اجتماعی باید کاری کند که شما فردیت و خانواده ات را از دست بدهی و نه این طرف باید کاری کنی که زور باشد.

به نظر شما قشر دختران با ویژگی های که دارند و شرایطی که موجود است چگونه می توانند در تشکلات و کار فرهنگی تأثیر گذار باشند؟

خیلی زیاد است، الان می توان همدر دانشگاه های ما و هم مجموعه های فرهنگی مثل عاشوراییان که نگاه درستی دارند و چهارچوب ها را رعایت می کنند فعالیت فرهنگی داشت اما آن چیزی که واقعا مهم است این است که فعالیت ها به بیراهه نروند. یعنی فقط به صورتی نباشد که از دختر انرژی ساقط کند و نهایتاً هم چیزی عایدش نشود. جنبه ی فرهنگی، جنبه ی مذهبی و جنبه ی اعتقادی هر چقدر پررنگ تر باشد واقعا دخترخانم های سرزمینمان را از آفت هایی که ممکن است دچارش شوند و صدمه هایی که ممکن است در اجتماع ببینند، مصون می دارد و دور می کند، مثل مجموعه ی شما و چقدر خوب است تشکل هایی داشته باشیم که بخشی صرفا مخصوص دختران باشد و همه کنار هم کار کنند، من خودم از برنامه هایی که برای دختران باشد استقبال می کنم.

IMG_20201

شور همراه شعور یک پویایی مثبت است

اول توجه به روحیه ی لطیف دخترانه است. ما متاسفانه وقت هایی فکر می کنیم که هر چقدر به تعبیری مردانه تر و زمخت تر رفتار کنیم بهتر است اما باید در نظر بگیریم که جنس زن جنس ظریف و لطیفی است. اساسا خلقت و مختصات ذات او اینگونه است بنابراین به روحیه ی لطیف و نگاه نازک و متفاوت او توجه کنیم، ضمن اینکه به سرزندگی، شادی و شور توأم با شعور کمک کنیم. شوری که از یک پویایی مثبت می آید، ما گاهی فکر می کنیم شادی یعنی اینکه حتما باید در یک سری کارهایی که به حرام آلوده می شود دنبال آن بگردیم. آنچه که باید در جامعه ی اسلامی و پیدایش شادی و ابتهاج عمومی اتفاق افتد این است که واقعاً همه چیز مبتنی بر سبک زندگی ایرانی اسلامی ما باشد. ما باید این ها را جا بیندازیم. همان قدر که مراسم عزاداری های ما باید با شکوه برگزار شود و می شود باید جا اندازیم که ما شادی های ملی و شادی های اسلامی داریم که واقعا باید در اوج خودش برگزار شود، خاصه برای دختر خانم ها، من خیلی خوشحالم چندین سال است روز دختر اینقدر مهم و با تمرکز در کشور ما برگزار می شود .خیلی خوب است یک حسن انتخاب با شکوه در روز ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها که برترین دختران عالم است جا افتاده است. شما در خانواده ها نگاه کنید مثل روز پدر، روز مادر، روز دختر هم جا افتاده است؛ ما از اول روز دختر نداشتیم، نه قبل از انقلاب و نه حتی در همین اواخر اما این را جا انداختیم، پس خیلی چیزهای دیگر را هم می توانیم به درستی جا اندازیم، مقداری تلاش و دقت می خواهد و نیازمند پشتکار است.

89

تلنگر به یک نفر کفایت می کند

تا قبل از اینکه به اینجا دعوت شوم چون در تهران هستم از برنامه های شما اطلاع نداشتم. اما همین چند روز که آشنا شدم خیلی خوشحال هستم که شما اینقدر موفق هستید و درست حرکت می کنید. اما آن چیزی که امسال اتفاق می افتد حقیقتا یک گام موثری است. جمع کردن و جذب این همه دختر با این ویژگی ها، حضور حجت الاسلام شهاب مرادی و توجهی که به محتوای جشن شده است مهم است. ما بعضا گاهی عادت داریم که مثلاً جشن و همایش برگزار می کنیم اما باید ببینیم در انتها چه چیزی عاید مخاطب می شود؟ به عنوان مخاطب عرض می کنم، این سوالی است که باید اساس هر برنامه ای باشد که فکر می کنم در برنامه های شما به آن خیلی توجه شده است و اگر یک نفر هم نگرشش از آن برنامه عوض شود کافی است .یعنی اگر به یک نفر هم تلنگری زده شود کفایت می کند.

محال است به فکر آخرت باشی و دنیای بدی را برای خودت رقم بزنی

آن چیز که تأکید حضرت آقا هم هست توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی است. زندگی ایرانی اسلامی با مختصاتی است که شما دقیقا می توانید در سیره ی ائمه ی اطهار دنبال کنید، یعنی خانواده ی موفق، پویا، سرزنده، مومن، تلاشگر، دین مدار و همه ی آنچه که ما در زندگی ائمه می بینیم. ائمه ی ما نه طرد می کردند و دست از دنیا بر می داشتند و فقط عبادت می کردند و نه اینقدر فکر دنیا بودند که از آخرت غافل شوند. ائمه ی ما جامع الشرایط هستند، امامان ما همه ی آنچه که به عنوان یک انسان کامل و همه ی آنچه که برای سعادت اخروی و دنیوی است را لحاظ کردند. محال است به فکر آخرت باشید و دنیای بدی را برای خودت رقم بزنی. کسی که به فکر آخرت است قطعا دنیای لذت بخشی خواهد داشت. اما فکر می کنم توجه به این نوع سبک زندگی و شناساندن این مسائل واقعا کمک می کندکه شما هم الحمد لله چه در برنامه محرم و چه جشن ها این را دنبال می کنید و انشاالله خدا کمک کند در این مسیر موفق باشید، چون رسالت امروز ما همین است. متاسفانه از این سبک زندگی دور شدیم و به سبک زندگی غربی نزدیک می شویم و رسالت روزگار ما شناساندن و آگاهی بخشی نسبت به سبک زندگی اسلامی ایرانی است.

 نظرتان را راجع به برنامه امروز بیان کنید.

حضور حجت الاسلام شهاب مرادی همیشه مغتنم است.چه در تلویزیون چه هر جای دیگری. من شخصاً خدمتشان خیلی ارادت دارم، خیلی ها خوب حرف می زنند اما حرف خوب نمی زنند. حاج آقا مرادی حرف خوب را خوب می زنند و بیانشان کمک می کند حرفهایشان به دل بنشیند.

دختران گوهر وجودی خود را بشناسید

به صحبت اول بر می گردم. دختران خودشان را و گوهر وجودی خودشان را بشناسند. این حدیث مشهور است که ” هر کس خودش را بشناسد قطعا خدایش را می شناسد”. این نکته ی خیلی مهمی است، امیدوارم این اتفاق افتد و نجابتی که در واقع نشانی دختر ایرانی مسلمان در جهان است حلقه ی مفقوده ی ما نشود که حفظ آن خیلی مهم است.

+ دیـــدگاه