ثبت دیدگاه

نفس ات را فراموش کن

حجت الاسلام سراجی

اگر لذتِ ترک لذت بدانی؛

نفس ات را فراموش کن

۰۹ / بهمن / ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵ ب.ظ

آخرین شب ویژه برنامه ایام فاطمیه مجموعه فرهنگی عاشوراییان مصادف با هشتم بهمن ماه ۱۳۹۸ با استقبال ویژه مخاطبان مواجه شد و در حالی برگزار گردید که سخنران حجت الاسلام سراجی و مداح محمد طالبی بود. سراجی در این مجلس یکی از شگردهای نفس برای زمین زدن انسان را توسعه طلبی دانست.

حجت الاسلام سراجی در ابتدا با اشاره به این نکته که نفس انسان با راحت طلبی، آسایش و رفاه، بی بند و باری و رها بودن موافق است، متذکر شد: نفس با ریاضت و برنامه هایی دین که واجب کرده است یعنی انجام واجبات و ترک محرمات تربیت خواهد شد و آیت الله بهجت نیز در پاسخ به طلبه ای که خواستار ذکری برای رشد نفس بود گفتند: تنها راه، انجام واجبات و ترک محرمات است.

سخنران ویژه برنامه عاشوراییان یکی از شگردهای نفس برای زمین زدن آدم را توسعه طلبی دانست و گفت: نفس می گوید یک شب که هزار شب نمی شود اما می شود، همان طور که نفس قدم به قدم جلو می آید، ما هم باید یک قدم، یک قدم با آن مبارزه کنیم. به هر میزان که برای خدا قدم برداشتیم، او آن چنان جبران می کند که تا آخر عمر لذت ببریم. دشمن ترین دشمن ما نفس است. اگر کسی توانست مثل یوسف پیامبر عمل کند، خداوند خیلی چیزها به او می دهد و او را برای خودش تربیت می کند مثل شیخ رجبعلی خیاط، پس زمان جوانی در مواجهه با نفس و گناه خدا را انتخاب کنید، شدنیست.

موافق خدا، مخالف نفس

او در ادامه با ذکر روایتی از رسول خدا صلوات الله علیه اهمیت تزکیه نفس و راه های تربیت آن را خاطر نشان و بیان کرد: در روایتی مردی از پیغمبر خداوند پرسید راه شناخت خداوند و حق چیست؟ ایشان پاسخ دادند: کسی که نفس خود را بشناسد، خدای خود را شناخته است. سپس پرسید راه موافقت با خدا و همراهی با خدا چیست؟ گفتند: این است که در راه موافقت با پروردگار، مخالف نفس بروی. گفت: راه رسیدن به رضایت خداوند چیست؟ پاسخ شنید که غضب و نارضایتی نفس است. سعی کن نفس تو راضی نباشد. پرسید: راه رسیدن و وصال حق چیست؟ گفتند هجرت و رفتن از نفس است. باز پرسید راه ذکر و یاد خداوند چیست؟ رسول خدا گفتند: نسیان نفس است؛ تا زمانی که نفس، خور و خواب و شهوت برایت مهم باشد یاد خداوند نمی افتی. از اینها بگذر تا با یاد خداوند باشی، گفت: راه انس با خداوند چیست؟ پاسخ دادند: اینکه از نفست وحشت داشته باشی، بدانید خیلی از علمای بزرگتر از ما در یک لحظه بر اثر غفلت از نفس زمین خورده اند.

سراجی با روایتی از ام سلمه که شبی پیامبر خدا صلوات الله علیه را صورت بر روی خاک دیده بود، گفت: خاتم پیامبران آن شب در حالی که گریه می کردند، سه جمله مهم گفتند: “خدایا حسن هایی که به من داده ای را از من نگیر”، پس هرکس به استعدادها و زیبایی های شما اشاره کرد بگو از فضل خداست. دوم گفتند: “عیب ها و بدی هایی که از من دور کردی را بر من نزدیک مکن” پس شما هم از خداوند کمک بخواهید تا به راه بد و اشتباهی که داشتید و اصلاح کردید برنگردید و سوم گفتند: “الهی چشم برهم زدنی مرا به خودم واگذار نکن.”

وی در پایان با اشاره به سرنوشت حضرت یونس و ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» یادآور شد: سجده کنید و این ذکر را بگویید، قولی خداوند پشت سر این ذکر داده است؛ که علاوه برآنکه او را استجابت کردیم و از غم نجات دادیم، مومنین را هم همین طور نجات می دهیم و دست آن ها را نیز خواهیم گرفت اگر به این نکته برسند که این نفس من است که مرا به بیراهه می برد؛ گاهی اوقات سخت است که بپذیری اشتباه کردی و سخت است که راه اشتباه را کنار بگذاری اما شدنیست.

گفتنی ست قرائت حدیث کسا، پخش نماهنگ ویژه ایام فاطمیه، فروش محصولات کمک و مهدکودک جهت نگهداری کودکان مادران عزادار از دیگر آیتم ها و حاشیه های این ویژه برنامه عاشوراییان بود.

+ دیـــدگاه