ثبت دیدگاه

نقش پررنگ دانش آموزان سقا در روضه عاشوراییان

شب پنجم محرم 98 (76)

آنچه در پشت صحنه می گذرد؛

نقش پررنگ دانش آموزان سقا در روضه عاشوراییان

۲۰ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰ ق.ظ

بخش تدارکات عاشوراییان هرسال در ویژه برنامه محرم مسئولیت دمنوش خانه، شام عزاداران اباعبدالله، تهیه غذای خادمان در بخش خواهران و برادران را به عهده دارد.

در واحد تدارکات و پشتیبانی برادران ۱۰۰ نفر و در بخش خواهران ۵۰ نفر مسئولیت غرفه دمنوش خانه، سقا و نظافت را عهده دار هستند.

تفاوت این بخش امسال در ۱۱ شب مجلس سوگواری اباعبدالله، سقایی خادمین جهت آب رسانی به زائران حسینی در خیمه اصلی و سالن های جنبی بود که تعدادی از دانش آموزان در طول برنامه با کوزه های سفالی از عزاداران اباعبدالله پذیرایی کردند، همچنین در غرفه دمنوش خانه مردم با دمنوش های سیب، به، بادرنجبویه و به لیمو که محصول خود مجموعه عاشوراییان است، پذیرایی شدند‌.

به گفته روح الله شکل آبادی مسئول واحد تدارکات برادران، میزان توزیع شام در شب های اول به حدود ۲۵۰۰ پرس و طی شب های بعدی به ۹۰۰۰ پرس رسید که صفر تا صد این امر توسط بانیان خیر صورت گرفت.

منیره عسگری مسئول بخش تدارکات خواهران افزود: امسال با توجه به محوریت دانش آموزی مجموعه عاشوراییان، حضور دانش آموزان در قسمت های نظافت و پشتیبانی پر رنگ تر شده و نقش به سزایی داشته اند.

وی اشاره داشت: هر شب توسط تعدادی از مردم استکان های شیشه ای که در غرفه محصولات جهت فروش عرضه می شود، خریداری شده و به غرفه ی دمنوش خانه اهدا می شود.

کلانتری مسئول بخش پشتیبانی روضه عاشوراییان نیز خاطرنشان کرد: سه هفته قبل از محرم آماده سازی خیمه آغاز شد که شامل تحویل محل برنامه، هماهنگی زمان اجرایی قسمت ها، حراست محل مراسم تا زمان شروع، حمل و نقل وسایل بخش پشتیبانی و دیگر قسمت ها، تهویه سالن اصلی، راه اندازی وسایل سرمایشی و منبع آب، اسکان و انبارهای مورد نیاز، نصب داربست ها و سیاهپوشی بوده است.

مسئول بخش پشتیبانی نظافت و آماده سازی محل برنامه قبل از اجرا، ایمن سازی، مفروش کردن خیمه اصلی و سالن های جانبی، آماده سازی غرفه کفش داری، اصلاح و تعمیر تجهیزات و هماهنگی سرویس خواهران خادم را از دیگر وظایف این بخش برشمرد و عنوان کرد: دانش آموزان خادمین افتخاری بخش پشتیبانی بودند که بیشتر در قسمت کفش داری مشغول فعالیت شدند.

گفتنی ست بخش کفش داری روضه عاشوراییان گنجایش ۵۰۰ جفت کفش را داشت که امسال نیز با استقبال خوب عزاداران حسینی مواجه شد.

+ دیـــدگاه