ثبت دیدگاه

نور حسین است که عالم را هدایت می کند

حجت الاسلام جدیدی

میلاد آسمانی ها؛

نور حسین است که عالم را هدایت می کند

۱۲ / اردیبهشت / ۱۳۹۶ - ۸:۴۲ ب.ظ

بهشت هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان جشن اعیاد شعبانیه را با حضور حجت الاسلام جدیدی و مدیح سرایی برادر محمد طالبی برگزار شد. سخنران برنامه در ابتدا اشاراتی چند به مقام والای حضرت اباعبدالله الحسین علیه الاسلام اشاره کردند سپس به موضوع نگاه اقتصاد اسلامی از نگاه دین مباحثی را مطرح کردند.
وی گفت: کل عالمی که خدا خلقت کرده است را متناسب با قرب خودش هدایت می کند و بر کل این عالم نور حسین بن علی علیه الاسلام است که این عوامل را هدایت می کند.
حجت الاسلام جدیدی به موضوع سبک زندگی دینی با رویکرد راه کارهای رشد اقتصادی در جامعه پرداختند و بیان داشتند: لازمه‌ی رشد اقتصادی در زندگی کنونی ما تغییر سبک زندگی و تغییر فرهنگ کار براساس آموزه های اسلامی است. اسلام برای تمام شئون و حوزه های زندگی برنامه دارد. یکی از این حوزه ها بحث اقتصاد و معیشت مردم است.
در اقتصاد و همه‌ی امور زندگی اصالت را به خدا می‌دهیم. در اقتصاد اسلامی شخص به دنبال رضای خداوند است و اقتصاد با رویکردی جهادی به دنبال پیش بردن امور مسلمین است و به سود و نفع شخصی کمتر می‌اندیشد. در جامعه‎‌ی کنونی ما بسیاری از مبانی فکری باید اصلاح شود از جمله‌ی آنها فرهنگ کار و اقتصاد است که باید در مقابل منفعت شخصی اصالت را به خدمت داد. سیره ی اهل بیت این بوده که می فرمایند: هرکس می‌خواهد به ما اهل بیت خدمت کند، به شیعیان ما خدمت کند و کسانی را که به دنبال مقام بودند و هدفشان خدمت نبود را به کار نمی‌گرفتند.
بزرگان دین به ما توصیه می‌کنند اگر به دنبال سیر و سلوک هستید انجام واجبات و ترک محرمات داشته باشید و پس از آن مشکلات مردم را حل کنید و گره از زندگی آن ها بگشایید.
بی‌نیازی در قناعت و بهره‌وری است
این فعال فرهنگی در بیان دیگری از مبانی اقتصاد اسلامی افزود: تولید کننده بودن در مقابل مصرف‌گرایی اصالت دارد و هر مسلمانی باید در برابر مصرف، تولید نیز داشته باشد. ما باید خلاقیت و نوآوری درزمینه‌ی تولید داشته باشیم و پایه‌ی اشتغالمان باشد.
بهره‌وری و قناعت نیز در برابر اسراف در دین ما اصالت دارد، قناعت به معنای درست مصرف کردن است. بی‌نیازی در ثروت زیاد نیست بلکه در بهره‌وری و قناعت است. بهره‌وری یعنی از هر شیء به اندازه‌ای که به ما خدمات می‌دهد استفاده کنیم و هزینه‌ی اضافه نداشته باشیم.
تلاش و کوشش در اسلام در برابر تنبلی و راحت طلبی اصالت دارد، در پولی که از طریق تلاش کردن به دست نیامده است برکت نیست و اصل تلاش کردن حتی اگر چیزی به دست نیاوریم شما را از نظر روحی رشد می‌دهد. در هر کاری برای راه افتادن آن باید چند سال تلاش فراوان داشته باشیم که متاسفانه امروزه راحت طلبی مانع از این است که ما به دنبال کارهای تولیدی و پر مشغله برویم، باید فرهنگ کار و اشتغال در میان ما به درستی تعریف شود و در ما نهادینه گردد.
نکته‌ی دیگر در اقتصاد اسلامی اصالت کیفیت بالا در برابر کمیت است. بهتر است کالا را هر چند کم ولی با کیفیت تولید کنیم که میزان بهره‌وری از آن بالاتر رود.
در اقتصاد اسلامی احسان و نیکی نیز از اصول آن است. کار کردن فقط برای به دست آوردن پول نیست بلکه جاهایی صرفاً می‌خواهیم احسان و خدمت کنیم.
برکت نیز در برابر کثرت اصالت دارد. مال حلال نور دارد و در راه کارهای خوب و ارزشمند در زندگی مصرف می شود.
گفتنی است هیئت هفتگی بهشت هر یکشنبه بعد از نماز مغرب و عشا با قرائت و تفسیر قرآن و نهج البلاغه خوانی آقای غازی و مداحی حاج محمد یزدخواستی واقع در دفتر مجموعه فرهنگی عاشوراییان به نشانی خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، پرچم بهشت برگزار می شود.

برای دریافت فایل های صوتی این جلسه اینجا کلیک کنید.

+ دیـــدگاه