ثبت دیدگاه

همه ما دیندار هستیم

حمیدرضا همراه

عاشوراییان به دنبال حرکت های فرهنگ ساز؛

همه ما دیندار هستیم

۰۷ / مهر / ۱۳۹۶ - ۳:۳۵ ب.ظ

حمیدرضا همراه در مصاحبه با خبرنگار مجموعه فرهنگی عاشوراییان از رونمایی محصولات جدید با برند «کمک» در شب ششم روضه عاشوراییان و پیوستن بسیاری از مخاطبان، همراهان و مؤثرین شهری به کمپین «من هم دیندارم» خبر داد.

سید حمیدرضا همراه که سالهاست مدیریت شورای اجرایی عاشوراییان را برعهده دارد، درباره انتخاب موضوع و شعار ویژه برنامه محرم گفت: بحث امسال ما اولویت های دینداری است، در فضای دینداری جامعه امروز اگر کسی بخواهد دین دار باشد، اولویت های دین داری کدام است؟ کجای دین و کدام دستورات آن را باید در اولویت بیشتری قرار دهیم.

مدیر ستاد اجرایی روضه عاشوراییان ضمن طرح این مسئله که برخی از متدین ها به مسائلی اولویت می دهند که حتماً مسائل مهم تری نسبت به آن ها از نظر دین و بزرگان دین وجود دارد، بیان کرد: دغدغه ما از انتخاب این موضوع دانستن اولویت های دین داری بود تا در فضاهای اجتماعی و فضای دین داری مشکلاتی نداشته باشیم و برای این مبحث حجت الاسلام محمدرضا زائری یکی از بهترین سخنرانانی بودند که ما می توانستیم برای این برنامه در خدمتشان باشیم. امسال فضای بیرونی ویژه برنامه عاشوراییان ساده تر از سال های گذشته است اما فضای خیمه مفصل تر و حال و هوایی دیگر را برای مخاطبان رقم می زند، همراه در این باره توضیح می دهد: تلاش کردیم فضایی فراهم شود که مردم راحت تر، آرام تر و با تمرکز بیشتر در جلسه حاضر شوند به همین جهت اجرای غرفه ها خیلی ساده هستند و در عین حال غرفه های ضروری که برنامه محرم را پوشش می دهد، برپا کردیم. وی هدف از سادگی غرفه های بیرونی را تمرکز آیتم های دیگر مراسم دانست و بیان کرد: نگاهمان بیشتر به سرودها و نمایش های عاشورایی است. دو آیتم نمایشی داریم و سرودها را با نمایش هایی که در سال های گذشته داشتیم، تلفیق و ترکیب کردیم و چند قدم جلوتر رفتیم.

تبلیغات محیطی نقش مهمی را برای جذب مخاطب ایفا می کند و مدیران عاشوراییان بر این باورند که به اندازه برپایی خیمه عزاداری، تبلیغات مذهبی هم اهمیت دارند، امسال نیز با همکاری حامد مغروری یکی از طراحان گرافیک برجسته اصفهان جهت طراحی پوستر مراسم همکاری نموده است. این پوستر به رنگ مشکی و قرمز و بازی با کلمه «دین» که ۱۸۰ درجه چرخیده است به خوبی منظور شعار عاشوراییان از دینی که آن ها می گویند نه را به مخاطب القا می کند، حمیدرضا همراه در باب طراحی پوستر بیان کرد: با حامد مغروری همکاری نزدیک داریم و به نوعی ایشان را یکی از اعضای عاشوراییان می دانیم، طراحی پوستر را قبل از محرم شروع کردیم، یک سری ایده هایی از جانب ایشان مطرح شد و ایده هایی هم ما داشتیم که پس از جمع بندی این ایده ها دو مدل پوستر اتود زده شد که در نهایت با اصلاحاتی به این پوستر نهایی که ملاحظه می کنید، رسیدیم.

نگاهی متفاوت در پذیرایی عاشوراییان

این فعال فرهنگی درباره تولیدات عاشوراییان در حوزه سبک زندگی افزود: در بحث محصولات دو دمنوش جدید به دمنوش های قبلی اضافه کردیم. دمنوش به، سیب و به لیمو را در سال های قبل داشتیم که با استقبال خوبی از طرف مردم روبرو شد. امسال نیز دمنوش بادرنجبویه و چای ترش اضافه شده که با توجه به خواص و طعمی که این دو دمنوش دارد، فکر می کنیم مورد استقبال مردم قرار می گیرد. ضمن اینکه دوستان در کنار این دمنوش ها، چیپس های خرما را عرضه خواهند کرد که به عنوان شیرین کننده در کنار دمنوش ها به مخاطبان پیشنهاد می گردد.

امسال عاشوراییان به بحث پذیرایی نگاه متفاوتی دارد و شب ها شامی سبک و سالم را برای مخاطبان خود تدارک دیده است، غذایی که از نظر کارشناسان متناسب با سبک زندگی ما ایرانی ها، بتواند در وعده شام مصرف شود. همراه از جرقه های اولیه این ایده می گوید: سه سال پیش قدم های اول را برداشتیم و با مشورت بسیاری از پزشکان و کارشناسان طب سنتی، موفق شدیم شام سبکی را طراحی کنیم و با پیگیری هایی که دوستان انجام دادند تا ۹۰ درصد به آن غذای مطلوب نزدیک شدیم. امسال به لطف خدا توانستیم با شرکتی همکاری کنیم و هماهنگی هایمان را گسترش دهیم و به مدل بسته غذایی که هم شامل غذا و هم سالاد است، برسیم به علاوه تکه نان و سس سالم انار و یا آب لیموترش جهت سرو سالاد در بسته بندی غذا در نظر گرفته شد. خوراک سبکی که مردم بتوانند به عنوان وعده شام از آن میل کنند. بروشور بسته بندی که توضیحاتی راجع به فلسفه این مدل غذا دارد و به عنوان شام روضه عاشوراییان عرضه می شود حرکتی است که نشان می دهد عاشوراییان در حوزه سلامت مردم و تغذیه سعی دارد، کمک هایی کند و برای اصلاح سبک زندگی مردم گام هایی بردارد.

مردم موافق هیئت های فرهنگ ساز هستند

وی میزان رضایتمندی مخاطب را در نظرسنجی های انجام شده ی سه شب روضه، خیلی خوب توصیف کرد و گفت: مخاطبان فوق العاده استقبال کردند، البته انتقادهایی هم وجود داشته اما در مجموع نظر مردم مثبت بود. مردم موافق انجام حرکت هایی به این شکل در هیئت های فرهنگ ساز و مجموعه هایی که روی فرهنگ عمومی مردم موثرند، هستند.

کمپین امسال عاشوراییان با عنوان «من هم دیندار هستم» خیلی از مخاطبان را با خود همراه ساخته است. مدیر شورای اجرایی عاشوراییان هدف این کمپین را ادامه دادن موضوع بحث و طرح اینکه همه ما به نوعی دیندار هستیم دانست و گفت: بعد از انقلاب اسلامی میزان دینداری در جامعه ما افزایش پیدا کرده و عموماً جامعه ایران را جامعه متدینی می دانند، برخلاف تصور، برخی افراد درصدد القا این تصور هستند که جامعه ایران، جامعه متدینی نیست، اشتباه است. ضمن اینکه ما همه را به نوعی دیندار می دانیم، الزاماً دیندار بودن به ظاهرهای آنچنانی نیست، فرد می تواند ظاهری داشته باشد که عرفاً به متدین ها شبیه نباشد اما نمی توانیم به خاطر ظاهری که فرد دارد به او بگوییم شما بی دین هستی، به نوعی او هم دیندار است. همه ما دیندار هستیم اما دینداری مراتبی دارد و سعی مان باید بر این باشد که به مراتب بالای دینداری برسیم.

+ دیـــدگاه