ثبت دیدگاه

هنر، مقابله با تهاجم فرهنگی را آسان می کند

مهندس آذربایجانی

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر

هنر، مقابله با تهاجم فرهنگی را آسان می کند

۲۱ / آبان / ۱۳۹۲ - ۴:۳۴ ب.ظ

مهندس اصغر آذربایجانی، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان، میهمان ششمین شب مراسم محرم عاشوراییان شد.ایشان پس از حضور زیر خیمه و شرکت در جمع عزاداران به غرفه میهمانان آمد و با خبرنگار مجموعه گفتگو کرد.

در این گفتگو وی یکی از ظرفیت هایی که در بحث مقابله با تهاجم فرهنگی وجود دارد و باید در هدف گذاری فعالیت های فرهنگی مد نظر قرار گیرد را حوزه مخاطب جوان دانست و گفت: «باید به این قشر به صورت ویژه نگاه کنیم و بدانیم کار برای جوانان باید متفاوت تر از دیگر برنامه های فرهنگی و بر اساس سلایق مخاطب باشد. لذا مجموعه های فرهنگی که از جنس خود جوانان هستند می توانند در این زمینه موفق باشند چون خیلی راحت تر می توانند خودشان را به جای مخاطب جوان قرار دهند و مطابق ذائقه او برایش برنامه ریزی کنند».

او از مجموعه فرهنگی عاشوراییان به عنوان یکی از مجموعه های موفق نام برد و تأکید کرد: «این مجموعه چندین سال به صورت مستمر و با دغدغه در عرصه فعالیت های فرهنگی، در شهر و کشور فعال بوده و همیشه با روش ها و ایده های نو و خلاقانه به جذب جوانان و ارائه دین به طور شایسته به آنان پرداخته است».

مهندس آذربایجانی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: «هنر یکی از مهم ترین ظرفیت هایی است که با خدمت گرفتن آن می توان فرهنگ دین را در جامعه نهادینه و طوری آن را بیان کنیم که مخاطب بتواند جان کلام را کامل دریافت کند. به واسطه هنر است که می توانیم معارف دین را در عمق جان افراد قرار دهیم. خداوند زیباست و زیبایی ها را دوست دارد و فطرت خدایی انسان هم به زیبایی گرایش دارد و هنر می تواند این نیاز را تأمین کند. هنر مقابله با تهاجم فرهنگی را آسان می کند. ویژگی برجسته و نکته اول و قالب توجهی که در همه برنامه های این مجموعه از جمله ویژه برنامه های محرم دیده می شود، سبک جدید آن است. در عین حال که به شکل سنتی به بزرگداشت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین می پردازد از روش های جدید و به روز نیز در فضا سازی، طراحی و برنامه ریزی استفاده می کند».

رییس کمسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر اضافه کرد: «قطعاً سبک زندگی که عاشوراییان آن را موضوع حرکت دومش قرار داده موضوع مهمی است و میزان این اهمیت آنچنان بالاست که رهبری در سخنرانی بسیار مفصلشان در خراسان شمالی به آن پرداختند و سرفصل های مهمی که باید برای آنها کار شود را مطرح کردند. نه تنها عاشوراییان بلکه تمام مجموعه های فرهنگی باید برنامه هایشان به این سمت برود. با توجه به اینکه برای رسیدن به تعالی راهی به جز زندگی کردن طبق تعالیم اسلامی نداریم. حتی در رفتارهای بسیار عادی نیز دین برای ما برنامه دارد و می توانیم مطابق آن عمل کنیم».

ایشان در قسمت پایانی صحبت هایشان از اینکه عاشوراییان فرمایشات رهبری را سرلوحه فعالیت هایشان قرار داده و بر اساس دغدغه های ایشان حرکت میکنند ابراز خرسندی کردند.

+ دیـــدگاه