ثبت دیدگاه

هیئت داری در قرن بیست و یک

حمید همراه

مدیر سابق شورای اجرایی عاشوراییان به روایتی دیگر؛

هیئت داری در قرن بیست و یک

۰۶ / اسفند / ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱ ب.ظ

مجموعه فرهنگی عاشوراییان در سال های پایانی دهه هفتاد بود که وارد فضای فعالیت های فرهنگی شهر اصفهان شد. از سال تأسیس این مجموعه بیش از ۲۰ سال می گذرد و سید حمیدرضا همراه از نسل دوم و جوان عاشوراییان ۱۱ سال سکان دار این مجموعه فرهنگی در فراز و نشیب ها بود.

مدیریت شورای اجرایی یک تشکل مردم نهاد با کارکردهای متفاوت امری ساده نبود. حمیدرضا همراه به روایت مؤثرین این مجموعه توانست در طی این سال ها با تقویت و سازماندهی ارتباطات عاشوراییان با دیگر نهادهای دولتی، تشکل های فرهنگی و آستان قدس رضوی ویژه برنامه هایی همچون «زیر سایه خورشید» را در دهه کرامت رقم زند و با تجارب بدست آمده در زمان مدیریت، ساختار سیستم مالی مستقلی تعریف کرد و به تأمین هزینه ها از راه های مختلف مردمی مانند قلک های یاوران حسین و… پرداخت، برگزاری موفق دوره افسران جنگ نرم تحت عنوان «سنگر اجتماعی» با حضور فعالان فرهنگی در این عرصه یکی از نقاط عطف در رویدادهای مدت مدیریت اوست.

حمید همراه با پرداختن به مباحث تربیتی در مسیر افق عاشوراییان ۱۴۰۰ به عنوان مرجع دانش آموزی و برگزاری دوره تربیتی مربیان «فتح الفتوح»، اردوهای تجربه، جشنواره نوجوان موفق، دوره دانش آموزی «لواشک ترش و یاقوت»، راه اندازی باشگاه شاب و مدرسه رسانه ای مُرنا، برگزاری «مسابقات آمده ایم فردا را بسازیم» در مدارس اصفهان، اجرای مسابقه واقعیت افزوده برای اولین بار و تدوین دستینه تربیتی برای فعالیت های نهاد دانش آموزی توانست گامی مؤثر در جذب دانش آموزان به عاشوراییان بردارد.

عاشوراییان حرفی برای گفتن دارد

در زمان مدیریت او، عاشوراییان در بحث رسانه و تبلیغات به مدل هیئت تلویزیونی رسید و توانست برنامه حرم ماه را به صورت زنده روی آنتن شبکه اصفهان ببرد، همچنین حضور مدیر مجموعه در برنامه نغمه عشاق شبکه افق و پخش نماهنگ های فعالیت های این مجموعه فرهنگی از شبکه سراسری و تبلیغات گسترده شهری در قالب هایی متفاوت و غیر متداول برای برنامه های فرهنگی توانست پای ثابت رقابتی لااقل در شهر اصفهان با سایر مجموعه های فرهنگی بماند و مقام اول سوگواره های عاشورایی را در بخش گرافیک محیطی و حضور موفق در اجلاسیه جوانان رضوی در سال ۹۶ و کانون فرهنگی برتر استان اصفهان در سال ۹۴ را کسب کند.

مسعود عشاقی

هیئت هفتگی بهشت نیز که در گام های اول محدود به حضور اعضای داخلی عاشوراییان بود، پس از چند سال به یک هیئت هفتگی شهری وسعت داده شد که با حضور سخنرانان برجسته کشوری، مخاطب های دانش آموزی و فعالان فرهنگی را جذب خود کرد و نقطه قوت مدیر عاشوراییان بود که در سال های اخیر با ریزش مخاطب، جلسات بی رونقی را سپری می کند اما اجرای سوگواره های عاشورایی، تولید محصولات پرفروش متنوع فرهنگی مانند تسبیح سبحه، دمنوش، دستمال اشک و… در قالب سبک زندگی همزمان با حرکت دوم، عاشوراییان را به مجموعه ای پیشرو نسبت به دیگر مراکز فرهنگی تبدیل کرد.

مدیر سابق شورای اجرایی عاشوراییان با برگزاری جلسات همدلی و برنامه «صبح روز عاشوراییان» ویژه اعضا و خانواده این مجموعه فرهنگی، اتفاقی نو را جهت همبستگی اعضای داخلی بنیان نهاد و عملکرد واحد خواهران را با برگزاری جشن روز دختر تقویت نمود و به سمت مستقل شدن پیش برد؛ هرچند که تا استقلال معاونت خواهران عاشوراییان فاصله زیادیست.

وی با کارنامه فعالیت فرهنگی قابل قبول به عنوان مدیر شورای اجرایی عاشوراییان در دی ماه ۱۳۹۸ دوره مدیریت خود را به پایان رسانید و اکنون مسعود عشاقی مدیریت شورای اجرایی این مجموعه فرهنگی را عهده دار است.

عشاقی در پی پایان دوره مدیریت همراه، طبق اساسنامه مجموعه فرهنگی عاشوراییان و رأی شورای مرکزی به عنوان مدیر جدید شورای اجرایی انتخاب شد.

او که در چندین سال گذشته تجربه حضور در نهاد اجتماعی، تأمین منابع مالی، عضو شورای مرکزی و معاونت شورای اجرایی عاشوراییان را در کارنامه خود دارد، برای مدت دو سال به مدیریت این مجموعه فرهنگی منصوب گردید.

+ دیـــدگاه