ثبت دیدگاه

وقت خلوتی برای خودت داشته باش

photo_2019-05-04_19-27-22-(2)

حواست به خودت باشه (1)؛

وقت خلوتی برای خودت داشته باش

۱۶ / اردیبهشت / ۱۳۹۸ - ۱:۰۶ ب.ظ

هیئت هفتگی مجموعه فرهنگی عاشوراییان اولین جلسه بهشت را ویژه ماه مبارک رمضان تحت عنوان «حواست به خودت باشه!» با سخنرانی حجت الاسلام مسجدیان و مناجات خوانی برادر طالبی ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار کرد.
حجت الاسلام مسجدیان با اشاره به آیه ۱۰۵ سوره مبارکه مائده-یا ایها الذین آمنوا علیکم انفسکم ای کسانی که ایمان آوردید بر شما باد خودتان-گفت: علیکم در زبان عربی یعنی ملازم، این توصیه خداوند خیلی عجیب است که می فرمایند ملازم خودتان باشید تا کسانی که گمراه شدند به شما ضربه نزنند، در واقع اگر می خواهید کسانی که گمراه شدند به شما ضرر نرسانند، ملازم خودتان باشید، مفهوم این آیه، برعکس این است که اگر علیکم انفسکم نشد، آنهایی که گمراه شدند به شما ضرر می زنند. راه ضرر رساندن به ما جدا کردنمان از خودمان است. چرا جامعه در حال حاضر آسیب پذیر شده است؟ با شبکه های اجتماعی و رسانه های مختلف ما دائما مشغول هستیم مبادا حوصله سر برود، آفتی که ما را از خودمان جدا کرده است بر دیگر آفت ها غلبه می کند و تو وقت خلوتی برای اینکه ملازم خودت باشی نداری، این فاجعه بزرگیست که کسی از خودش جدا شود.
سخنران بهشت یکی از بزرگترین عقوبت های قرآن را در آیه ای از سوره حشر دانست که خداوند می فرماید: ای کسانی که ایمان آوردید مثل کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا اینها را از یاد خودشان برد، اینها فاسق هستند، وی در ادامه افزود: خداوند فرموده به خودتان بچسبید، اگر خودتان را فراموش نکنید کسی به شما ضرر نمی زند. ماه رمضان برای عمل به این جمله وقت بسیار خوبی است، باید مراقب باشیم بیرون همه چیز را برایمان پر نکند، وقت خلوتی برای خودمان داشته باشیم.
هر دردی داری از خودت است
وی بهترین وقت را زمان سحر خواند و متذکر شد: قرآن می فرماید نَجَّیْنَاهُمْ بِسَحَرٍ وقت سحر نجاتشان دادیم، نجات از غم و غصه، حافظ نیز می فرماید دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادم، چرا؟ چون سحر انسان با کسی ارتباط ندارد؛ اگر در این زمان طلایی وقت بگذاریم که ما چه هستیم و خودمان را بشناسیم خیلی اتفاق بزرگی است. حضرت امیرالمومنین فرمودند: هرکس خودش را شناخت به انتهای هر علم و معرفتی رسیده است، همچنین می فرمایند: تو فکر می کنی جرم کوچکی در دنیا هستی، عالم بزرگتر در تو پیچیده شده است. خداوند برای خلقت ما مایه گذاشته است، در سوره بقره خداوند می فرماید: خلق لکم ما فی الارض جمیعا هر چه روی زمین است برای شما خلق کردیم، پس ما را برای هیچ کدام از این اشیا خلق نکرده است جز خودش، اگر کسی از خودش فاصله گرفت دچار هزاران فتنه و گرفتاری می شود چون از نفس نفیسی که خداوند در وجودش قرار داده، جدا شده است. هر دردی داری از خودت است ولی نمی بینی و دوای دردت نیز در خودت است ولی متوجه نیستی.
گفتنی است هیئت هفتگی بهشت ویژه ماه مبارک رمضان همراه با سنت حسنه افطاری، یکشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشا، خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد، روبروی مسجد آقانور برگزار می شود.

+ دیـــدگاه