ثبت دیدگاه

چرا حرفتان با عملتان یکی نیست؟

photo_2019-02-15_13-30-57

یکشنبه های بهشتی؛

چرا حرفتان با عملتان یکی نیست؟

۳۰ / بهمن / ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸ ب.ظ

حجت الاسلام سراجی ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۷ در مراسم ویژه هیئت هفتگی بهشت به مناسبت وفات ام البنین سلام الله علیها به نقشه ی گنجی که در قرآن به انسان نشان داده است اشاره کرد و متذکر شد: وقتی چیزی می گویید که به آن یقین ندارید، اگر باطل لباس حق بپوشد، شما فریب می خورید.
هیئت هفتگی بهشت مجموعه فرهنگی عاشوراییان ویژه برنامه وفات ام البنین سلام الله علیها را در جمع فعالان فرهنگی و جوانان با سخنرانی حجت الاسلام سراجی و مداحی پرشور حاج محمد یزدخواستی برگزار کرد.
در این جلسه سخنران با اشاره به سوره کهف و داستان حضرت موسی و خضر که از حضرت موسی سوال شد آیا عالم تر از تو در این عالم هست و او با لحظه ای تامل جواب داد بله، بیان کرد: نقشه گنج در آیه ۸۲ سوره کهف قرآن آمده است که خضر می فرماید: دیوار از دو نوجوان یتیم در این شهر بود و زیرش گنجی متعلق به آن دو قرار داشت که پدرشان مردی صالح و درستکار بود، پس پروردگارت خواست که آن دو یتیم به حد رشد رسند و گنجشان را بیرون آورند و هیچ کدام از این اتفاقات به اراده من نبود. این است تفسیر آنچه نتوانستی برآن صبر کنی، نکته اول در این آیه این است که گنج چه بوده و نکته بعدی این که چرا خداوند یکی از پیامبران اولوالعزم را برای ساختن دیوار فرستاده است؟ جد هفتم این یتیمان مردی صالح بوده است که خداوند خواسته به نسل آن کمک کند پس در می یابیم که لقمه حلال در ذریه خودش را نشان می دهد، نکته بعد اینکه گنج چهار جمله روی لوحی بوده است که هرکس آن را درک کند، گنج عالم را دریافته است.
حجت الاسلام سراجی در ادامه به تفسیر چهارجمله لوح پرداخت و گفت: اولین عبارت روی لوح کلمه لااله الا الله بوده که هرکس آخرین کلمه اش این عبارت باشد وارد بهشت می شود و سه عبارت دیگر به این شرح است: کسی که یقین به مرگ دارد قهقهه مستانه نمی زند، کسی که یقین به حساب و کتاب خدا دارد هیچ زمان دلش از مال دنیا شاد نمی شود و کسی که به قضا و قدر خداوند یقین دارد از کسی جز خداوند حساب نمی برد. گنج نقطه اشتراک این جملات است اینکه چرا چیزی می گویید که به آن یقین ندارید و باور و اعتقاد قلبی شما نیست؟ گنج عالم هستی این است که چرا حرفتان با عملتان یکی نیست؟ میگوییم معتقد هستیم ولی در عمل اینطور نیست لذا چون ما در خود درگیر هستیم اگر باطل لباس حق بپوشد فریب می خوریم.
گفتنی است بهشت یکشنبه هر هفته از ساعت ۱۹:۳۰ واقع در خیابان ابن سینا، کوچه ارشاد (۳۳)، روبروی مسجد آقانور، پرچم بهشت برگزار می گردد.

+ دیـــدگاه