ثبت دیدگاه

ژن عاشوراییان باید تکثیر شود

IMG_5896

گفت و گو با حجت الاسلام متقی (قسمت دوم):

ژن عاشوراییان باید تکثیر شود

۲۹ / اردیبهشت / ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۱ ق.ظ

در قسمت دوم گفت و گوی خبرگزاری عاشوراییان با حجت الاسلام متقی از چرا و چگونگی کار فرهنگی و اولویت ها پرسیدیم و شنیدیم از اینکه کار فرهنگی یعنی کار در خدمت شکل گیری تمدن نوین اسلامی و حرکت در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی یعنی کار فرهنگی و نظر ایشان را در مورد فعالیت های فرهنگی مجموعه جویا می شویم.

جنگ هنوز در عرصه فرهنگ ادامه دارد

- از منظر جنابعالی کار فرهنگی چرا و چگونه باید انجام گیرد؟

چرایی کار فرهنگی در همان قسمت اول است، فرهنگ برای ما تعریف شده است.کار فرهنگی یعنی کار در خدمت شکل گیری تمدن نوین اسلامی و حرکت در جهت رسیدن به تمدن نوین اسلامی یعنی کار فرهنگی. در این حرکت کار اقتصادی و علمی هم وجود دارد. فرهنگ در کنار علم، فرهنگ در کنار اقتصاد، فرهنگ در کنار سیاست.چرا کار فرهنگی؟چون به قول حضرت آقا در پیچ تاریخ قرار گرفتیم و به قول شهید آوینی خدای متعال بار شکل گیری این تمدن را به دوش این جوانان (جوانان زمان جنگ) گذاشته است. اما این جنگ هنوز در عرصه فرهنگ ادامه دارد و بار آن به دوش جوانان اهل فرهنگ است. چگونگی انجام التزام به همان چند عنصری است که برشمردم، فهم و درایت از شرایط امروز، نظر به حقیقت انقلاب اسلامی براساس داشته ها، حرکت به سمت تمدن الهی که در جزئیات بنا به شراطیش متفاوت است.کسی که در مسجد کار فرهنگی می کند ملزومات خودش را دارد،کسی در حوزه کار می کند،کسی در مجموعه علمی آموزشی کار می کند هر کدام مطابق با آن نقشه ی راه، که تمدن نوین اسلامی است هر کسی سر جای خودش باشد. هر کسی باید جای خود را پیدا کند، در فضای انتظار مهم این نیست که کجایید. رهبرید یا تک تیرانداز.مهم این است که سر جای خود باشید.

ثانیاً درست به وظیفه عمل کنید، اگر اینگونه باشد هیچ اختلافی بین مجموعه های فرهنگی پیش نمی آید.این اتفاقی است که نداریم. اگر در فضای آرمانی فرهنگی قرار گیریم جای آدم ها که مشخص شد همه در اوج احترام نسبت به هم در عین اختلاف سلایق کار خواهند کرد. اگر در فضای توحیدی قرار گرفتیم و تنفس کردیم در عین اینکه اختلاف سلیقه داریم و نقص های یکدیگر را می پوشانیم، این اتفاقی است که در فضای فرهنگی به آن احتیاج داریم.

رسیدن به نقشه ی راه اولویت است

-اولویت‌های امروز در کار فرهنگی چیست؟

اولویت اول رسیدن به آن نقشه ی راه و نقشه ی جامع است. باید اندکی درنگ کرد که ببینیم کجای تاریخ قرار گرفتیم. اگر درست نفهمیم کور می زنیم.کور زدن یعنی بی هدف بودن که اولاً خودزنی می کنیم و ثانیاً به بیابان می زنیم و به دشمن نمی زنیم. وقتی کم کم تیرها به هدف نخورد خسته می شویم و کار را رها می کنیم که ثمره ی آن خستگی فرهنگی است. اتفاق بزرگی که این چند سال برای ما افتاد به خاطر کور زدن به عنصر خسته ی سوخته ی فرهنگی تبدیل شدند. چه کار کنیم که کور نزنیم؟ اندکی درنگ که بفهمیم کجا قرار گرفتیم و فهم درست از شرایط زمانه ی خود پیدا کنیم که بفهمیم چه کاری می خواهیم انجام دهیم.

مهم ترین رسالت فرهنگی زنان تربیت نسل است

-به نظر شما تفاوتی میان آقایان و خانم‌ها در فعالیتهای فرهنگی مجموعه وجود دارد؟

در فهم کلیات هیچ فرقی بین خانم و آقا در این سطح نیست. منتها در روش و اجرا و در جای مسئولیت فرق می کند. بعضی فضاها در عمل و اجرای فرهنگی روح زنانه را می طلبد و جای خانم ها پیدا می شود. من معتقدم مهم ترین رسالت فرهنگی برای خانم ها امروز تربیت نسل است. اگر مهم ترین عنصر تربیت نسل شد، خانم متاهل فرزنددار، اولویت تمدنی اش فرزندش است، چون تحویل دادن یک عنصر مهم در تمدن اسلامی مهم ترین کار است و وظیفه اول پدر این نیست. پس زنی که هویت و ماهیتش مادری شد رسالتش مشخص است. این رسالت اجتماعی هم دارد، اگر جای خود در نقشه جامع درست پیدا شود، چندین مسئولیت بر دوش داشته باشد اولویت بندی می کند و انجام می دهد. اگر جای خود را بفهمیم زن ها تمدنی انسانی زنانه وظیفه بر عهده شان می آید و مردها تمدنی انسانی مردانه.

عاشوراییان در فضای فرهنگی پدری کند

-از نظر جنابعالی نقاط قوت و ضعف عاشوراییان چیست؟ پیشنهاد جنابعالی برای رفع نقاط ضعف چیست؟

نقطه قوت عاشوراییان برند عاشوراییان است و همچنان امیدواری برای تنفس در اتمسفر عاشوراییان و دوباره زنده شدن این ژن در بچه ها هست که این ژن باید تقویت شود. از طرف دیگر بچه های عاشوراییان تجربه ی خوب فرهنگی و خوش سابقگی در فضای فرهنگی در غالب هیئت داری دارند و از اولین هیئت های نوین هستند که رویکرد نو به هیئت داشتند. بهره مندی از کادر مجربی که در این سال ها تربیت شدند از نقاط قوت عاشوراییان است. به شرطی که از آن تجربه، برند و آن ژنی که امروز مقداری نهفته شده استفاده شود و حرکت بزرگی را در سطح کشور به وجود بیاورد، البته با فهم درست از جایگاه تاریخی است .

نقطه ضعف شاید گاهی عمل زدگی و دوری از فضای تفکر که جایگاه تاریخی خودمان را به درستی نمی شناسیم است که برای آن باید برنامه ریزی شود که در اکثر مجموعه ها دیده می شود. منظور از فکر زمان شناسی و فهم درست است. نقطه ضعف دیگر که دغدغه دوستان بوده و برایش برنامه ریزی کردند که نقطه ضعف زمانه است این است که سال های بعدی مان را خیلی هم افق با نسل اول پیش نبردیم. از جایی با مشکل کادر سازی و تربیت نیرو و مدیر مواجهیم و شاید اینکه مجموعه عاشوراییان می تواند یک حلقه وصل باشد.حلقه وصلی بین بقیه ی مجموعه ها باشد و نقش پدری یا بزرگ تری در فضای فرهنگی ایفا کند می تواند هم نقش محوری در فضای علمی و پژوهشی ایفا کند ولیکن از این منظر هم در این سال ها غفلت شده است.

عاشوراییان یک مجموعه نوین فرهنگی بود

-عاشوراییان در مسائل فرهنگی و دینی چقدر نوآور بوده است؟

به یقین در فضای فرهنگی سبک و شکلی نوآوری داشته است، ولی الزاما در فضای تمدنی نوآوری نداشته. عاشوراییان یک مجموعه نوین فرهنگی در سبک و سیاق هیات داری بود و کارهای نو انجام داد، ولیکن در عین اینکه زود فراگیر شد و بقیه الگو برداری کردند، خوب پیش نرفتند. در یک نقطه متوقف ماند. اگر فقط در مرحله سبک و روش نوآوری کردیم وسعت تاریخی و جغرافیایی پیدا می کنیم که برد ندارد. به یک نقطه انتهایی می رسد که انگیزه برای ادامه اش نیست.

-تا چه اندازه مجموعه فرهنگی عاشوراییان توانسته است به تقویت ذایقه‌ی فرهنگی و هنری نوجوانان و جوانان کمک کند؟

عاشوراییان در ذائقه فرهنگی یک برند جلویی برای جلب و جذب و جهت دهی جوان نوین انقلاب اسلامی بود، مثلاً انتشار نشریه یک دو سه در فضای خودش کار نویی بود.در زمان خودش فضایی را ترسیم کرد که خیلی موثر بود و انتظارات را از کار فرهنگی بالا برد و اتفاق خوبی بود که افتاد، اما چقدر ادامه پیدا کرد و اجازه تداوم داد بحث هایی است که خیلی جدی باید به آن پرداخته شود.

این گفتگو ادامه دارد…

می توانید قسمت اول مصاحبه را اینجا بخوانید.

+ دیـــدگاه