ثبت دیدگاه

کاری به دین پدرانمان نداشته باشیم

شب نهم محرم 96 (66)

شام غریبان در روضه عاشوراییان؛

کاری به دین پدرانمان نداشته باشیم

۱۰ / مهر / ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳ ب.ظ

آخرین شب روضه عاشوراییان مصادف با شام غریبان همراه با سرود و نمایش های عاشورایی و سخنرانی حجت الاسلام زائری برگزار شد.

هر ساله شام غریبان حال و هوای عجیبی در دل عزاداران و خادم های روضه عاشوراییان دارد، چرا که آخرین شب برپایی عزاداری هاست؛ در این شب مسئولین روضه سعی کرده بودند جای خالی شمع هایی که باید در شام غریبان روشن کنیم با هر یک از لاله های لوستر بزرگ وسط خیمه با نورپردازی قرمز حال و هوایی دیگر بخشند. همچنین از دیگر تفاوت های شب آخر روضه با شب های قبل این بود که برنامه با اجرای دو سرود تواشیح توسط دانش آموزان پسر آغاز گردید، سپس زیارت عاشورا توسط محمد طالبی تلاوت شد و چند دقیقه ای مداحی در وصف شام غریبان توسط وی را شنیدیم.

سخنران در آخرین شب روضه عاشوراییان گفت: اگر جوانی به دلیل نداشتن پول نتوانست ازدواج کند و به گناه افتاد، همه ی آنهایی که مجلس دیدن جهیزیه راه می اندازند در این گناه شریکند. ما به دلیل اینکه اولویت ها را نمی شناسیم باعث به سختی افتادن خودمان و دیگران می شویم. بچه ی ما باید به خاطر خدا دین داشته باشد نه به خاطر ما.

حجت الاسلام زائری افزود: ما باید مسئله مان حرف خدا باشد نه حرف مردم وگرنه می شویم بت پرست. بت پرستان همیشه می گفتند پدرانمان گفته اند و پدرانمان کرده اند. ما نباید کاری به دین پدرانمان داشته باشیم، باید ببینیم در این مقطع زمانی خدا از ما چه خواسته و چه گفته است. وی همچنین طبق قولی که داده بود لحظه ی سوم ناامیدی در کربلا را توضیح داد و گفت: امام حسین هر وقت به میدان می رفتند، الله اکبر خود را بلند می گفتند که افراد داخل خیمه بدانند ایشان هنوز زنده هستند. اما لحظه ای هست که امام حسین علیه السلام می آیند و همه را صدا می کنند و میگویند این خداحافظی آخر است؛ زینب کبری کوه صبر، ناامید از برگشت امام حسین بود. این لحظه، سومین لحظه ی ناامیدی در کربلاست. آقای زائری سخنان خود را با روضه ای در مورد عاشورا به اتمام رساند. بعد از آن نمایش عاشورایی لحظه ی اتمام جنگ در کربلا و صحبت های حضرت زینب بالای سر شهیدان کربلا اجرا شد. در پایان مجلس هم مثل شب های گذشته حاج محمد یزدخواستی مداحی پر شوری به کمک عزاداران اباعبدالله داشت.

گفتنی است روضه های پر شور و شعور عاشوراییان هر ساله در دهه اول محرم در سالن پرواز رو به روی گلستان شهدا برگزار می شود.

+ دیـــدگاه