ثبت دیدگاه

گاهی برای خودمان دلمان بسوزد

وافی

صبح روز عاشوراییان؛

گاهی برای خودمان دلمان بسوزد

۲۰ / اردیبهشت / ۱۳۹۶ - ۹:۵۶ ب.ظ

حجت الاسلام مرتضی وافی در اجتماع بزرگ خانواده عاشوراییان راجع به رمز ماندگاری جوانان، صلاحیت و شایستگی، بهره‌مندی جامعه از جوانان و نسلشان در دعای ۲۵ صحیفه سجادیه سخن گفت.

وی متولد سال ۱۳۴۹ است و سال اول دبیرستان خود را جنگ شروع کرده است. در حال حاضر بعنوان مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه آموزش‌های تخصصی سازمان تبلیغات اسلامی مشغول به کار است و همچنین کارشناس مسئول هیأت‌های انصارالمهدی (عج) (هیأت‌های دانش آموزان مدارس ایران) نیز می‌باشد. تدریس در حوزه علمیه، مدیر مسئولی ماهنامه خیمه و نگارش کتاب از جمله فعالیت‌های دیگر ایشان است و از آثار منتشر شده وی می‌توان به کتاب‌های “چراغ آفرینش، عشق، یاس کبود، خلوت سحر، بهار وصل و شرح زیارت عاشورا و دعای ندبه اشاره کرد.

نیایش امام سجاد در حقّ فرزندان

حجت الاسلام وافی سخنان خود را با اشاره به دعای ۲۴ و ۲۵ صحیفه سجادیه آغاز نمود. در دعای ۲۵ نیایش امام سجاد در حقّ فرزندانش که به  آرمان و هدف در زندگی یک جوان اشاره می‌کند. اول رمز ماندگاری جوانان جامعه دوم، صلاحیت و شایستگی سوم بهره‌مندی جامعه از جوانان و نسلشان است. خاصیت این نیایش منقطع نبودن آن و بنده منطق در برابر حق مطلق می باشد و هیچ چیز بین او و خداوند حایل نیست. چگونه یک جامعه و نسل جوان ماندگار می‌شود و صلاحیت و شایستگی خدمت به جامعه را پیدا می کند؟ عمر طولانی ویژگی که انسان را ماندگار می‌کند. اول مواظب خوراک و نوشیدنی‌های خود باشیم. دوم قدر فرصت‌ها را در زندگی بدانیم، نباید منتظر باشیم که فرصت‌ها به استقبال ما بیایند گاهی باید این فرصت‌ها خلق کنیم.. سوم مسیله تربیت و بحث‌های تربیتی از دوران کودکی آغاز می‌شود با شروع از این  سن، می‌توانیم با هزینه کمتر  تاثیر بیشتری بگذاریم.

“قَوِّلِى ضَعِیفَهُمْ”، باید ورزش و تحرک جسمی را جدی بگیریم. اگر این اتفاق‌ها و جریان‌های چهارگانه، یعنی تربیت و تهذیب، ورزش و رشد جسمی، استفاده و خلق فرصت‌ها و زمینه‌های عمر با برکت به وجود آید، دین، بدن و اخلاق ما به سمت صحت و پاکیزگی می‌رود و این از آثاری است که امام در این دعاگفته‌اند و نتیجه اصلی آن جنسی از عافیت مثبت در جامعه می‌آید که با هیچ رفتار، عمل و برنامه‌ای آتش و غضب خداوند در آن نباشد، نه در جنس رفتار، اعضا و جوارح انسان و نه در وجود و نفس انسان و نه در زمینه‌های جامعه یعنی سه کانون تاثیرگذار و نتیجه این می‌شود که جوان به واسطه این ماندگاری، رزق و روزی جامعه به دست او اتفاق می‌افتد و این جامعه سربلند خواهد شد و به دیگران نیازمند نمی‌شود.

حاشیه‌ها را کنار بزند

سخنران صبح روز عاشوراییان در ارتباط با اینکه چگونه جوان امروز به صلاحیت برسد، به چهار نکته اشاره کرد و گفت ۱- چه اندازه اهل نیکی به دیگران هستید و چقدر به دیگران خیر می‌رسانید؟ ۲- نباید این گونه باشد که به دیگرن توجه کنیم اما خودمان را فراموش کنیم. حوضی که از آن آب بکشند ولی به آن آب وارد نشود، کم کم خشک می‌شود. با خودمان آشتی کرده، گاهی برای اینکه به دیگران برسیم خودمان را فراموش کرده حتی اگر به دیگران خیر می‌رسانیم، نفع آن به خودمان برمی‌گردد. لذا در این جا منظور از تقوا توجه به خود است،گاهی برای خودمان دلمان بسوزد، گاهی خودمان گم شده و نفسمان می‌گیرد و زمین می‌خوریم. ۳- باید چشم‌ها باز باشد، فرق بَصَر با رَای و نظر این است که هر دیدنی بصر نیست و دیدنی که علم و آگاهی بیاورد بصر است. جوان باید فضای جامعه را عمیق و خوب ببیند و حاشیه‌ها را کنار بزند تا به صلاحیت و شایستگی برسد. در نهج‌البلاغه درباره فتنه‌ها بسیار می‌شنویم. وقتی فتنه‌ها آمد، اگر بصیرت نباشد آدم‌ها گیج شده و به درجه صلاحیت نخواهد رسید. ۴- صامعین، جوانان گوش کنید و بشنوید اگر شنیدید و متوجه شدید که درست است در مسیر اطاعت مراقب باشید.

دشمنی با رهزنان راه بندگی

نتیجه صلاحیت و شایستگی این می‌شود که جوان امروز اهل جاذبه و دافعه خواهد شد و به سمت خوبان جامعه برود و با کسانی که در مسیر هستند اهل محبت باشد و با دشمنان و رهزنان راه بندگی خداوند دشمن شود. تنفر و کراهت از بدی و معصیت باید در وجود جوان امروز قرار بگیرد. در جامعه امروز باید دشمن داشته باشیم اگر نداشتیم، باید شک کنید. کتاب جاذبه و دافعه شهید مطهری را بخوانید تا ببینید دوستان و دشمنان حضرت علی علیه السلام چه کسانی بودند.

زینت جامعه می‌شوند

او در ادامه با طرح این سوال که “چگونه جامعه از جوان بهره ببرد و جوان به جامعه‌اش خدمت کند” ادامه داد و گفت: باید جوان به گونه‌ای تربیت شود که این حس در او به وجود آید که او تکیه‌گاه است. باید پدر و مادر روی جوان امروزشان حساب کنند و پشتیبان خانواده باشد. امروز حال جامعه و همه اعضای آن ما بستگی به حال جوانان ما دارد، فقط مهم این نیست که حال ما خوب باشد بلکه باید بتوانیم حال جامعه را خوب کنیم. وقتی جوان در اجتماع حضور پیدا می‌کند موجب زینت می‌شود و هنگامی که اهل خدمت است و دیگران از او بهره می‌برد و در مسیر خدمت دلسوز و مهربان می‌شود و اهل افراط و تفریط نمی شود. و برای این جوان خدوم چهار اتفاق روی نمی دهد ۱- خلافکار نمی‌شود۲- طرد شده و دور افتاده از جامعه قرار نمی‌گیرد ۳-در مقابل اهداف و آرمان جامعه قد علم نمی‌کند و نمی‌ایستد ۴- اهل بزهکاری ولو ناخواسته نمی‌شود

او در پایان سخنان خود کتاب “قتیل العبرات” که تاریخ عاشورا از صبح تا غروب است را معرفی کرد.

+ دیـــدگاه