ثبت دیدگاه

یادگیری، انتخاب رفتار است

DSC_7253 copy

مسئولیت پذیر باشید؛

یادگیری، انتخاب رفتار است

۱۸ / شهریور / ۱۳۹۸ - ۶:۱۰ ب.ظ

در نهمین شب مجلس سوگواری اباعبدالله علیه السلام حجت الاسلام شهاب مرادی بیان کرد: دیدگاه سنتی معتقد است، افرادی که مسئولیت پذیر نیستند بیماری ذهنی و روانی دارند اما افراد تحول گرا که به دیدگاه دینی ما نزدیک ترند معتقدند این افراد چون مسئولیت پذیر نیستند، دچار اختلال روانی شدند.

سخنران روضه عاشوراییان هدف دار و با برنامه بودن، داشتن روابط سالم را از ویژگی های آدم مسئولیت پذیر برشمرد و خاطرنشان کرد: آدم مسئولیت پذیر منبر را برای خودش گوش می کند نه برای دیگران. ما باید حرف را برای خودمان بخریم و موعظه را برای خودمان بگیریم.

وی استمرار عاقلانه و هوشمندانه را از دیگر ویژگی های انسان مسئولیت پذیر دانست و گفت: استمرار در ویژگی های انسان مسئولیت پذیر باید عاقلانه باشد نه احمقانه. مانند کسی که بخواهد در دانشگاه پزشکی بخواند اما رتبه مناسب نمی آورد.

این کارشناس مذهبی در ادامه متذکر شد: یادگیری انتخاب رفتار است، بر سر مسیر انتخاب قرار بگیر، باید یاد بگیری وقتی در مسیر هیجان قرار می گیری درست انتخاب کنی. زودرنج نبودن نیاز به یادگیری دارد.

مرادی در پایان با اشاره کلامی از امام علی علیه السلام که فرمودند: «الفوز الاکبر من ظفر بمعرفه النفس» کسی که خودش را بشناسد به فوز اکبر و عظیم رسیده است، یادآور شد: باید خودمان را بشناسیم و مشکلات اخلاقی مان را درمان کنیم. باید نقاط ضعف و قوتمان را بشناسیم و خودآگاهی داشته باشیم. کسی که مثلاً بفهمد حسود است باید بایستد و روی حسادتش خیمه بزند و نابودش کند. حدیث از امام علی علیه السلام است که می فرمایند: «معرفه المرا بعیوبه انفع المعارف» پرسودترین معارف آن است که بدانید چه عیبی دارید؛ البته عیب خود را برای دیگران بازگو نکنید و آبروی خودتان را نبرید. گیر هر چیزی هستید کنار بگذارید و خودتان را حفظ کنید، مثلاً اگر زود غضبناک می شوید این حدیث را به خاطر بیاورید: رسول خدا صلوات اله علیه “الا ان خیر رجال من کان بطیع الغضب و سریع الرضا” بهترین مردان مردی است که دیر عصبانی شود و زود راضی شود.

+ دیـــدگاه