ثبت دیدگاه

برای اولین بار سرشماری مخاطبان عاشوراییان

شب هشتم محرم 97 (58)

در بخش نظارت و ارزیابی؛

برای اولین بار سرشماری مخاطبان عاشوراییان

۰۶ / مهر / ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰ ق.ظ

بخش نظارت و ارزیابی روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان از چهار سال پیش فعالیت خود را به صورت حرفه‌ای آغاز کرده است و مسئولیت نظرسنجی از مخاطبان، مستندسازی مراسم محرم، پیاده سازی سخنرانی و همچنین شمارش مخاطبان را برعهده دارد.

مهدی فرهنگ مسئول بخش نظارت و ارزیابی در گفت و گو با خبرگزاری عانا به تفاوت مدل نظرسنجی امسال با سال‌های گذشته و نزدیک شدن نظرسنجی به مدل‌های علمی و کمک از افراد متخصص در مخاطب سنجی اشاره کرد و گفت: با کامل کردن این نوع نظرسنجی می‌توان در دیگر هیئات و مجموعه‌های فرهنگی از آن استفاده کرد.

رضایت ۸۵ درصد مخاطبان از روضه ۹۶ عاشوراییان

فرهنگ رضایت مخاطبان از برنامه‌ی سال پیش را ۸۵ درصد دانست و در زمینه‌ی ارزیابی نظر مخاطبان در سال جدید اظهار داشت: امسال تلاش کردیم که نظرسنجی ما به مدل‌های علمی نزدیک شود و قبل از محرم با کارشناسانی که به صورت حرفه‌ای و علمی در زمینه‌ی مخاطب سنجی کار کرده‌اند، صحبت شد و فرم‌های ارزیابی بر این اساس تنظیم گردید. همچنین ما از همان شب اول یک فرم برای کل ده شب ارائه ندادیم بلکه با توجه به برنامه‌ی هرشب یک سری پارامتر را به فرم نظرسنجی اضافه یا کم کردیم. این فرم‌ها به دو صورت باز و بسته بود که فرم باز شامل سوالات تشریحی و فرم بسته شامل سوالات چهارگزینه‌ای است. به علاوه تلاش شد که نکات نظرسنجی به گونه‌ای باشد که مخاطب به صورت سلیقه‌ای پاسخ ندهد بلکه آ‌ن‌چه واقعا باورش است را بگوید.

وی افزود: این ارزیابی‌ها هر شب تحلیل و سپس نقاط قوت و ضعف آن به مدیر مجموعه گزارش داده می‌شد تا در صورت امکان مشکلات در شب‌های بعد رفع شود، این در حالی ست که سال های گذشته نتایج بعد از محرم ارائه می‌شد ولی امسال سعی کرده‌ایم یک بازخورد شبانه داشته باشیم تا بتوانیم آنها را در طول مراسم اصلاح کنیم.

گفتنی است در زمینه‌ی نظرسنجی از مخاطبان ۱۵ نفر فعالیت می‌کنند و هر پرسشگر دارای یک کد است که این کد با فرمی که او از مخاطب دارد همخوانی دارد و ما از این طریق می‌توانیم کمیت و کیفیت کار پرسشگرهای خود را بسنجیم، همچنین اطلاعات پرسشگرها هرشب وارد سیستم می‌شود و بر این اساس تحلیل‌ها صورت می‌گیرد.

فرهنگ راجع به طرح سرشماری که امسال اولین سالی است که اجرا می‌شود، گفت: ماموران سرشماری تعداد ورود آقایان، خانم‌ها و تعداد دانش‌آموزان در زمان‌های در نظر گرفته شده را ثبت‌ می‌کنند و علت سرشماری هم این بوده است که می‌خواستیم آمار کاملا دقیقی از مخاطبان روضه عاشوراییان به تفکیک جنسیت و همچنین درصد دانش‌آموزان داشته باشیم.

مسئول نهاد ارزیابی راجع به طرح مستندسازی این گونه بیان کرد: در این طرح به ثبت اطلاعاتی پرداختیم که سال آینده راحت‌تر بتوانیم خیمه را برپا کنیم. همچنین مسائل داخلی خیمه مثلا نقشه‌ی سالن چگونه بوده یا صوت به چه صورت بوده هم ثبت شد تا برای سال‌های بعد نقاط قوت و ضعف آن سنجیده شود و بهتر شود.

همانطور که گفته شد بخش ارزیابی مسئولیت پیاده سازی محتوا را هم برعهده دارد، در این مورد عاطفه خلیل اکبر مسئول نظارت و ارزیابی واحد خواهران اظهار داشت: هر شب ۵ نفر در این قسمت فعالیت دارند. سخنرانی طبق زمان بندی انجام شده بین اعضا تقسیم می شود و هر شخص ۱۰ دقیقه از سخنرانی را پیاده سازی می‌کند. همچنین یک نیروی ثابت ویراستار و یک نیروی ثابت جهت تهیه پاورقی‌ها داریم. هر شب محتوای سخنرانی تنظیم و ویرایش شده و جهت بارگذاری به سایت مجموعه تحویل داده می شود و انشاالله به همت دوستان سخنرانی‌ها به صورت کتاب در سال آینده تدوین خواهد شد که نمونه آن سخنرانی های سال گذشته حجت الاسلام دکتر محمدرضا زائری در روضه عاشوراییان با موضوع ” دینی که آن ها می گویند، نه! ” است که امسال در قالب کتابی با همین عنوان منتشر شد.

+ دیـــدگاه